GINN pátral po záhadnom rozsudku, čo mal byť zverejnený

Absolútny bordel – tak sme zhodnotili tohtotýždňové pátranie po rozsudku. Zákon prikazuje povinné zverejňovanie rozsudkov. Prax je zúfalá. Hľadali sme rozhodnutie v prípade, kde rozhodovalo správne kolégium Najvyššieho súdu SR ešte 21.8.2013. Rozsudku niet. Nikde. Nie je na webe Ministerstva spravodlivosti, kde má byť komplet databáza, nie je ani na stránke NS SR. Rozsudky majú pritom súdy povinne zverejňovať do 15 dní od nadobudnutia účinnosti rozhodnutia. V roku 2012 bolo odhadom neodpublikovaných 50 000 rozsudkov. Zistili sme prečo!
A pozor, neplatí nižšie zverejnená argumentácia Ministerstva spravodlivosti SR! Je dokonca zavádzajúca. Posúďte sami, tu sú najskôr úryvky konverzácie s justíciou, ktoré sme preposlali na MS SR pri pátraní po rozsudku.
Úryvky konverzácie s justíciou:
Najvyšší súd: „Vidím, už sme ho anonymizovali, to nie je náš problém, že nie je zverejnený.“
Ministerstvo spravodlivosti: „No, keď to zanonymizovali, nech vám to dajú. My zverejňujeme všetko do dvoch dní čo dostaneme.“
Najvyšší súd: „My sme to poslali na Krajský súd Košice ešte 31.10.2013. Oni to majú zverejniť a cez nich ministerstvo spravodlivosti.“
Krajský súd Košice: „Načo nám to posielajú? My nezverejňujeme ŽIADNE ich rozhodnutie.” Zverejňujeme naše rozsudky a nie rozsudky Najvyššieho súdu. Oni nám ich posielajú, ale my ich nezverejňujeme!“
Najvyšší súd: „My sme poučení, že to máme posielať na krajské súdy a oni to zverejňujú. Tak potom už nepoviem nič. S týmto sme sa stretli už, že to takto nefunguje.“
Ministerstvo spravodlivosti: „Tak neviem. Pozrieme sa na to.“
Extrémna preťaženosť? Skôr komunikačný skrat
Pre tých, čo nepochopili: Ministerstvo spravodlivosti zverejňuje rozsudky, ktoré im pošlú súdy. Lenže – Najvyšší súd posiela svoje rozsudky na krajské súdy podľa vyhlášky MS SR. Problém je, že krajské súdy – minimálne v Košiciach – asi viacej rešpektujú zákon než vyhlášku a nechávajú to na súde, ktorý rozhodnutie vydal, teda Najvyššom súde SR. Takže tisíce odoslaných spisov na zverejnenie do Košíc sú v počítačoch, lebo ich nemá kto odkliknúť, teda stlačiť v počítači jedno tlačidlo na klávesnici.
A čo na to Ministerstvo spravodlivosti? Poďakovali nám za upozornenie na jedno rozhodnutie, už ho zverejňujú, ale vôbec neriešia ako postupujú Košice a iné krajské súdy. Nie. Podstatu problému vidia v extrémnej preťaženosti súdnictva, hoci prepis konverzácie, ktorý svedčí aj o niečom úplne inom, sme im poslali. Hovorkyňa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca Alexandra Donevová uviedla:
“Žiaľ, súčasné nevyhovujúce technické riešenia zverejňovania v kombinácii s extrémnou preťaženosťou súdneho aparátu (okrem iného aj v kontexte riešenia problému tzv. hromadných žalôb niektorých nebankových spoločností) niekedy vedú k tomu, že časť rozsudkov nie je včas zverejnených, hoci počet zverejňovaných rozhodnutí každoročne narastá.”
Nuž, čo na toto povedať? Ministerstvo spravodlivosti má veľmi divnú optiku. Podľa nás konkrétne tu evidentne zlyháva ľudský faktor a nekoordinovanosť súdov.
Koho už len trápia povinne zverejňované rozsudky? Napríklad GINN
Úryvok z konverzácie: Lenka Dale, GINN: “Takže všetky rozsudky, ktoré ste poslali na Krajský súd do Košic, nie sú zverejnené, som pochopila?”
Najvyšší súd SR: “Podľa tohoto asi nie. Ja si svoju robotu spravím a to už je na nich potom… Ja to nekontrolujem.”
To je presne to – nikto nikdy za nič nemôže, nikoho nič vrátane vlastnej práce nezaujíma… a preto veci nefungujú… Nuž, tak keď zamestnancom Ministerstva nevadí, že robia zbytočnú prácu, veríme, že minister Borec po prečítaní tohto textu vstane zo stoličky a začne riešiť povinné zverejňovanie rozsudkov aspoň v týchto prípadoch. Je to totiž jeho práca. Ono tú zodpovednosť vždy niekto má. Zvaľovať v tomto prípade vinu len na extrémnu preťaženosť súdnictva je evidentne nepravda.
GINN vyzýva: boli ste účastníkom konania na Najvyššom súde SR? Je váš anonymizovaný rozsudok zverejnený na webe? Ak nie, pošlite nam spisovú značku a kontakt na Vás na info@ginn.pro
GINN podporujú občania www.ginn.pro/podpora
————————-
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2014
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2013, 2014