Juhokórejský súd zamietol žiadosť mimovládnej organizácie o odblokovanie webovej stránky s nelegálnymi potratovými tabletkami

Juhokórejský súd zamietol žiadosť mimovládnej organizácie o odblokovanie webovej stránky s nelegálnymi potratovými tabletkami

  • Juhokórejský súd zamietol odvolanie skupín podporujúcich potraty.
  • Skupiny sa snažili odblokovanie webovej stránky s nelegálnymi potratovými tabletami.
  • Pro-potratové skupiny kritizovali zákaz interrupcií v Južnej Kórei.
  • Katolícka cirkev v Kórei odmieta interrupciu a podporuje ochranu života plodu.

Juhokórejský súd zamietol odvolanie skupín podporujúcich potraty, ktoré sa snažili dosiahnuť, aby vláda odblokovala webovú stránku, ktorá pomáha pri distribúcii nelegálnych potratových tabletiek.

Odvolanie, ktoré bolo zamietnuté 17. mája, podali mimovládna organizácia Women on Web (WoW), ktorá podporuje potraty, a Open Net Korea, skupina občianskej spoločnosti zaoberajúca sa digitálnymi právami, a snažili sa prinútiť juhokórejskú vládu, aby odblokovala webovú stránku WoW po tom, ako Kórejská komisia pre komunikačné štandardy zablokovala stránku za to, že spája ženy hľadajúce potratové tabletky, ktoré sú podľa zákona o farmaceutických záležitostiach nelegálne, s lekárnikmi pôsobiacimi v zahraničí.

Predseda Najvyššieho súdu v Soule Lee Seung-han vo svojom vyhlásení vyhlásil, že “odvolanie sa zamieta, pretože prvostupňové rozhodnutie je opodstatnené,” a dodal: “Existuje veľké riziko vážneho poškodenia verejného zdravia, ak sa lieky, ktoré nie sú vyrobené, dovezené alebo povolené na predaj, distribuujú bez jasného lekárskeho ošetrenia a predpisu lekára.” 

Pro-potratové skupiny ako WoW, Moimnet a Open Net Korea zverejnili spoločné vyhlásenie 3. mája, v ktorom odsúdili, že zatiaľ čo juhokórejský ústavný súd v roku 2019 zrušil v krajine’desaťročia trvajúci zákaz interrupcií, juhokórejské ženy údajne stále musia podstupovať rôzne “výzvy” pri pokuse o zabitie svojich nenarodených detí.

Kanadská mimovládna organizáciaWoW sa označuje za “medzinárodná telemedicínska potratová služba,”a v tlačovej správe z roku 2022 uviedla, že spustila “novú službu, ktorá umožňuje ženám požiadať o potratové tabletky pred neželaným tehotenstvom.”Skupina konkrétne uviedla, že “ženy a tehotné osoby v Južnej Kórei sa čoraz častejšie obracajú na poskytovateľov online služieb” s cieľom zaobstarať si interrupciu.

“Každoročne sme zaznamenali nárast počtu našich služieb a najvýraznejšie z Južnej Kórey. V období od 2013 do roku 2019 sa na nás obrátilo viac ako 12 000 žien a tehotných ľudí [sic] z Južnej Kórey s prosbou o pomoc. Po dekriminalizácii, v rokoch 2019 až 2023, nás o podporu požiadalo ešte stále významných 11 121 žien a tehotných ľudí [sic], čo naznačuje pretrvávajúcu potrebu našich služieb,” svedčí o tom Venny Ala-Siurua, výkonná riaditeľka WoW.

Kým bola Južná Kórea po desaťročia nelegálna, v roku 2021 plne dekriminalizovala potraty do 14. týždňa tehotenstva a do 24. týždňa tehotenstva “na základe sociálnych, ekonomických a zdravotných záujmov.”

Dekriminalizácia v roku 2021 nasledovala po rozhodnutí súdu z roku 2019, ktorý uznal pôvodný zákon zakazujúci interrupcie za “protiústavný.”

Rozhodnutiu súdu z roku 2019 predchádzala dlhoročná kampane rôznych pro-potratových aktivistov, vrátane Human Rights Watch (HRW), ktorá získala širokú podporu, aby vyvinula tlak na Ústavný súd, aby zrušil zákaz interrupcií v Južnej Kórei’

Po prelomovom rozhodnutí súdu sa národná aliancia 79 pro-life občianskych organizácií vyjadrila silné sklamanie z tohto kroku.

Členovia aliancie skandovali heslá ako: “Sme proti zrušeniu zákona proti potratom,” a “Štát musí chrániť ženy a plody.”

V tom čase svoj nesúhlas s ústavným súdom vyjadrila aj Katolícka cirkev v Kórei, pričom Konferencia katolíckych biskupov’ Kórey vydala nasledujúce vyhlásenie:

Plod je dôstojnou ľudskou bytosťou od momentu oplodnenia. Rozsudok popiera základné právo na život plodu, ktorý nemá žiadne prostriedky na svoju obranu, robí ženy zodpovednými za nechcené tehotenstvo a nespravodlivo zbavuje zodpovednosti mužov.

Katolícka cirkev’učí nezmenene, že interrupcia je hriechom priameho zabitia nevinného života v maternici a nemôže byť ospravedlnená zo žiadneho dôvodu.

Konferencia biskupov’sa tiež zaviazala, že poskytne plnú podporu a pomoc ženám a mužom, ktorí odmietajú interrupciu v prospech života. 

V samostatnom vyhlásení arcidiecéza Soul vyhlásila:

Stát musí vždy chrániť životy a bezpečnosť ľudí. Očakávame právne a inštitucionálne opatrenia na ochranu života tehotných žien aj plodu.

Podobne ako susedná Japonsko, aj Južná Kórea sa už roky borí s neradostnou pôrodnosťou. V roku 2023 zaznamenala Južná Kórea pôrodnosť na úrovni 0,72 dieťaťa na ženu, pričom sa hovorí, že pôrodnosť má ešte viac klesnúť. Súčasná miera je hlboko pod úrovňou 2,1, ktorá je potrebná na udržanie populácie, a dokonca výrazne zaostáva za už aj tak nízkou mierou 1,24 zaznamenanou v roku 2015.

Krajina predpovedá, že jej miera pôrodnosti v roku 2024 pravdepodobne klesne na 0,68.

“Problém nízkej pôrodnosti si vyžaduje, aby sme situáciu brali vážnejšie a uvažovali o príčinách a riešeniach z iného rozmeru ako doteraz,” priznal juhokórejský prezident Yoon Suk Yeol v decembri 2023.

A Newsweek správa načrtla ekonomické dôsledky nízkej pôrodnosti a uviedla, že klesajúca pôrodnosť krajiny’zníži počet jej pracovných síl, čo môže viesť k pomalšiemu hospodárskemu rastu, vyššiemu pomeru závislosti a väčšiemu tlaku na verejné služby a dôchodkové systémy.

Napriek tomu skupiny podporujúce potraty, ako napríklad WoW a Moimnet (Sieť na zabezpečenie práv na bezpečný potrat pre každého), boli presadzujú svoju agendu proti životu v tejto východoázijskej krajine pod zámienkou emancipácie žien od “extrémnej rodovej diskriminácie.”