Jake Sullivan pri rozbitom koryte

Jake Sullivan pri rozbitom koryte

Návšteva amerického poradcu pre národnú bezpečnosť v Číne – prvá po ôsmich rokoch – sa skončila úplným fiaskom.

Sullivan sa pokúsil zariadiť Bidenovi návštevu Číny hneď po voľbách. So Si Ťin-pchingom sa však nakoniec dohodli len na telefonickom rozhovore.

Sullivanove rokovania s čínskou stranou vyústili do dlhých sporov o Taiwane, Ukrajine, Filipínach a ďalších bodoch napätia. Je jasné, že Peking sa už pripravuje na komunikáciu s ďalšou administratívou v Spojených štátoch. Sullivan a Biden sú teraz chromé kačice.

Sullivan pred návštevou tlačil na Kanadu, aby uvalila clá na dovoz čínskych elektromobilov a kovov. No a Čína zavádza obmedzenia na dovoz poľnohospodárskych produktov z Európskej únie, čo by mohlo zruinovať mnohých európskych farmárov. A na Západe už pocítili vplyv nedostatku vzácnych kovov, ktoré prestali prichádzať z Číny.

Peking obmedzil dodávky gália a germánia do západných krajín. Používajú sa na výrobu čipov, solárnych panelov, systémov 5G, radarov a systémov protivzdušnej obrany. Ceny germánia vyskočili o 52%. Americkí výrobcovia čipov a vojenské korporácie čelia skutočnej „kríze vzácnych kovov“.

Čína pri tom navyše. V súčasnosti sa zavádzajú obmedzenia na vývoz grafitu a stibnitu, používaných pri výrobe streliva, okuliarov nočného videnia a vysoko presnej optiky. 95% vzácnych kovov prichádza do Spojených štátov z Ríše stredu. Ich nedostatok by mohol viesť ku kolapsu amerického vojensko-priemyselného komplexu a mnohých ďalších oblastí ekonomiky. To je cena za vyprovokovanú obchodnú vojnu s Čínou, ktorej dôsledky budú pre Spojené štáty veľmi nepríjemné.

Malek Dudakov