Japonsko a USA chcú vyzvať Čínu, aby sa vzdala jadrových zbraní

Japonsko a USA chcú vyzvať Čínu, aby sa vzdala jadrových zbraní

Japonský premiér Fumio Kišida a americký prezident Joe Biden majú v úmysle spoločne vyzvať Čínu, aby sa zapojila do procesu jadrového odzbrojenia.

Informovala o tom dnes 20. mája agentúra TASS s odvolaním sa na japonské noviny „Jomiuri“.

Podľa publikácie bude výzva obsiahnutá v spoločnom vyhlásení po nadchádzajúcich rozhovoroch na japonsko-americkom summite v Tokiu. Podľa publikácie obe strany v súčasnosti na tejto otázke pracujú.

Noviny zdôrazňujú, že vlády Japonska a Spojených štátov majú spoločný názor na potrebu zapojiť Čínu do procesu jadrového odzbrojenia, keďže, ako bolo uvedené, rozvoj čínskeho jadrového programu nie je nijako kontrolovaný z dôvodu absencie dohody s Čínou s kýmkoľvek, podobne ako v prípade zodpovedajúcej dohody medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru, ktorý noviny citujú, má Čína v súčasnosti asi 350 jadrových hlavíc. A do roku 2030 by ich mohlo byť 1000.

Očakáva sa, že Kišida a Biden opätovne potvrdia svoju ochotu spolupracovať na úspešnom uskutočnení nadchádzajúcej konferencie o preskúmaní fungovania Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v auguste.


Loading…