Kardinál Müller odsúdil "svätokrádežné a vulgárne" otvorenie olympijských hier v Paríži ako "duchovný terorizmus

Kardinál Müller odsúdil "svätokrádežné a vulgárne" otvorenie olympijských hier v Paríži ako "duchovný terorizmus

Gerhard kardinál Müller sa pridal k početným hlasom kritizujúcim otvárací ceremoniál olympijských hier v Paríži, na ktorom LGBT zosmiešnilo Poslednú večeru, a označil ho za “svätokrádežné a vulgárne zobrazenie”, ktoré urazilo “milióny veriacich na celom svete.”

“Týmto svätokrádežným a vulgárnym zobrazením sa podarilo jedným šmahom pošpiniť vznešenú tvár olympijských hier a uraziť milióny veriacich na celom svete.” Takto sa vyjadril kardinál Müller v súvislosti s teraz už neslávne známym otváracím ceremoniálom olympijských hier v Paríži, ktorý v piatok šokoval divákov na celom svete. 

V karikatúrnej šou, ktorú navrhol homosexuál Thomas Jolly, predviedli drag queens a tanečníci zosmiešnenie Poslednej večere, pričom sa najmä zdalo, že falošne napodobňujú obraz Leonarda da Vinciho’Posledná večera. 

Zábery a screenshoty z ceremoniálu sa cez víkend naďalej šírili na sociálnych sieťach, hoci organizačný výbor olympijských hier sa bránil tým, že pod zámienkou autorských práv na zábery zakročil proti používateľským účtom. 

“Francúzsko premeškalo ďalšiu príležitosť ukázať, že netrpí obvyklým ideologickým sekularizmom,” povedal kardinál Müller Il Messaggero.

Nemecký kardinál, ktorý sídli v Ríme po tom, ako v rokoch 2012 až 2017 viedol vatikánsky doktrinálny úrad’vylúčil možnosť, že by predstavenie bolo nešťastnou náhodou.

“Vo vlasti Francúzskej revolúcie sa nič nedeje náhodou,” odvetil a poukázal na historické prenasledovanie katolíkov vo Francúzsku: 

“A v tejto súvislosti by som rád pripomenul prenasledovanie katolíkov počas teroru. Niečo, o čom sa vôbec nerado hovorí. Aj ten najneinformovanejší historik dobre vie, že v udalostiach súčasnosti možno identifikovať presné korene a archetypy.”

Kardinál Müller potvrdil, že “Francúzsku chýba úcta k náboženstvám. Všetky náboženstvá,” a povedal, že olympijský ceremoniál bol útokom na náboženstvá všeobecne, nielen na katolicizmus: “Sloboda náboženstva bola zasiahnutá, pretože milióny veriacich boli urazené.”

Kardinál, vítajúc kritiku francúzskych katolíckych biskupov na otvárací ceremoniál, zároveň vyzval “predstaviteľov iných náboženstiev”, aby sa “vyjadrili.” 

“Táto epizóda nie je len nízkym úderom kresťanstvu, keďže predstavenie glorifikovalo ideológiu woke, ktorá je v rozpore s prirodzeným morálnym zákonom,” uviedol. “Ak chýba úcta k postave Ježiša Krista, zdá sa mi samozrejmé, že je v tom skrytý vulnus s oveľa širšími reflexiami.”

Technologický miliardár Elon Musk varoval po parížskom obrade, že “[u]kiaľ nebude viac odvahy postaviť sa za to, čo je spravodlivé a správne, kresťanstvo zahynie.”S týmto hodnotením kardinál Müller zrejme súhlasil a zdôraznil, že “bol zasiahnutý princíp náboženskej slobody, ktorý je mimochodom základom racionálneho usporiadania našich spoločností.”

Ako už mnohí uvedú, rozhodnutie zamerať sa na katolicizmus namiesto iných vierovyznaní je pozoruhodné. Kardinál Müller svoj komentár spresnil, keď sa vyjadril, že “takéto niečo by nikdy nebolo dovolené urobiť proti prorokovi Mohamedovi, aby sa predišlo riziku možných násilných alebo teroristických činov. Dúfam len, že prezident Macron (ktorý zatiaľ mlčí) sa rozhodne vydať vyhlásenie, v ktorom sa dištancuje od toho, čo sa stalo.”

Nemecký kardinál však bagatelizoval svoje nádeje, že Katolícka cirkev dostane nejaké formálne ospravedlnenie. Hoci Francúzsko bolo titulované ako “najstaršia dcéra Cirkvi,” postupujúci sekularizmus a protikatolícka rétorika sa prehnali celým národom a našli si miesto najmä v politických kruhoch. 

“My katolíci prirodzene očakávame ospravedlnenie,” povedal kardinál Müller a zároveň dodal, “vzhľadom na ovzdušie v Európe si však nemyslím, že sa niečo stane. Samotná Európa, ako to skutočne pápež František pri viacerých príležitostiach zdôraznil, stratila svoj kurz.”

“Genderová ideológia, ktorá sa teraz všade zavádza, povedie k narušeniu prirodzeného poriadku vecí. Je to veľmi nebezpečný svah,”varoval prelát. 

“Príroda vytvorila dve pohlavia, mužské a ženské, a nie 40. A západná spoločnosť, ak podporí dynamiku tejto totalitnej ideológie, zrúti sa sama do seba.”

V následnom vyhlásení vydanom pre InfoVaticana, kardinál Müller rozšíril svoje komentáre a ostro odsúdil olympijský ceremoniál a sprievodný “sekularizmus” ako “nič viac než zásterku pre brutálne porušovanie ľudského práva na náboženskú slobodu a svedomie.”

“Zosmiešnenie Poslednej večere duchovne vykorenenými a psychicky narušenými aktérmi, ich podnecovateľmi a sponzormi bolo aktom duchovného terorizmu, ktorý sa obrátil proti ich autorom,” napísal na španielskej stránke.

Kardinál je v poslednom čase čoraz hlasnejším kritikom gender ideológie. V rozhovore s týmto korešpondentom v rozsiahlom rozhovore v Ríme v marci tohto roku kardinál Müller varoval pred zmýšľaním v Cirkvi, ktoré sa snaží upokojiť hnutie LGBT. 

Opísal Fiducia Supplicans –, ktorá sa zasadzuje za “požehnanie” homosexuálnych “párov” – ako pokus niektorých v Cirkvi ukázať, že “nie sme proti tomuto celosvetovému hnutiu LGBT a musíme urobiť určitý ústupok, aby sme sa nenechali tak napadnúť ako protistrana.”

Nie je však sám v episkopáte, kto vyjadruje svoje zdesenie nad parížskym olympijským ceremoniálom. Francúzska biskupská konferencia’vydala rýchlu kritiku podujatia a svoje vlastné, dôraznejšie protesty vydali aj mnohí americkí biskupi. 

Vatikánsky oficiálny arcibiskup Charles Scicluna protestoval s miestnym francúzskym veľvyslancom a predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson vyhlásil, že “[v]ojna proti našej viere a tradičným hodnotám dnes nepozná hraníc.”