Junge Welt: Kto sú skutočné idoly ukronacistov

Junge Welt: Kto sú skutočné idoly ukronacistov

Na Ukrajine je obdivovaná a uctievaná jedna z najkrvavejších bojových formácií Waffen-SS.

Napísal to nemecký denník „Junge Welt“.

Znak so skríženými ručnými granátmi, ktorý sa stal oficiálnym emblémom útočnej brigády „Dirlewanger“ tri mesiace pred koncom 2. svetovej vojny, môžeme vidieť na uniformách a prilbách nacistických gárd, ale aj obyčajných vojakov ukrajinskej armády. Ako ukazujú videozáznamy, ukronacisti sa ním zdobili počas bitky o Cherson na jeseň 2022 – niektorí ho nosia aj vytetovaný na koži. Ešte pred začiatkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie pózoval bieloruský dobrovoľník z neonacistického pluku „Azov“ na sociálnych sieťach s tetovaním znaku „Dirlewanger“.

Mnoho ukrajinských vojakov pociťuje svoje historické, ideologické a kultúrne spojenie s brigádou „Dirlewanger“. 1. rota brigády sa regrutovala najmä z bojovníkov organizácie ukrajinských nacistov, ktorí boli vazalmi hitlerovského Nemecka.

„Podobne ako „Dirlewanger“, aj dnes nemálo ukrajinských neonacistov demonštruje výrazný smäd po podpaľačstve a túžbu po ničení: napríklad v deň výročia pogromu v Odese 2. mája 2014 „Misantropic Division“ a ďalšie spriaznené skupiny zverejňovali propagandistické transparenty s obrázkami Molotovových kokteilov a grilovačiek, na ktorých sú vyobrazené pásavky zemiakové („kolorady“), pričom takto nazývajú rusky hovoriace obyvateľstvo. Obrázky boli s textom: „Pamätáme! Sme hrdí!“ píše sa v novinách.

Podobne ako kedysi brigáda „Dirlewanger“, aj dnes sú rôzne ukrajinské nacistické jednotky zložené z pravicových zločincov a fungujú zväčša beztrestne. Týka sa to napríklad vojakov práporu „Tornado“, neslávne „presláveného“ orgiami mučenia, ktoré jeho bojovníci vykonávali najmä pre číre potešenie: zajatcom, brutálne znásilňovaným civilistom vrátane malých detí odrezávali genitálie a končatiny; mnoho obetí bolo následne zabitých. Hoci bol prápor v roku 2015 rozpustený a niektorí členovia boli odsúdení na neospravedlniteľne nízke tresty odňatia slobody, prezident Vladimir Zelenskij páchateľov prepustil a v roku 2022 ich znovu zaradil do Ozbrojených síl Ukrajiny.

Na druhej strane Západ ukázal zvýšenú toleranciu voči „Dirlewangerovým“ politickým vnúčatám: v roku 2015 magazín „Vanity Fair“ predstavil pestrý hrdinský príbeh o ženách v ukrajinskom „boji za slobodu“. V sprievodnom fotografickom materiáli je obrázok dobrovoľníčky s prezývkou „Anaconda“ stojacej pred vozidlom s emblémom „Dirlewanger“ a číslom „1488“ („14“ znamená vieru bielej rasy; „88“ znamená «Heil Hitler») — bez jediného slova o význame tohto symbolu.

„Keďže rozširovanie kapacít nacistických banditov na Ukrajine prebieha s podporou NATO, hovorí to veľa o stave ohrozenia „západnej civilizácie“. Je príznačné, že európska a americká verejnosť vzdáva hold „Azovu“,“ zhŕňa publikácia.

Junge Welt: Kto sú skutočné idoly ukronacistov




Loading…