Kardinál, ktorého kedysi väznili komunisti, kritizuje "mlčanie" Vatikánu o prenasledovaní katolíkov v Číne

Kardinál, ktorého kedysi väznili komunisti, kritizuje "mlčanie" Vatikánu o prenasledovaní katolíkov v Číne

Český kardinál, ktorý bol kedysi väznený komunistami, verejne kritizoval Vatikán pod vedením pápeža Františka za ignorovanie porušovania ľudských práv a prenasledovania katolíkov v komunistickej Číne.

“Tak ako mlčanie a spoluvina s komunistickým režimom poškodili moju krajinu a uľahčili vláde väznenie disidentov, tak aj mlčanie Cirkvi’tvárou v tvár porušovaniu ľudských práv komunistickou Čínou poškodzuje katolícky život v Číne,” kardinál Dominik Duka, O.P, emeritný pražský arcibiskup, uviedol v nedávnom článku.

“Vedkyňa Hudsonovho inštitútu Nina Shea zdokumentovala, že v Číne je v súčasnosti pravdepodobne na neurčitý čas bez súdu zadržiavaných osem katolíckych biskupov,” poznamenal. “Vieme, že v roku 2022 bol zatknutý veľký kardinál Jozef Zen, ktorého teraz štát sleduje a monitoruje.”

Čítajte: Pápež odmietol obhajovať Cdl. Zena pred súdnym procesom v komunistickej Číne, vyzýva na ‘dialóg’

Jimmy Lai, katolícky konvertita a majiteľ novín, je už viac ako tri roky držaný v samoväzbe v Hongkongu,” dodal kardinál. 

“Václav Havel (slávny český spisovateľ a štátnik), s ktorým som kedysi zdieľal celu, napísal, že jediným spôsobom, ako bojovať proti totalitnej moci, je odvaha každého z nás rozhodnúť sa žiť pravdu vo vlastnom živote bez ohľadu na to, čo sa deje,” pokračoval. “Dnes opäť čelíme totalitným diktatúram a ideológiám. Odvážni jednotlivci opäť platia cenu za to, že sa im postavili na odpor.”

“Posilnená takýmito novodobými svedkami, či už známymi alebo neznámymi, musí vatikánska diplomacia znovu získať a pozdvihnúť svoj hlas, aby sa k nim pridala pri obrane ľudskej osoby a pri obrane evanjelia. Opäť nastal čas odvahy,” vyhlásil.

Duka, vysvätený za kňaza v roku 1970, dostal od komunistickej vlády vtedajšieho Československa zákaz vykonávať kňazskú službu, hoci naďalej tajne kázal a učil seminaristov. V roku 1981 bol odsúdený na 15 mesiacov väzenia za “náboženskú činnosť.”

Prelát prirovnal diplomaciu Vatikánu’s Čínou za Františka k politike Ostpolitik , ktorú uplatňovali pápeži Ján XXIII. a Pavol VI, v ktorej “boj za slobodu a ľudskú dôstojnosť začal ustupovať do úzadia v prospech politiky détente, ktorú podporovala najmä politická ľavica a komunistické štáty.”

“tichá diplomacia” Ostpolitik “bola šikovne prekonaná za pápeža Jána Pavla II, ktorý posilnil podzemné a disidentské informačné siete, aby zvýšil hlas a rozšíril svoj dosah,” pripomenul kardinál Duka. “Trval na tom, aby sa evanjelium Ježiša Krista zverejňovalo bez ohľadu na čokoľvek.”

Český kardinál tiež kritizoval “pokusy vylúčiť Cirkev – a pravdy o ľudskej osobe – ďaleko z verejného priestoru” na celom Západe, ako aj vyhrážky školám a učiteľom, ktorí sa bránia transgenderizmu, a prepúšťanie ľudí za to, že obhajujú “dobro manželstva a hodnotu každého ľudského života.” 

Pápež František a Čína

Pápež František a Vatikán počas svojho pontifikátu čelili rozsiahlej kritike za svoju zhovievavosť – a dokonca admiring – prístup k totalitným ľavicovým režimom, najmä k Číne. 

Komunistická vláda Číny’má utláčala Katolícku cirkev celé desaťročia, ale za súčasného diktátora Si Ťin-pchinga výrazne zintenzívnila prenasledovanie katolíkov a iných náboženských skupín. 

V posledných rokoch čínski komunisti zatýkali a mučili katolíkov a ďalších kresťanov, zbúrali katolícke svätyne a zaviedli systém dozoru pre duchovných. ľudské práva organizácie a Čínski kresťanskí lídri označili vlnu prenasledovania za najhorší útok na náboženstvo v krajine od čias kultúrnej revolúcie.

Od roku 2014 čínska vláda tiež internovala viac ako milión etnických a náboženských menšín v čínskej provincii Sin-ťiang, pričom údajne zabila niektorých väzňov a tisíce žien podrobila núteným potratom, systematickému sexuálnemu zneužívaniu a nedobrovoľnej sterilizácii.  

Pápež František však napriek svojej obvyklej otvorenosti zriedkavo spomína zneužívanie Číny’a zľahčuje náboženský útlak v krajine, keď hovorí, že “v Číne sú plné kostoly.”

Čítajte: Vatikán mlčí, keď čínski komunisti zatkli katolíckeho vydavateľa v Hongkongu

Pápež František bol tiež ostro kritizovaný za dohodu medzi Vatikánom a Čínou, ktorú odborníci a ľudskoprávne organizácie vrátane Komisia USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu, uviedli, že zhoršila prenasledovanie čínskych katolíkov.

Tajná dohoda, podpísaná v roku 2018 a obnovená v rokoch 2020 a 2022, podľa všetkého umožňuje čínskej komunistickej vláde vyberať biskupov a údajne uznáva Katolícke vlastenecké združenie (CPA), schizmatickú, štátom podporovanú katolícku “cirkev” v Číne. V rámci dohody Vatikán uznal sedem nelegitímnych “biskupov” dosadených CPA a vytlačil dvoch biskupov veriacej podzemnej čínskej cirkvi z ich diecéz a nahradil ich “biskupmi CPA.”

Kardinál Joseph Zen, vážený bývalý biskup Hongkongu, odsúdil dohodu medzi Vatikánom a Čínou ako “úplnú kapituláciu” a vyzval na odstúpenie vatikánskeho štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina kvôli dohode.

Sám pápež František sa pripustil, že podzemní katolíci “budú trpieť” na základe dohody. “V dohode je vždy utrpenie,” povedal v roku 2018.

Ale argentínsky pápež, ktorý vyjadril sympatie ku komunistom, napriek tomu označil dohodu za “dobre prebiehajúcu,” a Parolin oznámil, že Vatikán a Čína ju chcú na jeseň tohto roku opäť obnoviť.

RELATED

Uspešne Čína zatlačila na Vatikán, aby odvolal dvoch veľvyslancov z Ázie?“

Vatikán obviňuje Čínu z porušenia tajnej dohody inštalovaním biskupa v neschválenej diecéze

Vatikán tvrdí, že zatknutie kardinála Zena’by nemalo ovplyvniť dohodu s Čínou o menovaní biskupov

Kardinál Zen: Pápež František’ Vatikán podporuje ‘falošnú’ cirkev v Číne