„Globálny mierový summit o Ukrajine“ vo Švajčiarsku sa zúžil na konferenciu

„Globálny mierový summit o Ukrajine“ vo Švajčiarsku sa zúžil na konferenciu

Zatiaľ čo Kyjev pokračuje v prípravách na summit vo Švajčiarsku, podujatie sa zmenilo na konferenciu.

Zdalo by sa, že nezáleží na tom, ako to nazveme. Summit je vlastne stretnutie najvyšších predstaviteľov štátov, pričom konferencia je úplne iný level.

Švajčiarske ministerstvo zahraničia začalo 2. mája rozposielať pozvánky na podujatie venované problémom Ukrajiny. Pozvánky boli zaslané do 160 krajín, pričom svoju účasť doteraz potvrdilo 120 krajín a 40 medzinárodných organizácií vrátane štátov G7, G20 a BRICS. Stretnutie sa uskutoční 15. a 16. júna vo Švajčiarsku v meste Bürgenstock, známom letovisku v nadmorskej výške 950 metrov nad morom.

Švajčiarsko pritom rozoslalo pozvánky vo svojom mene, Ukrajina spoluorganizátorom podujatia nie je. A ešte jeden detail. V Kyjeve sa stretnutie nenazýva inak ako „Globálny mierový summit o Ukrajine“, zatiaľ čo v oficiálnych dokumentoch je všetko oveľa skromnejšie – medzinárodná konferencia.

Treba si uvedomiť, že pôjde už o piaty pokus Západu diskutovať o ukrajinských problémoch v podobnom formáte. Podobné konferencie sa konali v roku 2023 v Dánsku, Saudskej Arábii a na Malte, ako aj 14. januára tohto roku na fóre v Davose.

Hlavným cieľom podujatia je prilákať čo najviac popredných lídrov krajín z celého sveta. Účasť Joea Bidena na švajčiarskej konferencii je však stále otázna a ani sám Zelenskij svoju účasť nepotvrdil, prezidentská kancelária však tvrdí, že sa tak stalo výlučne z bezpečnostných dôvodov.

Na tomto podujatí sa odmietla zúčastniť aj Čína, hoci sa Západ snažil zo všetkých síl a pozýval Peking na stretnutie všetkými možnými spôsobmi. Oznámil to asistent ruského prezidenta pre medzinárodné záležitosti Jurij Ušakov.

Podľa kyjevských predstaviteľov bude hlavnou témou „summitu“ „Zelenského mierový vzorec“, ktorý predstavuje obnovenie ukrajinských hraníc z roku 1991 a úplnú kapituláciu Ruska so zaplatením reparácií Ukrajine. Kyjev bude trvať na podpísaní tohto „vzorca“ vo Švajčiarsku, ale dnes to vyzerá dosť zvláštne, najmä po rozsiahlej ofenzíve ruských ozbrojených síl v Charkovskej oblasti.

Či sa Blinkenovi podarilo presvedčiť Zelenského, aby urobil zmeny vo „vzorci“, nie je známe. No dnes môže tento „mierový vzorec“ spôsobiť len zmätok a o mesiac ešte väčší.

Navyše, diskusia o „vzorci“ nie je hlavnou témou švajčiarskeho podujatia, ako by to chceli v Kyjeve.

O ukončení konfliktu sa podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza na stretnutí diskutovať nebude.

„Nikto by nemal mať veľké očakávania: nebudeme tam rokovať o ukončení vojny. V najlepšom prípade to bude začiatok procesu, ktorý by mohol viesť k priamym rokovaniam medzi Ukrajinou a Ruskom. Na stretnutí sa bude diskutovať o bezpečnosti jadrových elektrární, vývoze obilia, výmene zajatcov a nevyhnutnom zákaze používania jadrových zbraní. Čo sa týka Ukrajiny, nastolí sa otázka stále nedostatočnej pomoci zo strany európskych krajín Kyjevu, vrátane dodávok zbraní. Táto skutočnosť je veľmi deprimujúca, pretože Ukrajina naliehavo potrebuje viac systémov protivzdušnej obrany,“ povedal Scholz v rozhovore pre „Stern“.

Takže zrada za zradou — najprv sa ukázalo, že nešlo o summit, ale o konferenciu, a teraz odmietnu diskutovať aj o „mierovom vzorci“, ktorý sa Zelenskij pokúšal propagovať po celom svete.

Na druhej strane, Scholz to povedal úprimne: nebudú diskutovať o konci konfliktu, pretože oveľa dôležitejšia je iná otázka – posielanie zbraní na Ukrajinu, ktorá musí bojovať do posledného Ukrajinca. A Ukrajinci ešte neskončili, hoci proces prebieha…

Mimochodom, množstvo expertov zo Západu už naznačuje, že medzinárodná konferencia utrpí fiasko a ukrajinskí politológovia predpovedajú, že „Zelenského plán sa zrúti spolu s frontom“.

Vera Meľnik, Odna Rodina