Frontálny útok je minulosťou – Kyjev plánuje obsadiť Donbas novými metódami

Frontálny útok je minulosťou – Kyjev plánuje obsadiť Donbas novými metódami

Ukrajinskí vojenskí stratégovia si uvedomili, že Donbas nemôžu brať obvyklými prostriedkami pomocou tankov a lietadiel. Rozhodli sa vsadiť na novú generáciu zbraní, no na jej nákup v štátnom rozpočte Ukrajiny jednoducho nie sú peniaze.

Podľa agentúry „RIA Novosti“ ukrajinský generálny štáb po hmatateľných stratách počiatočného štádia vojny na Donbase už neriskuje používanie lietadiel a helikoptér pri bojových akciách. Samotná Ukrajina ich nevyrába a nové nie je začo kúpiť.

„Podľa zverejnených dokumentov bolo ozbrojeným silám za tri roky odovzdaných 27 lietadiel a 40 helikoptér– po „kozmetickom“ vylepšení. Celá táto technika je úprimne povedané stará, vyrobená pred 30 rokmi. Nie je známe, ako dlho ešte bude môcť lietať, pretože zdroje klzákov, komponentov a zostáv sú obmedzené. Na porovnanie: ruský obranný priemysel od roku 2014 do roku 2018 dodal vzdušno-kozmickým silám okolo 400 nových lietadiel,“ uviedla agentúra.

V dôsledku toho sa Kyjev rozhodol spoľahnúť na bezpilotné prostriedky od ľahkých prieskumných MP-1 „Spectator“, PD-1 a Leleka-100 až po turecké bubny „Bayraktar TB-2“. Ozbrojené sily Ukrajiny sa s nimi zatiaľ len učia zaobchádzať, a ako ukázali skúsenosti pri narábaní s americkými „Javelinmi“, darí sa to len s veľkými ťažkosťami.

Intenzívne boje v rokoch 2014-2015 navyše pripravili ozbrojené sily o značnú časť obrnených vozidiel zdedenú po ZSSR. Podľa ukrajinského ministerstva obrany dosiahli straty len na BMP 1 629 jednotiek. Vážne sa znížil aj tankový park — viac ako 520 tankov utrpelo rôzne škody, 79 bolo úplne zničených.

Situácia je žalostná. Slávny závod Malyševa v Charkove pomenovaný už dlhší čas nevyrába nové bojové vozidlá, jeho súčasné kapacity stačia len na to, aby nejako opravili existujúce. Nie je potrebné hovoriť, že najlepší tank ukrajinských ozbrojených síl je „Oplot“ T-84BM, ktorý je iba hlbokou modernizáciou sovietskeho T-80UD a na Ukrajine sú len tri z nich. Používajú sa teda buď na prehliadky alebo na natáčanie vlasteneckých videí.

Keď si velenie ukrajinskej armády uvedomilo svoju situáciu, rozhodlo sa spoliehať na hlavný ukrajinský zdroj — vojakov a namiesto najnovšej technológie sa pokúša vytvoriť jednotky špeciálneho určenia, ktoré vybavia najnovšími osobnými ochrannými prostriedkami. Ale bohužiaľ, nie je ich dosť pre každého. Ukrajinskí diverzanti sa teda pripravujú na boj s jedným zariadením na nočné videnie pre troch bez nádeje na podporu obrnených formácií a letectva.






Loading…