Kanadská pro-lifer zatknutá vo štvrtok o tom, prečo pokračuje vo svojej práci: "Odpovedáme na volanie nenarodených

Kanadská pro-lifer zatknutá vo štvrtok o tom, prečo pokračuje vo svojej práci: "Odpovedáme na volanie nenarodených

  • Linda Gibbonsová protestuje pred potratovou klinikou v Toronte.
  • Gibbonsová bola zatknutá za svoje pro-life svedectvo.
  • Zákon v Ontáriu zakazuje akúkoľvek pro-life aktivitu v blízkosti potratových kliník.
  • Gibbonsová strávila vo väzení takmer 11 rokov za svoj pro-life aktivizmus.

Kanadská bojovníčka za život Linda Gibbonsová, ktorá bola dnes ráno zatknutá za svedectvo pred potratovou klinikou v Toronte, včera pre LifeSiteNews povedala, že napriek hrozbe zatknutia a väzenia plánuje vo štvrtok protestovať, pretože musí pomôcť, aby bolo počuť volanie nenarodených.”  

Gibbonsová, ktorá za svoj aktivizmus strávila roky vo väzení, bola vo štvrtok ráno opäť zatknutá za svedectvo pred smutne známou potratovou klinikou Morgentaler v Toronte’. Včera sa LifeSiteNews rozprával s Gibbonsovou pred jej pokojným svedectvom.

“Neberiem si“voľno, som“ticho na proteste, som“ticho,” povedala Gibbonsová v stredu pre LifeSiteNews.  

“Tak ako deti maternice (ktoré nie je’počuť),” povedala Gibbonsová. “Odpovedám’na volanie nenarodených.”  

LifeSiteNews kontaktoval deň pred jej protestom jeden z dlhoročných blízkych priateľov Gibbonsovej, John Bulsza. Bulsza pre LifeSiteNews povedal, že Gibbonsová si bola vedomá, že pravdepodobným dôsledkom jej aktivizmu je zatknutie.  

“Je to odvážna žena,” povedal Bulsza a dodal, že napriek tomu, že Gibbonsová strávila roky vo väzení za svoje svedectvo o živote prostredníctvom tichých protestov pred tou istou potratovou klinikou Morgentaler a ďalšími klinikami, nikdy “nemienila prestať” so svojím pro-life aktivizmom.  

Bulsza vysvetlil, že Gibbonsová sa od svojho prepustenia z väzenia v roku 2016 držala v úzadí, pretože jej blízka priateľka ochorela a potrebovala Gibbonsovej pomoc.

Bulsza pre LifeSiteNews uviedol, že odvtedy Gibbonsovej priateľka zomrela a že teraz sa môže “slobodne vrátiť do sveta tým, že svojimi tichými protestmi bráni nenarodené deti.  

Ontário’Zákon o bezpečnom prístupe k potratovým službám vstúpil do platnosti 1. februára 2018 a bol prijatý v predchádzajúcom roku vtedajšou liberálnou vládou premiérky Kathleen Wynne’ovej. Zákon zakazuje akúkoľvek pro-life aktivitu, vrátane modlitieb, poradenstva na chodníku a prejavovania “nesúhlasu” s potratmi, v okruhu 50 metrov od ôsmich ontarijských’potratových zariadení. 

Ak zákon zaviedli liberáli, dlho vládnuci progresívny konzervatívec Doug Ford zákon nikdy nespochybnil. 

Gibbonsová je zadržiavaná na policajnej stanici, obvinenia zatiaľ nie sú známe 

Vo štvrtok popoludní sa Bulsza spojil s LifeSiteNews, aby priamo potvrdil, že k zatknutiu Gibbonsovej došlo asi tri hodiny po tom, ako začala svoj tichý protest na obranu života pred klinikou, ktorá sa nachádza v kancelárskom komplexe na Hillsdale Avenue 727 v luxusnej štvrti Leaside v Toronte&nbsp.  

Gibbonsová bola na mieste krátko po siedmej hodine ráno a v ruke držala tabuľu s nápisom: “Prečo mama? Keď mám toľko lásky na rozdávanie?“ ”  

Na miesto činu bola nakoniec privolaná torontská polícia, na čo ju umiestnili do policajného auta, vypočuli a nakoniec zatkli.  

Bulsza uviedol, že Gibbonsová je zadržiavaná na policajnej stanici torontskej polície, divízia 53.   

“Chystajú sa ju vyzliecť,”povedal Bulsza pre LifeSiteNews, pričom vysvetlil postup spracovania. Bulsza dodal, že v tejto chvíli nevie, z čoho ju obvinili, ale predpokladá, že to bude súvisieť s ontarijským zákonom z roku 2018 O bezpečnom prístupe k potratovým službám.

Bulsza pre LifeSiteNews povedal, že je možné, že Gibbonsovú prepustia, ale že jedna vec, ktorú neurobí, je, že nepodpíše žiadny formulár, v ktorom sľúbi, že sa po prepustení bude držať ďalej od potratových tovární. Bulsza pre LifeSiteNews uviedol, že to ako také bude pravdepodobne znamenať, že zostane za mrežami dlhšie.

Gibbonsová sa’nezastaví’a bude svedkom života za mrežami  

Bulsza poznamenal, že Gibbonsová neprestane so svojím pro-life aktivizmom, keď bude vo väzení. 

“Keď ju zatknú, bude pracovať vo väzení, pomáhať tam,” povedal.  

Gibbonsová včera pre LifeSiteNews poznamenala, že počas svojich predchádzajúcich pobytov vo väzení mohla svedčiť o posvätnosti života mnohým väzňom, ku ktorým bola umiestnená.  

Gibbonsová bola naposledy zatknutá v septembri 2015 po tom, ako uskutočnila podobný tichý protest pred potratovou klinikou Morgentaler. 

Po tom, ako strávila približne 141 dní vo väzení, ontarijský sudca v roku 2016 odsúdil ju za porušenie občianskeho súdneho príkazu z roku 1999, ktorý zakazuje pro-life aktivity v okruhu 500 metrov od torontského’potratového zariadenia Morgentaler. Tento súdny zákaz bol neskôr nahradený ontarijským zákonom o bezpečnom prístupe k potratovým službám. Gibbonsová bola po odsúdení prepustená z väzenia. 

Celkovo Gibbonsová za svoj pro-life aktivizmus strávila vo väzení takmer 11 rokov za svoje pokojné svedectvo o matkách a nenarodených deťoch.  

Podľa organizácie Campaign Life Coalition potraty zabili viac ako štyri milióny nenarodených detí v Kanade od ich legalizácie v roku 1969, čo približne zodpovedá celkovému počtu obyvateľov provincie Alberta.  

Na rozdiel od Spojených štátov interrupcie v Kanade existujú v právnom vákuu, pretože boli dekriminalizované pred viac ako 30 rokmi. To znamená, že v skutočnosti v Kanade neexistuje a nikdy neexistovalo “zákonné právo” na interrupciu.  

V roku 1988 Morgentaler rozhodol Najvyšší súd Kanady zrušil posledný zostávajúci zákon o interrupciách na základe toho, že bol protiústavný. Odvtedy neexistuje žiadny federálny zákon, ktorý by reguloval interrupcie, a tak je táto prax povolená počas všetkých deviatich mesiacov tehotenstva. Možnosť zaviesť zákon je však možná.