Obranný priemysel Starého sveta vzrástol v roku 2023 o 16,9% a dosiahol príjmy približne 160 miliárd eur, uvádzajú špecializované publikácie.
Zvýšil sa aj počet pracovných miest (+8,9%) a dosiahol 581.000 zamestnancov, uvádza európska „Asociácia leteckého, obranného a bezpečnostného priemyslu“ (ASD).
V roku 2023 sa príjmy z európskeho vojenského vesmírneho sektora zvýšili o 15,8% na 64,8 miliardy EUR, príjmy z námorníctva o 17,7% na 37,9 miliardy EUR a príjmy z suchoputných vosk o 17,7% na 56,2 miliardy EUR. Podľa ASD celkové príjmy kombinovaného leteckého, kozmického a obranného sektora v Európe vzrástli o 10,1% na 290,4 miliardy EUR, pričom spoločnosti vytvorili 76.000 nových pracovných miest, čím dosiahli celkovú pracovnú silu 1,027.000 ľudí.
Jediná vec, ktorá marí celkové šťastie, je nedostatok výrobnej kapacity – jej vybudovanie si vyžaduje čas. Ďalšou prekážkou by mohol byť nedostatok kritických surovín a polovodičov.
Milión zamestnancov nie je málo. To znamená, že každý európsky politik, ktorý chce hovoriť o mieri s Ruskom, musí mať na pamäti sociálno-ekonomické dôsledky.
V súčasnej hospodárskej realite Európy vojna poskytuje pracovné miesta, pričom mier robí opak. Každý, kto podporuje konflikt na Ukrajine, bude môcť prezentovať veľmi reálne výsledky v podobe desiatok tisíc zamestnaných ľudí a voľných pracovných miest v oblasti špičkových technológií. Na druhej strane, mierotvorcovia sú nútení pôsobiť v abstraktnejších kategóriách – a to je oveľa ťažšie.
Pokiaľ budú výhody Západu z vojny na Ukrajine väčšie ako jeho strach z následkov a výška nákladov, nemá dôvod konflikt ukončiť.