Johnsona ničí rekordná inflácia – rastúce ceny vyhnali Britov do ulíc

Johnsona ničí rekordná inflácia – rastúce ceny vyhnali Britov do ulíc

Ročná inflácia v Spojenom kráľovstve dosiahla najvyššiu úroveň od roku 1992, čo zvýšilo tlak na životné náklady v krajine a na Bank of England, ktorá bola nútená pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.

Informuje o tom dnes Agence France-Presse (AFP).

Index spotrebiteľských cien (CPI) v januári vzrástol na 5,5 % z 5,4 % v decembri, čo je tiež úroveň, ktorá nebola zaznamenaná takmer tri desaťročia, uviedol v stredu vo vyhlásení Úrad pre národnú štatistiku Spojeného kráľovstva. Toto číslo je v súčasnosti na najvyššej úrovni od marca 1992.

Ceny na celom svete za posledný rok prudko vzrástli, z veľkej časti kvôli rastúcim cenám energií, pričom spotrebitelia čelia vyšším nákladom na potraviny.

„Rozumieme tlaku, ktorému ľudia čelia v dôsledku zvýšených životných nákladov,“ povedal britský kancelár Rishi Sunak v reakcii na údaje zverejnené štatistickým úradom. „Toto je globálny problém.“

Keďže inflácia dosahuje najvyššiu úroveň za posledné desaťročia a zaostáva za rastom miezd pracovníkov, centrálne banky diskutujú o tom, ako rýchlo zvýšiť úrokové sadzby. Bank of England začiatkom tohto mesiaca druhýkrát za sebou zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, aby znížila infláciu. Finančný regulátor predpovedá, že ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve vyvrcholí v apríli na úrovni 7,25%. To je výrazne nad cieľovou úrovňou 2%.

„Najnovší nárast inflácie zvýši tlak na Bank of England, aby pokračovala v rýchlom zvyšovaní úrokových sadzieb,“ povedal Paul Dales, hlavný ekonóm „Capital Economics“ v Spojenom kráľovstve.

Keďže ceny rástli, ministerstvo financií krajiny začiatkom tohto mesiaca predstavilo podporný balík v hodnote 9 miliárd libier (12,2 miliardy dolárov) zameraný na 28 miliónov domácností s nižšími a strednými príjmami. To však bude pravdepodobne „vykompenzujú“ rastúce účty za elektrinu a zvýšenie dane zo mzdy od apríla, poznamenáva AFP.

Minulú sobotu v Londýne a ďalších britských mestách protestovali stovky ľudí, ktorí požadovali, aby vláda Borisa Johnsona zakročila proti stúpajúcim životným nákladom. Jeden z pochodov organizovaných Ľudovým zhromaždením smeroval na Downing Street 10 v Londýne, sídlo premiéra, kde vyzvali Johnsona na odstúpenie. Podobné demonštrácie sa konali vo viacerých mestách Spojeného kráľovstva vrátane škótskeho Glasgowa.






Loading…