Šéf diplomacie Svätej stolice opätovne pochválil veľmi kontroverznú čínsko-vatikánsku dohodu a povedal, že napriek neúspechom sa uberá správnym smerom a prináša ovocie.”
V rozhovore pre Vatican News počas svojej nedávnej cesty do Jordánska – na vysvätenie nového kostola na mieste Kristovho’krstu – kardinál štátny sekretár Pietro Parolin zhodnotil dohodu z roku 2018, ktorú Svätá stolica uzavrela s Čínou o menovaní biskupov.
Parolin ako jeden z hlavných architektov dohody bol jej stálym obhajcom, ale mnohí ďalší odborníci a aktivisti na Čínu varovali, že Svätá stolica zrádza čínskych katolíkov.
Pýtaný na diskusiu o dohode a jej “hlbšom význame” Parolin pripustil, že je “logické, že sa objavujú rôzne názory” na dohodu, ale že Svätá stolica “považuje túto dohodu za najefektívnejšie riešenie na začatie dialógu s jednou z kľúčových otázok na stole.”
Dohoda, povedal Parolin, má dva ciele: “zabezpečiť, aby všetci biskupi boli v jednote s pápežom” a “podporiť jednotu v Cirkvi.”
Ak ide o správu o pokroku pri dosahovaní týchto cieľov, Parolin uviedol, že dohoda “napreduje pomaly – niekedy dokonca robí krok späť – ale ide správnym smerom.”
“Neexistuje žiadne ‘zázračné’ riešenie,” dodal, “ale dohoda predstavuje cestu – pomalú a náročnú cestu, ktorá podľa môjho názoru začína prinášať určité ovocie.”
Ak vatikánsky’štátny sekretár nešpecifikoval, o aké ovocie by mohlo ísť, dodal, že “ešte nemusí byť viditeľné, ale pravdepodobne sa stane zjavnejším, keď dôvera a schopnosť viesť dialóg medzi stranami porastie.”
Parolinove’komentáre sú ozvenou tých, ktoré vyjadril pre LifeSiteNews v novembri, keď o dohode povedal, že “postupujeme krok za krokom. Výzvou je dialóg – ako viesť dialóg, ale napredujeme.”
Po prvýkrát podpísaná v roku 2018 bola oficiálne tajná dohoda obnovená v rokoch 2020, 2022 a naposledy v októbri na dlhšie obdobie štyroch rokov. Text zostal vždy tajný, pričom Parolin v roku 2023 potvrdil, že takéto utajenie je “preto, lebo ešte nebol definitívne schválený.”
Čítajte: Vatikán obnovuje tajnú dohodu s Čínou o menovaní biskupov
Dohoda, ktorá “sa točí okolo základného princípu konsenzuálnosti rozhodnutí týkajúcich sa biskupov,” sa uskutočňuje “dôverou v múdrosť a dobrú vôľu všetkých,” povedal vtedy Parolin.
Predpokladá sa, že táto dohoda uznáva štátom schválenú cirkev v Číne a umožňuje Čínskej komunistickej strane (ČKS) menovať biskupov. Pápež si zrejme ponecháva právo veta, hoci v praxi má kontrolu ČKS nad nimi. Údajne tiež umožňuje odvolanie legitímnych biskupov, aby boli nahradení biskupmi schválenými ČKS.
Skutočná prevaha ČKS’bola preukázaná v niekoľkých prípadoch, keď boli biskupi vymenovaní čínskymi úradmi a Vatikán o tom potom len informoval.
Okrem toho viedla dohoda od jej podpísania v roku 2018 k zvýšeniu náboženského prenasledovania počtu prípadov. V svojej správe za rok 2020 Výkonná komisia Kongresu USA pre Čínu napísala, že prenasledovanie, ktorého sme svedkami, má “intenzitu, aká tu nebola od čias kultúrnej revolúcie.”
ČÍTAŤ: Pápež František povedal, že čínski katolíci budú ‘trpieť’ na základe jeho dohody. Sú
Komisia to zopakovala vo svojom najnovšom 2023 správa, pričom najnovšie uviedla, že ČKS “pokračovala vo svojom úsilí o presadenie kontroly nad katolíckym vedením, životom spoločenstva a náboženskou praxou, pričom v rozpore s čínsko-vatikánskou dohodou z roku 2018 dosadila dvoch biskupov a urýchlila integráciu Cirkvi v Hongkongu so štátom podporovaným Katolíckym vlasteneckým združením so sídlom v ČĽR a jeho stranícky riadenou ideológiou.”
Ako zdôraznili hongkonský’emeritný kardinál Joseph Zen a agentúra AsiaNews, dohoda je “zradou” čínskych katolíkov, ktorí zostali verní Rímu a odolali požiadavkám Pekingu pripojiť sa k štátom schválenej cirkvi komunistického typu.
“Všetci biskupi, ktorí sa odmietajú pripojiť ku Katolíckej vlasteneckej asociácii, sú ČKS umiestnení do domáceho väzenia alebo zmizli,” expert na Čínu a prezident Inštitútu pre výskum populácie Steven Moser povedal LifeSiteNews v minulom roku. “Hoci Vatikán pred niekoľkými rokmi povedal, že čínsko-vatikánska dohoda nevyžaduje, aby sa niekto pripojil k tejto schizmatickej organizácii, odmietnutie pripojiť sa má za následok prenasledovanie a tresty. A Vatikán stojí bokom a nič nerobí.”
Parolin zo svojej strany vyzval “na trpezlivosť”pri hľadaní výsledkov dohody. Pre Vatican News povedal, že:
Myslím si, že toto je prípad, v ktorom viac ako v iných – ale možno aj všeobecne – musíme rozvíjať schopnosť trpezlivosti, ako nás povzbudzuje apoštol Jakub: Uvažujme o poľnohospodárovi, ktorý zasieva semeno a potom trpezlivo čaká na dážď, na sneh a na to, aby semeno prinieslo úrodu. Som presvedčený, že aj v tejto oblasti, ako aj v mnohých iných v živote, potrebujeme túto schopnosť pozerať sa ďalej ako na okamžité výsledky.
Kardinál odsúdil, že sme “otrokmi okamžitosti,” a naznačil, že kritika dohody vychádza z pohľadu na jej aktuálne výsledky, namiesto toho, aby sme mali “schopnosť dlhodobého pohľadu do budúcnosti, pričom by sme mali brať do úvahy aj minulosť a ťažkosti, ktoré sme v minulosti zažili.”
“Takže bez toho, aby sme si robili falošné ilúzie – pretože si myslím, že v tomto ohľade si nikto nerobí ilúzie – môžeme ísť vpred s nádejou a odhodlaním a veriť, že s Božou”milosťou táto cesta prinesie želané ovocie,” uviedol.
Takýto postoj hlavného vatikánskeho diplomata však neslúži na upokojenie obáv miestnych katolíkov, ani odborníkov na Čínu a obhajcov náboženskej slobody. “Vatikán’mlčí o ľudských právach a náboženskej slobode v Číne, čo je hlbokým sklamaním a nebezpečne kontraproduktívne,” povedal lord David Alton pre LifeSiteNews o obnovení dohody.
EXKLUZÍVNE: Britský lord odsudzuje obnovenie dohody Vatikánu s komunistickou Čínou
Náboženské prenasledovanie “podzemných” čínskych katolíkov každého stavu v živote je dobre zdokumentované. V októbri Hudsonov inštitút vydal správu, v ktorej podrobne opisuje pokračujúce prenasledovanie a “náboženský útlak” desiatich katolíckych biskupov v Číne – prenasledovanie, ktoré sa od uzavretia dohody medzi Čínou a Vatikánom o menovaní biskupov v roku 2018 len “zintenzívnilo.”Vatikán chce, aby sme zabudli na 10 nepohodlných biskupov, ktorí odmietajú právo ČKS hovoriť im, v čo majú veriť, čo si majú myslieť alebo čo majú hovoriť,”komentoval Alton komentár k štúdii.
Benedict Rogers – správca a spoluzakladateľ organizácie Hong Kong Watch – súhlasil s tým, že “diplomacia má svoje miesto,” ale varoval, že Svätá stolica’vzťahy s Čínou to nechala za sebou.
“Diplomacia má svoje miesto. Rokovania sú potrebné,”povedal. “Zmierenie je chvályhodné a malo by byť vždy cieľom Cirkvi. Naivita sa dá odpustiť. Ale spoluvina a ústupky – ku ktorým sa prístup Vatikánu’nebezpečne približuje – nemajú miesto v katolíckom sociálnom učení.”
ČÍTAŤ: Čína požaduje ‘prísnejšiu správu náboženstva, ’ poveruje katolíkov štúdiom socializmu