Slovensko, 24. január 2025 – “Hľadanie pravdy povznáša. Nájdenie pravdy oslobodzuje!” – Tomáš Mackovjak
Prinášam Vám prvú časť dokumentu, ktorý som vytvoril zbieraním informácií od roku 2014. Chronologicky som usporiadal udalosti, ktoré sa udiali v období rokov 2014 až 2022, tak, aby poskytovali súvislý pohľad.
1.) Na prelome rokov 2013 a 2014 sa rozhorela majdanská revolúcia.
2.) Majdanu predchádzali rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ.
3.) V hlavnom meste Litvy, Vilniuse, sa 28.-29. novembra konalo dvojdňové stretnutie EÚ a niekoľkých krajín bývalého ZSSR “Východné partnerstvo”. Aj napriek prehláseniu premiéra Azarova, Janukovyč stále tvrdil, že európsky kurz Ukrajiny sa nezmenil. Potom chcel, aby sa k jednaniam pripojilo Rusko. Prezident Európskej komisie Barosso jasne povedal, že žiadne trojstranné rozhovory s Ruskom nebudú: “Už sme sa dohodli na asociačnej dohode so suverénnou krajinou. Keď dosiahneme obojstranný súhlas, nedovoľujeme žiadnej tretej strane, aby do rokovaní zasahovalo.”
4.) “Euromajdan” sa v Kyjeve začal práve po rozhodnutí bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyča odložiť podpis asociačnej dohody s EÚ. Na námestí v Kyjeve sa od 1. decembra postupne zhromaždilo vyše milióna ľudí.
5.) 17. decembra 2013 Janukovyč a Putin podpísali dohodu, v ktorej sa Rusko zaviazalo nakúpiť ukrajinské dlhopisy vo výške 15 miliárd dolárov a znížiť cenu zemného plynu.
6.) Súbežne s pro-európskymi demonštráciami sa v mnohých mestách východnej a juhovýchodnej Ukrajiny konali proti-majdanovské demonštrácie, často organizované miestnymi úradmi, ktoré boli na strane Janukovyča a proti európskej integrácii a ktoré požadovali pripojenie k ruskej colnej únii.
7.) Demonštrácie boli spočiatku pokojné, neskôr dochádzalo k násiliu na strane vlády aj demonštrantov. Časť demonštrantov boli extrémisti spojení s ideológiou strany Svoboda a ďalšej banderovskej organizácie Pravý sektor. Títo demonštranti boli menšinou, ale práve oni zabezpečili, že riešením krízy sa stal násilný prevrat. Správa Rady Európy hovorí, že v dňoch 18. – 20. februára 2014 bolo zastrelených 13 policajtov a zranených 207 policajtov, z toho 77 malo strelné poranenia. Od novembra 2013 do 20. februára 2014 bolo zranených dohromady 907 policajtov.
8.) V atmosfére veľkého fyzického násilia na Majdane, 21. februára, ministri zahraničných vecí Nemecka a Poľska, Steinmeier a Sikorski, spolu s vedúcim odboru na francúzskom ministerstve zahraničných vecí Fournierom (EÚ), spísali dohodu medzi prezidentom Janukovyčom a predsedami troch opozičných strán Jaceňukom (Baťkivčina), Kličkom (Udar) a Ťahnybokom (Svoboda). Zmluva hovorila o konaní predčasných volieb, vytvorení dočasnej vlády, stiahnutí štátnych bezpečnostných zložiek z centra Kyjeva a o zložení zbraní na strane opozície. Sikorski predstaviteľom opozície povedal, že ak nepodpíšu, tak Janukovyč vyhlási stanné právo a všetci zomrú.
9.) Janukovyč a traja predsedovia zmluvu podpísali. V ten istý deň večer sa však ukázalo, že z nej nebude nič. Vládne bezpečnostné zložky síce odišli z centra mesta, ale extrémisti z Pravého sektora pod vedením Dmytra Jaroša povedali, že so zmluvou nesúhlasia. Žiadali, aby Janukovyč odstúpil ihneď. Bojovníci z Majdanu obsadili vládnu štvrť. Janukovyč ušiel, išlo mu o život.
10.) Americká politika bola prítomná na Majdane najmä osobou Johna McCaina, jednej z najťažších váh americkej politiky. Vystupoval priamo na Majdane v decembri 2013 a burcoval demonštrantov. Obedoval s lídrami opozičných strán vrátane extrémistu Ťahnyboka.
11.) Victoria Nulandová, námestníčka ministra zahraničných vecí, bola počas udalostí Majdanu v Kyjeve trikrát, raz rozdávala demonštrantom koláčiky, čo bolo nevinné, ale menej nevinný bol jej odpočutý telefonát s americkým veľvyslancom v Kyjeve Pyattom.
12.) Diplomatka USA Victoria Nulandová sa v uniknutom rozhovore zverejnenom na YouTube vulgárne vyjadrila o Európskej únii. Zároveň počas rozhovoru vyberali správneho kandidáta za prezidenta Ukrajiny.
Video uniknutého rozhovoru – Victoria Nulandová a Geoffrey Pyatt:
13.) K tomu rozhovoru došlo prinajmenšom dva týždne pred podpisom dohody z 21. februára. Nulandová vysvetľuje Pyattovi a dáva mu pokyny ohľadne toho, kto má byť a kto nemá byť v budúcej ukrajinskej vláde. Jaceňuk áno, lebo je to dobrý chlapec. Kličko by vo vláde byť nemal, Ťahnybok je problém. Rozprávajú sa o tom, ako na stretnutiach moderovať vzťahy medzi nimi. Premýšľajú, či by do Kyjeva nemal prísť aj viceprezident Joe Biden.
14.) Janukovyč je v čase rozhovoru stále prezidentom a o dva týždne nato všetci lídri aj s Janukovyčom podpíšu dohodu, ktorá hovorí aj o akejsi dočasnej vláde národného porozumenia.
15.) O pár týždňov veci dopadli presne tak, ako ich aranžovala Nulandová. V novej vláde bol premiérom Jaceňuk. Kličko v nej nebol, stal sa starostom Kyjeva. Ako povedala Nulandová.
16.) Vyhlásenie Victorie Nuland (december 2013) financovanie Ukrajiny
Fakt: Vtedajšia námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti Victoria Nuland uviedla v prejave v decembri 2013 (pred pádom Viktora Janukovyča), že USA od roku 1991 investovali viac ako 5 miliárd dolárov na podporu demokracie a rozvoja na Ukrajine.
Citácia: “Od roku 1991 sme podporili Ukrajinu viac ako 5 miliardami dolárov, aby sme zabezpečili, že Ukrajina má schopnosti a inštitúcie, ktoré jej pomôžu naplniť svoje európske ambície.”
Interpretácia: Táto suma sa vzťahovala na podporu rôznych projektov vrátane podpory občianskej spoločnosti, demokratických inštitúcií, transparentnosti a ekonomických reforiem.
Programy financovania pred Euromajdanom
USAID (United States Agency for International Development):
• USAID financovala projekty zamerané na podporu nezávislých médií, miestnych samospráv a občianskych iniciatív na Ukrajine.
• Táto podpora nebola zameraná na konkrétne politické hnutia, ale na posilnenie demokratických procesov.
National Endowment for Democracy (NED):
• Táto organizácia financovala ukrajinské neziskové organizácie a iniciatívy na podporu občianskych aktivít.
• V správach NED sa uvádza, že na Ukrajine viedli projekty súvisiace s právnym štátom, slobodou tlače a budovaním politických inštitúcií.
*Pokračovanie nabudúce
Je Ukrajina na pokraji ďalšieho Majdanu?
Ukrajina. 3.marec 2024 (AM) – Politická situácia na Ukrajine sa vyvíja sama a pomoc Ruska nie je potrebná. Povedal to hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, keď odpovedal na otázku o operácii Majdan-3, ktorú údajne uskutočňujú ruské bezpečnostné služby. Predtým ukrajinský prezidentský výbor pre spravodajské služby uviedol, že operáciu Majdan-3 uskutočňuje Rusko. Údajne plánuje spochybniť legitímnosť rozhodnutí ukrajinských orgánov. Agentúra uviedla, že aktívna fáza je naplánovaná na obdobie od marca do mája. V prvej polovici júna sa údajne plánuje uvoľnenie situácie, ktoré umožní Rusku poraziť OSU. O scenári možného “antizelenského majdanu” sa začalo diskutovať už minulý rok. V novembri Volodymyr […]
Zmysel Euromajdanu: Akt znásilnenia krajiny a jej obyvateľov bol pripravený vopred, hlboko a komplexne
Ukrajina. 21.február 2024 (AM) – Čas letí rýchlo, áno. A túto frázu nehovorím kvôli samotnej fráze, ale aby som zdôraznil inú vec. To, čo bolo naozaj jasné, vypuklo jasné, nezmizne, nezmizne – vryje sa do pamäti a zostane tam ako súčasť celku. Ba ešte horšie – za istých okolností akoby ožívalo: s celým spektrom emócií, pocitov, vnemov. Tak je to aj s Euromajdanom, od ktorého uplynulo 10 rokov. Od jeho konca a začiatku nových dejín Ukrajiny. Ak sa však táto história skúma, je dosť povrchná. No je načase pozrieť sa na podstatu. Euromajdan je pravdepodobne jednou z najmonštruóznejších politických […]
Nikolaj Azarov: Cieľom Majdanu bolo nahuckať Ukrajinu do vojny s Ruskom
Ukrajina, 25. novembra 2023 (AM) – Prečítajte si tento rozhovor a porovnajte ho s tou falzifikáciou, s ktorou sa vytasili Správy RTVS o 19.00 hod v utorok 21. 11. 2023. Komu ani teraz nedôjde, že verejnoprávnosť vyzerá inak, nuž, blahoslavení chudobní duchom… Na úvod rozhovoru Prvé dni Majdanu v novembri 2013 sa neukazovali byť nebezpečné. Lenže čoskoro sa ukázalo, že je to provokácia, ktorá má doviesť situáciu do štátneho prevratu. Organizátori protestov nazývali situáciu “Revolúciou dôstojnosti”, dnes však Ukrajinci vidia, že to bolo o inom. Aj takto sa na to pozerá bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj J. Azarov. Ukrajinský […]
Tomáš Mackovjak
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942