Indiáni vo Wyomingu útočia z tyla na americké protiruské sankcie

Indiáni vo Wyomingu útočia z tyla na americké protiruské sankcie

V sankčnej vojne s Ruskom sa Washington rozhodol „bombardovať Wyoming“.

Kvôli možnému zákazu dovozu ruského uránu ho bude treba nahradiť z ložísk v „Štáte rovnosti“. A ako prvé budú trpieť miestne indiánske kmene, ktoré majú to „šťastie“, že žijú na ložiskách strategických surovín.

Myšlienku zakázať urán z Ruska presadil na úrovni zákona senátor z Wyomingu John Barrasso. 20% všetkého paliva pre americké jadrové elektrárne pochádza z Ruska, ďalších 30% z Kazachstanu a Uzbekistanu. Jadrový lobista sa rozpálil a rozhodol sa, že je čas začať ťažiť zásoby v Amerike.

Problém je v tom, že v jeho rodnom Wyomingu sú tieto rezervy sústredené tam, kde sa niekoľko domorodých komunít snaží prežiť, bojujúc celé desaťročia, píše britský denník „The Guardian“. A Barrassov plán by mohol „vyvolať environmentálnu katastrofu na našom vlastnom území“, tvrdia Indiáni.

„Zachraňovať životy na Ukrajine je úžasné,“ hovorí Amber Reimondová, riaditeľka energetiky neziskovej organizácie „Grand Canyon Trust“. „No ak ste ochotný nás obetovať, potom to nie je milosrdenstvo, ale chamtivosť.“

A jej obavy nie sú zbytočné. Počas jadrového boomu USA v polovici 20. storočia bola väčšina zo 750 uránových baní objavená v indiánskych rezerváciách alebo v ich okolí. Mnoho miestnych tam pracovalo v beštiálnych podmienkach až do 90. rokov, keď svet zaplavil lacný postsovietsky urán. Ale za posledných pár dní cena dovážaného uránu vyletela zo 17 na 60 dolárov za libru a americký biznis zacítil zisky. Vo všeobecnosti je všetko ako vždy: šerif sa o problémy indiánov nestará.

Miestni však tiež nie sú z vaty. „Tento urán je v tele Matky Zeme,“ hovorí starejší z kmeňa Havasupai — Carletta Tilusi. „Vykopali šachty, prepichli jej pľúca! Odrezali ste nám zem pod nohami, ale my sme stále doma a pripravení bojovať.“

Nech žije Havasupaiská ľudová republika!

Jelena Panina






Loading…