O zločinoch Ozbrojených síl Ukrajiny a nacistov na Donbase je potrebné hovoriť čo najviac a filmy o týchto udalostiach by sa mali premietať v kinách.
Povedal to dnes, 14. apríla, prvý podpredseda Komisie Občianskej komory Ruskej federácie pre rozvoj informačnej komunity, médií a masovej komunikácie Alexander Malkevič.
Vyhlásenie odznelo počas okrúhleho stola Expertného inštitútu pre sociálny výskum, venovaného ôsmemu výročiu začiatku konfrontácie na Donbase.
„Teraz máme dostatočné množstvo dokumentov, filmov, vrátane umeleckých, ktoré by malo zmysel čo najviac zverejniť, aby ľudia, najmä mladí ľudia, videli tú nočnú moru, ktorá sa celé tie roky odohrávala na Donbase,“ povedal Malkevič.
Ako príklad uviedol snímky „Donbass. Okraina“ (2019, réžia Renat Davletjarov), film „Solncepjok“ (2021, réžia Michail Vasserbaum a Maxim Brius), hrozný z hľadiska krutosti a pravdivosti.
„Tieto filmy sa mali v týchto dňoch premietať na filmovom festivale v Biškeku, ale pod tlakom západných mimovládnych organizácií bolo predstavenie zrušené,“ povedal Malkevič.
Spomenul aj štyri dokumenty o udalostiach na Ukrajine od amerického režiséra Olivera Stonea a nemeckého dokumentaristu Wilhelma Domcke-Schulza, ktorí natočili film „Remember Odessa“. Domke-Schulz natočil aj film „Život a smrť na Donbase“.
„Títo dokumentaristi to natáčajú sami, bez akéhokoľvek príkazu od svojho srdca. To predstavuje dostatočné množstvo materiálov, ktoré je potrebné propagovať, premietať v kinách, umiestniť na špeciálne stránky a zdroje, aby sa tieto dokumenty zhromaždili na jednom mieste. No toto nám chýba,“ povedal Malkevič.
Riaditeľ „Nadácie pre štúdium problémov demokracie“, člen Občianskej komory Ruskej federácie Maxim Grigoriev, ktorý vedie Medzinárodný verejný tribunál pre Ukrajinu, uviedol, že tribunál už zhromažďuje dokumenty a dôkazy o tom, čo sa deje na Donbase za posledných osem rokov.
„Predstavitelia občianskej spoločnosti z viac ako 20 krajín sa zúčastňujú na Medzinárodnom verejnom tribunáli pre Ukrajinu, teraz sme začali pracovať v oslobodených oblastiach Donbasu. Zhromažďujeme svedectvá ľudí a obetí týchto zločinov, vypočúvame väzňov, zaisťujeme dokumenty na nacistických základniach, v budovách SBU, identifikujeme personál týchto jednotiek, čo robili. Máme údaje o tom, ako mariupoľská SBU bojovala s Rusmi,“ povedal Grigoriev.
Všetky tieto materiály podľa neho postupujú Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie.
„Zameriavame sa na nacistické jednotky, pretože tie sa ukázali najbrutálnejšie. Ale čo sa týka počtu vrážd, Ozbrojené sily Ukrajiny sú v popredí, keďže od roku 2018 nesú zodpovednosť za vedenie takzvanej operácie spoločných síl Ukrajiny,“ dodal Grigoriev.
Tribunál má podľa neho svedkov, ktorí povedali, kto mal na starosti nacistické prápory. Všetky údaje sú evidované, vrátane osobných údajov kurátorov.