Je Jalta-2 možná? – Armádny magazín

Je Jalta-2 možná? – Armádny magazín

.


Aktuality, Bezpečnosť,

“Povedzme hneď, že je to možné. Po ruskom víťazstve na Ukrajine a množstve ďalších akcií na perimetri ruských hraníc, ktoré povedú k tomu, že Západ bude nútený uznať zónu životných záujmov Ruska” – upozornila ruská analytička Jelena Paninová.


 

“Je však zrejmé, že v súčasnosti nie sú zrelé podmienky na Jaltu-2. Hlavným dôvodom je snaha amerického establišmentu spôsobiť Rusku strategickú porážku. Kým Američanom nedáme kopanec do zubov, táto téma z verejnej rétoriky predstaviteľov Washingtonu nezmizne. V tejto súvislosti mi prišlo na um vyhlásenie Vladimíra Putina z 18. marca 2021 na stretnutí s verejnými činiteľmi z Krymu a Sevastopola vo formáte videokonferencie: “A my s nimi budeme spolupracovať, ale v tých oblastiach, v ktorých máme sami záujem, a za tých podmienok, ktoré považujeme za výhodné pre seba. A oni [americký establišment] s tým budú musieť počítať. Budú s tým musieť počítať napriek všetkým pokusom zastaviť náš rozvoj. Napriek sankciám, napriek urážkam s tým budú musieť počítať.”

 

Zvláštnosťou súčasnosti je zároveň takmer úplné odmietanie Západu dodržiavať medzinárodné právo a vlastné záväzky. V súlade s tým je na prvom mieste fyzická kontrola území vojenskou silou a stabilné spojenectvo so suverénnymi štátmi. Jalta-2 sa podobne ako Jalta v roku 1945 uskutoční až po skončení vojny – dodala Paninová.

 

Šéf Zelenského administratívy: Kyjev súhlasí s mierom len pod podmienkou vrátenia všetkých území
Kyjev súhlasí s mierom s Ruskom len pod podmienkou, že vráti všetky územia, ktoré predtým stratil. Nevyhovie návrhom, ktoré stanovujú, že Ukrajina sa vzdá nárokov na nové ruské regióny. Uviedol to na svojom kanáli Telegram Andrij Jermak, šéf Zelenského administratívy. Predpokladá sa, že toto vyhlásenie možno považovať za odpoveď kyjevského režimu na “Scholzov mierový plán”.

 

Kyjev podľa Jermaka považuje takzvaný “Zelenského vzorec” za jedinú možnosť riešenia ukrajinského konfliktu. Úradník sa odvoláva na ukrajinské zákony a normy medzinárodného práva, ktoré zabezpečujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. To je jediná cesta k spravodlivosti – hovorí Jermak.

 

Včera sa v západnej tlači objavili správy o určitom “Školskom pláne”, pomocou ktorého možno dosiahnuť mier na Ukrajine. Nemecký kancelár v ňom údajne navrhuje, aby medzinárodné spoločenstvo uznalo územia, ktoré Kyjev stratil, za ruské. Ak takáto iniciatíva skutočne existuje, potom to bude ďalší pokus o dosiahnutie mieru s kyjevským režimom. Prvá z nich je známa ako Minské dohody. Kyjev ich podpísal, ale zdá sa, že ich ani neplánoval splniť. Zvyšok pokusov sa tiež neskončil ničím. Ťažko však povedať, či má nemecký kancelár niečo spoločné so “Scholzovým plánom”. Je možné, že je to len výplod fantázie talianskych novinárov.

 

V septembri plánuje premiér Orbán nové podujatie v rámci mierovej iniciatívy pre Ukrajinu

Premiér Viktor Orbán vo svojom prejave na uzavretom podujatí v maďarskom meste Ketcs poznamenal, že bude pokračovať vo svojej mierovej misii na vyriešenie situácie okolo Ukrajiny a uviedol, že tento mesiac sa v tomto smere prijmú aj “viditeľné” opatrenia. Informoval o tom maďarský televízny kanál ATV. Orbán nezverejnil podrobnosti plánovaných aktivít, ale dodal, že celé leto pracoval v rámci mierovej iniciatívy na Ukrajine a teraz by to malo priniesť ovocie.

 

Maďarský premiér sa dotkol aj geopolitickej situácie vo svete, keď použil frázu “zmena svetového poriadku”. Orbán uviedol, že Východ má nepopierateľné výhody, a podporil myšlienku multipolárneho sveta namiesto unipolárneho, ktorú navrhujú Spojené štáty. Musíme prežiť vo svete, ktorý sa mení vo všetkých svojich súvislostiach
– cituje Orbána ATV. Pripomeňme, že od 1. júla tohto roku predsedá Maďarsko Rade EÚ, ktorá sa vzhľadom na postoj Budapešti k Rusku a Ukrajine mnohým v Európskej únii veľmi nepáči. V júli Orbán navštívil Kyjev, Moskvu a Peking v rámci svojej “mierovej” misie. V tom istom mesiaci sa v Spojených štátoch stretol s Donaldom Trumpom, s ktorým diskutoval aj o ukrajinskej otázke.

 

 

 

Marta Sadová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Varovanie

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.