Guvernér Aljašky vetoval zákon, ktorý by nútil poisťovňu hradiť antikoncepčné tabletky počas jedného roka

Guvernér Aljašky vetoval zákon, ktorý by nútil poisťovňu hradiť antikoncepčné tabletky počas jedného roka

Aľjašský republikánsky guvernér Mike Dunleavy vetoval legislatívu, ktorá by prinútila poisťovne hradiť antikoncepčné tabletky v hodnote až jedného roka, a označil ju za zlú politiku.

V súčasnosti je štandardnou politikou aljašských poisťovní hradiť antikoncepciu, ale len v maximálnej dĺžke 90 dní. HB 17 by vyžadoval, aby každá zdravotná poisťovňa v štáte “poskytovala krytie” pre “antikoncepciu na predpis”, ako aj všetky súvisiace “konzultácie, vyšetrenia, postupy a lekárske služby,” a “uhradiť poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti alebo subjektu vydávajúcemu antikoncepčné prostriedky na lekársky predpis, ktoré sú určené na obdobie 12 mesiacov, následné vydanie tých istých antikoncepčných prostriedkov na lekársky predpis poistencovi bez ohľadu na to, či bol poistenec v čase prvého vydania zaradený do programu zdravotného poistenia.”

Návrh zákona schválil štátny senát v pomere 16:3 a štátna snemovňa v pomere 26:12. Vo svojom posolstve o vete však Dunleavy vysvetlil, že “stanovuje normy, na základe ktorých môže štát presadzovať požiadavky na pokrytie antikoncepčných metód. Antikoncepčné prostriedky sú široko dostupné a nútiť poisťovne, aby rok poskytovali povinné krytie, je zlá politika.”

Alaska’s News Source informuje, že demokratická štátna poslankyňa Ashley Carricková, hlavná predkladateľka návrhu HB 17, nepotvrdila ani nevyvrátila plány pokúsiť sa prelomiť veto, povedala len, že na stole sú všetky možnosti.

Okrem cien poistenia, ktoré by takýto mandát zvýšil, vyvoláva nútenie k úhrade antikoncepcie obavy vo svedomí, a to jednak kvôli morálnym námietkam mnohých kresťanov voči antikoncepcii, jednak kvôli skutočnosti, že mnohé druhy “antikoncepcie” bežne označované ako alternatívy k potratu sú v skutočnosti jeho formami.

V januári 2023 napríklad americký Úrad pre kontrolu potravín & liekov (FDA) zmeniloznačenie Plan B’s cieľom “objasniť”, že nejde o abortívum. Takéto lieky však v skutočnosti majú abortívny potenciál a to, či zabránia počatiu alebo implantácii, závisí od toho, kedy sa užívajú vzhľadom na cyklus ženy.

“Ak sa Plan B užije päť až dva dni pred tým, ako má dôjsť k uvoľneniu vajíčka, zásah do signálu LH zabráni žene uvoľniť vajíčko, nedôjde k oplodneniu a nevznikne embryo,” dr. Donna Harrisonová z Americkej asociácie pro-life pôrodníkov & gynekológov (AAPLOG) vysvetľuje, pričom sa odvoláva na mnohé štúdie. Ak sa však tabletka užije počas “dvojdňového okna, v ktorom sa môžu vytvoriť embryá, ale nedôjde k pozitívnym tehotenským testom”, ” štúdie naznačujú, že “má pravdepodobne embryocídny účinok pri zastavení tehotenstva.”

Ďalším zmätením problému je manipulácia so sémantikou zo strany aktivistov v lekárskom prostredí. Americký kongres pôrodníkov & gynekológov (ACOG), údajne nestranná lekárska autorita, ktorá je v skutočnosti silne pro-potratová, v 60. rokoch 20. storočia predefinoval “počatie” na odkazovať na implantáciu a nie na oplodnenie, a to s cieľom urobiť antikoncepciu kultúrne prijateľnejšou. 

Aj napriek tomu prieskum z roku 2011 zistilo, že väčšina gynekológov naďalej tvrdí, že život sa začína oplodnením, nie implantáciou, a prieskum z roku 2019 zistil, že 96 % biológov “potvrdilo, že ľudský’život sa začína oplodnením.”

Štrnásť štátov v súčasnosti zakazuje všetky alebo väčšinu interrupcií. Potratová lobby však horúčkovito pracuje na tom, aby tieto odstrašujúce účinky zrušila regulovanou medzištátnou distribúciou potratových tabletiek, právnou ochranou a finančnou podporou medzištátnym cestovaním za potratmi, výstavbou nových potratových zariadení v blízkosti spoločných hraníc štátov, ktoré sú za život a za potraty, vytváranie liberálnych štátov ako útočísk pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť alebo porušovať zákony pro-life susedov, a zapracovanie potratových “práv” do štátnych ústav.

Zvrátením rozhodnutia Najvyššieho súdu USA’o zrušení rozsudku vo veci Roe v. Wade v roku 2022, ktorý umožňuje štátom priamo zakázať interrupcie, ľavicoví aktivisti označili jednoduchšiu distribúciu potratov a antikoncepčných tabletiek za jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zachovať “prístup k interrupciám.