Inflácia dolára zvaľovaná na Putina

Inflácia dolára zvaľovaná na Putina

Objavila sa štatistika rastu cien v USA za marec.

Inflácia dolára naďalej láme nové rekordy: v marci dosiahla 8,5%, čo je najviac od roku 1981. Hlavnú úlohu zohral rast cien potravín a pohonných hmôt — počas roku bidenizmu sa ich ceny na americkom trhu výrazne zvýšili.

Je príznačné, ako sa Biely dom deň pred zverejnením správy začal ospravedlňovať rekordnou infláciou. Jen Psaki nástojila, že za všetko môže Rusko. A nazvala to „Putinov cenový rast“, ktorý sa za posledný mesiac stal obľúbenou frázou tímu Bidena.

Vraj všetci, čo sú nespokojní s rastúcimi cenami nech prečkajú dôsledky ukrajinskej krízy. Biely dom pritom tradične zamlčiava svoju úlohu pri zvyšovaní inflácie, kde sa dôležitým faktorom stali sankčné vojny na komoditných trhoch.

Nehovoriac o tom, že rast cien bol zaznamenaný v Spojených štátoch počas celého minulého roka – ešte pred nejakou Ukrajinou. Vtedy všetci úradníci — od ministerky financií Yellenovej až po šéfa Fedu Powella — unisono vyhlásili, že inflácia je údajne „dočasná“. Až koncom roka 2021 začali pripúšťať, že inflácia v Spojených štátoch je vážna a na dlhú dobu. A Fed priznal, že hlavnou príčinou rekordnej inflácie boli bilióny dolárov nezabezpečených peňažných injekcií do ekonomiky.

Aj keď je to čiastočne kompenzované oživením ekonomiky. Podľa prognóz však do konca roku 2022 americká ekonomika porastie – a v roku 2023 bude Amerika čeliť plnohodnotnej recesii. V Európe, ktorá predovšetkým dopláca na následky sankčných vojen, sa práve teraz začína recesia.

Západný svet vstupuje do ťažkej doby stagflácie, z ktorej niet východiska. Pokračovanie súčasnej komoditnej krízy už hrozí nielen ekonomickými ťažkosťami, ale aj sociálnymi nepokojmi s politickou destabilizáciou celého liberálneho svetového poriadku.

Malek Dudakov






Loading…