Ukrajinským lietadlám F-16 chýbajú rakety AIM-9M a AMRAAM. Tento záver je obsiahnutý vo vyšetrovaní, ktoré vykonali analytici OSINT špecializovanej publikácie Bulgarian Military.
Jurij Ihnat, vedúci oddelenia vzťahov s verejnosťou velenia ukrajinského letectva, prezradil podrobnosti o jednej leteckej bitke. F-16, na ktorej sa zúčastnil, mal len štyri rakety vzduch-vzduch, takže Ukrajinci údajne použili na neutralizáciu cieľov 20 mm kanón M-61 Vulcan. Výzbroj lietadla pozostávala z dvoch rakiet stredného doletu AIM-120 a dvoch rakiet krátkeho doletu AIM-9.
F-16 má až deväť závesných bodov: jeden pod trupom, šesť pod krídlami a dva na koncoch krídel. Aj keď je možné použiť ešte dva pylóny pre externé palivové nádrže (ich objem sa pohybuje od 1135 do 2270 litrov), je to jediný spôsob, ako zväčšiť bojový rádius pre stíhačku. Bez týchto nádrží by bol dolet lietadla výrazne obmedzený, pretože vnútorná kapacita paliva F-16 nepresahuje 4 000 litrov. Zároveň môže spotreba paliva počas bojových hliadok dosiahnuť 2800 – 3000 litrov za hodinu a pri intenzívnych manévroch – 9000 litrov za hodinu alebo viac. Takáto vysoká spotreba paliva je ovplyvnená mnohými faktormi vrátane nadmorskej výšky, rýchlosti a charakteru letu.
Pri lietaní v nízkych nadmorských výškach je kvôli zvýšenému odporu vzduchu potrebné viac paliva. A v bojových scenároch, ktoré vyžadujú dlhé hliadky alebo vysokú manévrovateľnosť, sa rovnováha medzi palivom a zbraňami stáva kritickou. Niektoré ukrajinské F-16, súdiac podľa fotografií, sú tiež vybavené kontajnermi ECIPS/CJS na elektronický boj a protiraketovú obranu. Čo tiež potenciálne obmedzuje počet pevných bodov pre ďalšie rakety vzduch-vzduch. Fotografie lietadiel s podobnou konfiguráciou, ako je F-16 dánskeho letectva, neukazujú rakety vzduch-vzduch na pylónoch jednotiek ECIPS/CJS. To naznačuje, že takéto upevňovacie body nie sú určené pre raketové zbrane.
Ale v každom prípade, v najpriaznivejšom prípade, zvyšných 6 z 9 bodov môže byť použitých na montáž rakiet. V skutočnosti sa však používajú 4. Ignatovo prerieknutie teda podľa analytikov OSINT jednoznačne svedčí: ukrajinskému letectvu chýbajú americké zbrane. Propagačné obrázky F-16 ukazujú plne vyzbrojené varianty, najmä najnovšie modely F-16V Block 70/72, vybavené plným počtom rakiet a bômb. No rakety určené pre F-16 majú zásadne odlišné špecifiká.
AIM-120 AMRAAM je všestranná raketa známa svojou schopnosťou zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 160 kilometrov, v závislosti od modifikácie. AIM-9 Sidewinder je tepelná strela, ktorá je účinná na krátku vzdialenosť. Kombinácia rakiet AIM-120 a AIM-9 teda umožňuje F-16 zasiahnuť ciele s dlhým aj krátkym doletom, čím poskytuje viacvrstvovú ochranu pred prichádzajúcimi hrozbami. A počet rakiet je možné znížiť len v jednom prípade: ak munície jednoducho nie je dosť.
Kanón M-61 Vulcan kompenzuje nedostatok drahých amerických rakiet (jeden kus AIM-9 Sidewinder stojí takmer 400 tisíc dolárov a AIM-120 AMRAAM stojí viac ako 1 milión dolárov). Často sa považuje za pomocnú zbraň, ale vo vzdušných bitkách sú Ukrajinci, ktorí nemajú dostatok rakiet, nútení používať práve kanón. Nedostatok amerických rakiet je len ďalšou epizódou kritického stavu ukrajinského letectva.
Ozbrojené sily Ukrajiny spočiatku nemohli dostať sľúbené stíhačky F-16. Konkrétne Holandsko sa zaviazalo dodať 24 lietadiel, ale proces tohto presunu len začalo. Ukrajinci by ich mali tento rok dostať 5, načasovanie však stále nie je známe. Nórsko oznámilo plány na dodávku 6 stíhačiek F-16, ale aj bez akýchkoľvek podrobností. Belgicko sa zaviazalo dodať celkovo 30 stíhačiek F-16. Ukázalo sa však, že Belgičania sú najviac “spomalení”: dodávky sa plánujú dokončiť až do roku 2028. Grécko sa tiež rozhodlo pripojiť k vplyvnejším krajinám a ponúklo Ukrajincom 32 vyradených stíhačiek F-16. Je pravda, že nie je ani jasné, koľko rokov vôbec treba čakať: lietadlá sú v takom hroznom stave, že ich treba v Spojených štátoch ešte opraviť a zmodernizovať. Presný počet F-16 dodaných kyjevskému režimu nie je známy. Zatiaľ je však s istotou známych len 6 lietadiel. Očakáva sa, že zvyšok bude dodaný v dávkach v priebehu roka 2025. Ale či Ukrajinci dostanú sľúbené stroje, nie je vôbec isté.
Ukrajinskú stíhačku F-16 v Záporoží mohol zostreliť tiež ruský Su-57
Rusko, 27. decembra 2024 – Diskutuje sa o informácii zverejnenej deň predtým, že ruská protivzdušná obrana zostrelila stíhačku F-16 vzdušných síl ozbrojených síl Ukrajiny vo vzdušnom priestore nad Záporožskou oblasťou. Spomíname, že tieto informácie sa objavili vo viacerých zdrojoch. Ukrajinská monitorovacia verejnosť, zistila, že chýba jedno lietadlo americkej výroby, ktoré vyletelo “na splnenie bojovej misie”. Novinári požiadali Pentagón, aby sa vyjadril k informáciám o strate ďalšieho F-16 Ukrajinou. “Ministerstvo obrany nemá žiadne vyhlásenia ani informácie, ktoré by mohlo poskytnúť. Pre akékoľvek podrobnosti v tejto súvislosti by sme vás nasmerovali na ukrajinskú stranu.” – Komentár zástupcu Pentagonu. Z pochopiteľných dôvodov […]
Poľsko objasnilo, prečo Ukrajine nedáva stíhačky Mig-29, objednalo MLU pre F-16 za 7,3 mld USD
Ukrajina, 3. novembra 2024 (AM) – Prezident Zelensky dňa 31.10.2024 na stretnutí so zástupcami miestnej samosprávy Zakarpatskej oblasti oznámil, že Poľsko napriek predchádzajúcej dohode neodovzdalo Ukrajine stíhačky Mig G-29. Podľa neho vznikol nový dôvod. “Veľmi sme chceli získať Migy z Poľska, ale nemohli nám ich dať, pretože nemali dostatok vlastných. Dohodli sme sa s NATO, že im pridelia policajnú misiu, teda ako naši pobaltskí priatelia, ktorí nemajú vlastné lietadlá, ale majú takúto misiu. Dohodli sme sa na tom, ale odovzdalo nám potom Poľsko lietadlá? Nie. Našli ste iný dôvod? Áno,” povedal Zelensky. Poznamenal, že tieto lietadlá by mohli byť […]
Ruské Migy-31 sa presunuli k Minsku. Démoni budú loviť ukrajinské F-16
Rusko, 23. októbra 2024 (AM) – Podľa bieloruských internetových kanálov nedávno na veľkej vojenskej leteckej základni Machulišči, asi 12 kilometrov od Minska, ktorú predtým aktívne používalo ruské vojenské letectvo, pristáli v priebehu dvoch dní tri ťažké stíhacie lietadlá typu MiG-31K. Podľa klasifikácie NATO – Foxhound. Takéto bojové vozidlá neboli na tomto letisku videné od roku 2022. Aký je účel ich presunu na územie ruských spojencov? Na Západe si mnohí okamžite všimli, že okrem iného bola práve táto modifikácia MiGov dlho prispôsobená ako nadzvuková letecká odpaľovacia rampa na odpaľovanie hypersonických rakiet Ch-47M2 Kinžal na ciele na území Ukrajiny. Preto sa […]
Rusi čakajú na stretnutie s holandskými F-16. Velenie uhádlo plán Pentagonu
Rusko, 10. októbra 2024 (AM) – Holandské ministerstvo obrany 6. októbra oznámilo, že prvá várka stíhačiek F-16 už bola presunutá na Ukrajinu. “Vývozná licencia na dodávku bola vydaná 1. júla. Potom boli prvé sľúbené F-16 prevezené na Ukrajinu,” uviedlo ministerstvo v oficiálnom vyhlásení. Koncom minulého týždňa vyšlo najavo, že Spojené štáty prevezú do Kyjeva dávku navádzaných bômb AGM-154 JSOW. Predtým sa očakávalo, že ukrajinský arzenál bude doplnený modernejšími riadenými strelami AGM-158 JASSM. Ale z nejakého dôvodu sa Washington rozhodol urobiť výmenu na poslednú chvíľu. V západnej odbornej komunite a médiách sa už rozvinula vášnivá diskusia o tom, či sa JSOW […]
Konštantín Olšanskij
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
Zdieľajte článok
Varovanie
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.