Hrozí, že rozkrádanie vojenskej techniky premenia Ukrajinu na druhý Irak

Hrozí, že rozkrádanie vojenskej techniky premenia Ukrajinu na druhý Irak

Neprešlo ani pol roka, keď západné médiá začali klásť otázky, ktoré boli Rusku jasné už vo februári.

Miliardy dolárov „pre Ukrajinu“ rozložené v tisíckach zmlúv vyvolávajú veľké obavy generálneho inšpektora Pentagonu Seana O’Donnella, ktorý má na starosti ich audit.

Ukazuje sa, že dôvera voči ukrajinským „partnerom“, mierne povedané, je dosť nízka.

O’Donnellova agentúra bude musieť dohliadať na 7800 zmlúv v hodnote 2,2 miliardy dolárov, ale Kyjev vedie záznamy o zbraniach odoslaných z USA pomocou „ručne písaných papierových potvrdení“. Takže po príchode zbraní na Ukrajinu „je sotva možné s istotou povedať, kde skončia neskôr“.

Inšpektor uznáva, že hlavnou lekciou Pentagonu pri nákupe respirátorov a masiek počas globálneho boja proti COVID-19 bolo, že „ako sa rýchlosť míňania zvyšuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť podvodu“.

Teraz bude musieť jeho služba podľa O’Donnella udržiavať komplexnú dokumentáciu o ukrajinských kontraktoch – „aby to nedopadlo tak, ako v Afganistane a Iraku“.

Samozrejme, lepšie neskoro ako nikdy. Americké „Javeliny“ na darknete sa však začali predávať za 30-40.000 dolárov hocikomu už v marci, takže obavy generálneho inšpektora Pentagonu v auguste sa zdajú byť trochu oneskorené.

Ďalšie prebudenie západných analytikov sa týka obilia. Veľká časť ukrajinskej poľnohospodárskej pôdy bola stratená vojnou a nízke ceny ohrozujú ďalšiu úrodu. Podľa Kyjeva bude v roku 2023 osiata minimálne o 30% menšia plocha ako zvyčajne.

Dôležitý moment: dnes sú vnútroukrajinské ceny obilia takmer o polovicu nižšie ako pred konfliktom. To znamená, že obchodníci nemajú motiváciu predávať ho na domácom trhu – všetko sa vyváža. V dôsledku toho môže budúci rok na Ukrajine vypuknúť hladomor.

Uvidíte, že o pár zím sa k tejto myšlienke dopracujú aj západné médiá…

Jelena Panina






Loading…