Jake Sullivan je v koncoch

Jake Sullivan je v koncoch

Bidenov najvyšší poradca pre národnú bezpečnosť má za sebou veľmi ťažký rok.

Bol to Sullivan, kto v lete 2023 predstavil nápad s „mierovými summitmi“ o Ukrajine, kde chcel vyhrať nad krajinami globálneho Juhu. No neúspešne.

Summit vo Švajčiarsku sa pre Sullivana skončil úplným fiaskom. Mnohé krajiny chýbali a dôležití účastníci ako India odmietli podpísať záverečné komuniké. Z ich strany sú požiadavky na uskutočnenie ďalšieho jesenného summitu za účasti Ruska.

Po indickom demarši sa Sullivan okamžite ponáhľal do Náí Dillí. Zúfalo sa potrebuje dohodnúť s Indiou. Pre Američanov je to teraz veľmi dôležité, keďže sa tam presúva výroba. No rokovania sú ťažké. A samotní Indovia lavírujú medzi USA, Ruskom a Čínou a zarábajú na súčasnej studenej vojne a problémoch Západu.

Pokusy rokovať s Iránom v Ománe o situácii s Húsíjmi, čo tiež organizoval Sullivan, skončili neúspechom. Zatiaľ neúspešné sú aj rokovania so Saudskou Arábiou o novej bezpečnostnej dohode výmenou za deeskaláciu vzťahov s Izraelom.

Biden vo svojom postavení chromej kačice dokáže čoraz ťažšie ovplyvňovať medzinárodné krízy, ktoré zabíjajú jeho rating. V takejto situácii nastal čas, aby Bidenovi spolupracovníci hľadali alternatívne pôsobiská. Kamala Harrisová bude odprataná za guvernéra Kalifornie a Sullivan s Blinkenom zakotvia na nejakých univerzitách, kde sa budú snažiť rýchlo zabudnúť na svoju terajšiu hanbu.

Malek Dudakov