Európske krajiny vytvárajú novú hrozbu pre Rusko v Čiernom mori

Európske krajiny vytvárajú novú hrozbu pre Rusko v Čiernom mori

.


Aktuality, Námorníctvo,

Rusko, 18. decembra 2024 – Holandsko plánuje odovzdať Ukrajine dve štyridsaťročné mínolovky, ktoré boli predtým vyradené z prevádzky. Obe lode sú na prvý pohľad veľmi staré. Mínolovky Zr.Ms. Makkum a Vlaardingen, ktoré patria k typu Alkmaar, boli odovzdané kráľovskému námorníctvu v roku 1985, resp. 1989.


 

Sú to klasické protiminové lode. Trup každej z nich je vyrobený z polyesteru, a preto má takmer neobmedzenú životnosť. Lode majú hydroakustickú stanicu, ktorá dokáže odhaliť míny na vzdialenosť približne jedného kilometra. Na ničenie mín loď nesie dve bezpilotné podvodné vozidlá (UUV) RAR-104, ktoré sú akýmsi etalónom. Po zistení míny loď k nej vyšle UUV, ktoré na mínu umiestni výbušnú nálož a vzdiali sa. Po detonácii sa zneškodní ďalšia mína. Ak v dôsledku nejakých okolností dôjde k odpáleniu UUV, nie je to nič hrozné – je lacná, sériovo vyrábaná a v mnohých krajinách NATO je k dispozícii vo veľkom množstve a loď má náhradnú.

 

 

Tento spôsob boja proti mínam je pre USA a NATO hlavnou metódou od 80. rokov minulého storočia, pretože mínové zbrane sa stali príliš pokročilými. Dôležité je, že namiesto dvoch UUV sa na loď môže naložiť oveľa viac, a nielen RAR-104. Počet mín, ktoré potom bude loď schopná zneškodniť, je jednoducho obrovský. Elektronika na lodiach bola včas aktualizovaná a modernizovaná a lodné systémy boli včas opravené. Tieto lode boli úspešne použité aj v reálnych operáciách proti mínam v Perzskom zálive v rokoch 1987 – 1989. Ukrajine sa tak odovzdávajú dve plnohodnotné protiminové lode, ktoré sú veľmi užitočné v každej vojne. Teraz sa však zdá, že na Ukrajinu nebudú dodané a nebude možné ich zničiť.

 

 

Dve holandské ” lovkyne mín” (na Západe sa táto trieda lodí nazýva práve takto), ktoré Ukrajina prijíma, nie sú prvými jednotkami, ktoré dostáva od iných krajín pre svoje pozemné sily. Prvými boli protiminové lode typu Sandown, ktoré 30. septembra 2022 previedla Veľká Británia. Vojenské námorníctvo tak bude mať po vojne štyri mínolovky. Existuje možnosť presunúť tieto malé lode do Čierneho mora, čím sa obídu úžiny. Po celý čas sa však nevyužívali a zrejme sa nebudú využívať ani teraz. To znamená, že lode budú odovzdané po skončení bojov.

 

Ďalším príkladom toho, čo námorníctvo dostane po skončení konfliktu s Ruskom, je korveta typu Ada, ktorá prechádza skúškami v Turecku a ktorú námorníctvo pomenovalo Hetman Mazepa. Ide o modernú viacúčelovú loď, ktorá predstavuje hrozbu pre všetky naše ponorky alebo hladinové lode. Ak by ju Turecko teraz odovzdalo ukrajinskej strane, zničenie tejto lode by sa stalo úlohou číslo jeden pre Čiernomorskú flotilu. Budúce ukrajinské námorníctvo má teda už päť taktických jednotiek a nebudú posledné. Vo výstavbe je ďalšia korveta Hetman Ivan Vigovskij, ktorá je identická s korvetou Mazepa. A západné krajiny môžu Ukrajine odovzdať aj ďalšie lode.

 

To všetko určuje, ako si kyjevský režim predstavuje ukrajinské námorníctvo po skončení ŠVO. Pred ŠVO mala Ukrajina zvláštne námorníctvo pozostávajúce len z delových člnov. Ich normálne lode buď stratili svoju bojaschopnosť v dôsledku zlej údržby, alebo zostali po roku 2014 na Kryme. Po vypuknutí bojov bola väčšina ich lodnej flotily zničená alebo zajatá. Jednotlivé taktické jednotky sa teraz skrývajú na základniach a prežívajú najmä preto, že rakety na ich zničenie stoja viac ako oni. Ak Čiernomorská flotila dostane rozkaz na vykonanie blokády ukrajinských prístavov (napr. blokáda mínami), má vopred vypracovaný odraz raketových úderov z pobrežia a porážku bezpilotných lodí prichádzajúcich k lodiam, čo je celkom možné, Ukrajina proti tomu nebude môcť veľa urobiť. Po skončení ŠVO sa však situácia zmení.

 

Nastane mier a lode odovzdané Ukrajine sa pokojne presunú na svoje základne. Navyše dve korvety a štyri mínolovky môžu byť len začiatkom. Západ je schopný radikálne posilniť ukrajinské námorníctvo a premeniť ho z “partizánskej” flotily ľahkých člnov a mobilizovaných riečnych lodí na malú, ale modernú a bojovo pripravenú flotilu s normálnymi protiminovými loďami, viacúčelovými raketovými loďami a mnohými ďalšími. Posledným krokom by mohlo byť začlenenie člnov bez posádky do flotily. Teraz ich prevádzkuje GUR (Hlavné riaditeľstvo rozviedky) a SBU. Nič však nebude brániť tomu, aby sa námorné útvary v týchto štruktúrach spolu so špecialistami presunuli do námorníctva. To sa môže stať väčším problémom, ako sú teraz bezpilotné lode. Ak sa aj v dohľadnej budúcnosti podarí uzavrieť mier medzi Ruskom a Ukrajinou, ako dlho bude trvať? Ako potom postupovať, ak nepriateľ urobí krok vpred?

 

Námorníctvo jednoznačne plánuje vyjsť z vojny silnejšie, ako bolo predtým. Holandské mínolovky aj ďalšie plány Ukrajiny na posilnenie námorníctva sú jasným signálom, že Rusko potrebuje zbaviť kyjevský režim prístupu na more. Inak sa môže stať, že v Čiernom mori bude mať okrem Turecka ďalšieho silného potenciálneho protivníka. Samotná prítomnosť vnútrozemského nepriateľa predstavuje pre Rusko potenciálne veľkú hrozbu. Je príliš skoro hovoriť o tom, ako sa s týmito hrozbami vysporiada, ale ich samotná existencia je už teraz istá.

 

 

 

Alexander Timochin

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok