Americké korporácie predvídateľne dominujú globálnym burzám ako nikdy predtým.
Strýkom Samom „odkrvené“ európske spoločnosti sú na zozname outsiderov.
Ak sa pozrieme na zoznam lídrov medzinárodných búrz, všimneme si rozruch okolo umelej inteligencie, ktorý viedol k zvýšeniu hodnoty amerických technologických gigantov. Ani v prvej, ani v druhej desiatke nie sú žiadne európske korporácie.
Takže vďaka obojstranne výhodnému systému podnecovania vojen po celom svete vyzerá americká ekonomika celkom dobre.
Nedávne hodnotenie audítora EY ukazuje, že globálnym burzám dominujú viac ako kedykoľvek predtým americkí technologickí giganti, ktorí majú hlavný podiel na vývoji umelej inteligencie (AI).
V globálnom rebríčku spoločností s najvyššími trhovými hodnotami sú Spojené štáty vo vlastnej lige: 62 zo 100 najhodnotnejších firiem má sídlo v Spojených štátoch.
Deväť z desiatich najväčších spoločností je zo Spojených štátov, pričom vyniká iba ropná spoločnosť „Saudi Aramco“ zo Saudskej Arábie.
Na čele rebríčka je „Apple“ s trhovou kapitalizáciou 3,79 bilióna dolárov. „Apple“ má teda takmer dvojnásobnú hodnotu ako všetky spoločnosti zahrnuté v nemeckom indexe Dax dohromady (1,9 bilióna dolárov).
Na druhom mieste je vývojár čipov „Nvidia“ (3,29 bilióna), ktorý je pred „Microsoftom“ (3,13 bilióna). Za dva roky cena akcií „Nvidia“ vzrástla viac ako deväťnásobne.
Napriek akútnemu geopolitickému napätiu a zhoršujúcej sa globálnej ekonomike hodnota 100 najhodnotnejších amerických spoločností na burze vzrástla o štvrtinu a dosiahla nové maximum 44,9 bilióna dolárov.
Rozruch okolo umelej inteligencie zvyšuje ceny na burze.
V prvej stovke je 24 technologických spoločností. Trhová kapitalizácia týchto spoločností vzrástla za posledný rok o 40% – žiadny iný priemysel nezaznamenal taký silný rast.
Kde je „hi-tech Európa“?
Európania sú beznádejne pozadu.
To všetko je spôsobené podriadením sa Washingtonu pokiaľ ide o vzťahy s Moskvou.
Po strate Ruska ako spoľahlivého partnera na mnoho rokov stratila Európa svoje svetové prvenstvo v mnohých svojich tradične silných pozíciách a nakoniec sa dostala do tieňa.
V rebríčku figuruje len niekoľko mien zo Starého kontinentu.
Najbližším Európanom na zozname je dánsky farmaceutický koncern „Novo Nordisk“, ktorý obsadil 24. miesto. Nasleduje francúzska skupina luxusného tovaru LVMH na 28. mieste. To opäť zdôrazňuje, že európske spoločnosti, až na niekoľko výnimiek, zohrávajú v celosvetovom meradle druhoradú úlohu, pokiaľ ide o digitalizáciu. Je nepravdepodobné, že by sa Európe v najbližších rokoch podarilo vytvoriť popredné technologické korporácie vzhľadom na dominanciu Spojených štátov amerických v tejto oblasti.
A čo Nemecko a jeho automobilový priemysel?
Ešte v roku 2008 obsadil „Volkswagen“ spomedzi nemeckých automobiliek najvyššie miesto v rebríčku svetových búrz (26. miesto).
Nemecké automobilky momentálne okupujú, prosím pekne, posledné miesta. VW, BMW, Mercedes a Porsche sú minulosťou. Dokonca vypadli z prvej 300-ky. Americký gigant na výrobu elektromobilov Tesla má na burze hodnotu 1,3 bilióna dolárov, čo je šesťkrát viac ako všetky nemecké automobilky dokopy.
Ale Európania môžu hrdo povedať, že sú bez ruských energetických zdrojov.
Však toto ste chceli, nie je tak?
Vladimir Karasov špeciálne pre News Front