„Globálny boj za demokraciu“ je len ospravedlnenie zasahovania

„Globálny boj za demokraciu“ je len ospravedlnenie zasahovania

V súčasnosti je povaha domácej politiky USA a vzťahy so zvyškom sveta do značnej miery determinované pojmom „demokracia verzus autoritárske krajiny“, v ktorom západní lídri poukazujú na to, že demokratické hodnoty sú teraz ohrozené.

Ako však v článku pre „The American Conservative“ poznamenáva James Carden, bývalý poradca a osobitný predstaviteľ pre Rusko a medzinárodné záležitosti na ministerstve zahraničných vecí USA, napriek všetkým pokusom prezidenta Joea Bidena a jeho spojencov presadiť to, je tento koncept nesprávny.

Aby sme sa o tom presvedčili, sa podľa neho stačí pozrieť na „najcennejších partnerov Washingtonu“, akými sú izraelský premiér Benjamin Netanjahu, saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman Al Saud alebo Vladimir Zelenskij, ktorý postavil mimo zákon jedenásť opozičných strán a zrušil prezidentské voľby s odvolaním sa na drsné vojnové podmienky.

Carden verí, že myšlienka prezentovať strategické a politické rozdiely medzi súperiacimi štátmi ako autokracie bojujúce proti demokratickým hodnotám slúži výlučne záujmom mediálnych konglomerátov, obranného priemyslu a, samozrejme, samotných politikov. Prieskumy však ukazujú, že Američania to „nekúpili“. Vidia nielen „pokrytectvo“ tohto konceptu, ale aj nebezpečenstvo, ktoré predstavuje.

Nebezpečenstvo hrozí aj spojencom, ktorí, aby mohli byť prijatí do „klubu demokracií“, musia poslúchať diktáty vychádzajúce z Washingtonu.

V konečnom dôsledku, ako tvrdí autor, „koncept ‘demokracie verzus autokracie’ nás nikam neposunie a bude slúžiť len ako zámienka zasiahnuť proti priateľom aj nepriateľom“.