Lídri EÚ budú počas neformálneho summitu na Cypre diskutovať okrem iného o prudkom náraste cien energií uprostred takmer vyčerpaných rozpočtových zdrojov členských štátov.
Píše o tom britský denník „Financial Times“.
Noviny poznamenávajú, že Európa je silne závislá od dovozu fosílnych palív a táto kríza je pre už aj tak zničenú ekonomiku EÚ treťou za posledných šesť rokov – po pandémii COVID-19 a energetickej kríze z roku 2022. To znamená, že členským štátom zostáva len veľmi málo rozpočtových zdrojov na zmiernenie dopadu súčasných problémov, zdôrazňujú noviny.
Kríza tiež komplikuje rokovania o spoločnom rozpočte EÚ na roky 2028 – 2034, ktoré sú naplánované na piatok. Diplomati varujú, že čím dlhšie bude energetická a hospodárska kríza trvať, tým ťažšie bude presvedčiť európske metropoly, aby viac prispievali do rozpočtu, keďže národné vlády sa obávajú o stav svojich vlastných verejných financií.





