Európska regulačná agentúra je blízko zakázaniu vakcíny AstraZeneca

Európska regulačná agentúra je blízko zakázaniu vakcíny AstraZeneca

Aj keď Brusel vyhlásil, že riziká sú oprávnené, zvýšený výskyt krvných zrazenín postavil úradníkov pred vážnu voľbu.

Ako už News Front informoval, používanie vakcíny AstraZeneca bolo v mnohých európskych krajinách, vrátane Írska, Holandska, Talianska, Nemecka, Francúzska, Nórska a Dánska, postupne zastavené. Dôvodom bol výskyt krvných zrazenín u zaočkovaných, ktoré viedli k úmrtiam.

Regulačný úrad EÚ sa však domnieva, že výhody vakcíny prevyšujú riziká. Brusel doteraz odmietal oficiálne spájať výskyt krvných zrazenín s používaním vakcíny AstraZeneca, nezávislí odborníci však už dávnejšie vyniesli nepotešiteľný verdikt.

Váhanie Európskej agentúry pre lieky je pochopiteľné. Absencia vakcíny AstraZeneca oslabí už aj tak problematické očkovanie obyvateľov EÚ. Na druhej strane to núti národné vlády, aby o tejto otázke rozhodovali samy.

„Je zrejmé, že existuje kauzalita,“ uviedol Marco Cavaleri, vedúci stratégie očkovania v Európskej agentúre pre lieky, v komentári pre taliansky denník „Il Messaggero“.

Agentúra však rýchlo poznamenala, že Cavaleriho vyhlásenie je jeho osobným názorom. Oficiálny verdikt má padnúť 7. — 8. apríla. Cavaleriho komentár napriek tomu preukázal zväčšujúci sa skepticizmus Bruselu, aj keď donedávna vyzýval, aby sa s očkovaním vakcínou od anglo-švédskeho koncernu neprestávalo.

Európa vykompenzuje nedostatok vakcín „Sputnikom V“ – informácie zo zákulisia

Cavaleri teraz poznamenáva, že riziká možno zvážiť individuálne. Poukázal najmä na to, že Nórsko, ktoré je menej postihnuté pandémiou, môže kľudne zakázať používanie vakcíny AstraZeneca.

„Nezabúdajme, že závažnosť ochorenia COVID sa v jednotlivých krajinách líši: v Taliansku stále zomiera 500 ľudí každý deň, v Nórsku takmer žiadny,“ uviedol úradník. „Tieto faktory odôvodňujú rôzne prístupy.“

Je dôležité vziať do úvahy, že práve Európa je najskeptickejším regiónom voči očkovacím látkam. Už len táto skutočnosť svedčí o tom, že napriek rozhodnutiu Bruselu budú krajiny metodicky obmedzovať užívanie problematickej vakcíny.

Odmietnutie však znamená vznik deficitu, najmä preto, že Európska únia má teraz problémy s dodávkami. Spoločenstvo preto aktívne diskutuje o dodávke ruskej vakcíny „Sputnik V“, ktorej účinnosť sa už podarilo preukázať nielen v rámci pokusov, ale aj v praxi.

Je potrebné poznamenať, že Maďarsko touto vakcínou už aktívne očkuje a vlády v Nemecku a Rakúsku zvažujú možnosť jej dodávok. Napriek ostentatívnemu skepticizmu čakala EÚ radikálny obrat, keď bol menovaný za predsedu talianskej vlády Mario Draghi. Bývalý šéf Európskej centrálnej banky, ktorý je v Bruseli veľmi uznávaný za to, že zachránil euro pred najhoršou krízou spred niekoľkých rokov, zaujal k očkovacím látkam dôrazný postoj, aby urýchlil tempo očkovania a výroby v Európe. Povedal, že EÚ by mala nakupovať viac vakcín a rozšíriť výrobu.

Roberto Speranza, taliansky minister zdravotníctva

Roberto Speranza, taliansky minister zdravotníctva

Ak vakcína funguje a regulačné orgány nám povedia, že je bezpečná, neveľmi ma zaujíma, odkiaľ je. Taliansko je pripravené spolupracovať s ruskou vládou.






Loading…