Kauza Hong-Kong: Prepralo sa 500 mil. EUR z Česka a Slovenska

Táto upútavka je predpremiérou, ktorú sme pripravili špeciálne pre 51. kongres Asociácie európskych žurnalistov. Video obsahuje množstvo dôkazov o kriminálnej činnosti, ktoré už v tom čase akceptoval aj súd v Hong Kongu.
V čase zverejnenia týchto informácií ešte neexistoval v „hongkongskej kauze“ rozsudok , preto sme obsah videa označili ako prísne dôverný. Na video sa vzťahovalo informačné embargo, kým sa jej autor, taliansky novinár Antonio Aldo Papaleo, nerozhodne inak.
Dnes už je v kauze známy rozsudok. Juraj Jariabka, ktorého uvidíte aj v tejto ukážke, bol odsúdený za pranie špinavých peňazí a sedí v hongkongskom väzení. Informácie, ktoré Antonio Papaleo zistil a odovzdal polícii v Hong Kongu, využila česká polícia pri zdokladovaní tunelovania českého Metropolitného spotrebného družstva, ktoré spravovalo vklady za 12 miliárd českých korún. Vo väzbe v Českej republike sedí aj druhý muž, ktorého na videu uvidíte – Jakub Plánka. A ktorý bol zapojený do hongkongskej kauzy prepierania peňazí.
Antonio Papaleo zistil aj skutočnosti, ktoré hongkongský prípad spájajú s ďalšími kauzami a ďalšími menami. Informácie skúma aj polícia. Cez nastrčené firmy v Hong Kongu malo dôjsť k prepratiu až 500 miliónov Eur a dôležité je zisťovať pôvod týchto peňazí.
Pri svojej práci Antonio riskoval vlastné zdravie a život. V prípade mu napriek jeho žiadosti o pomoc, trestnému oznámeniu a odovzdaniu dôkazov slovenská Národná kriminálna agentúra odoprela pomoc a musel konať „na vlastnú päsť“. Čínska polícia ho však našťastie neignorovala ….
————————-
Zločinecké aktivity produkujú obrovské zisky. Ich nelegálnosť je ťažké dokázať. Premena kufríka plného „špinavých peňazí“ na bežný účet cez legálne operácie je pre spoločnosť veľmi nebezpečná. Záruky slobodného využívania ovocia zločinu narúšajú trhovú súťaž a umelo znižujú ceny, čo prispieva k nezamestnanosti. Podľa expertov sú 2 až 3 percentá svetovej ekonomiky vytvárané prepieraním peňazí s kriminálnym pôvodom. Infiltrovať sa do zločineckých syndikátov, ktoré perú peniaze v prísnom utajení, je ťažké aj pri medzinárodnej policajnej spolupráci a ešte ťažšie je to so skrytou kamerou. To ale neodradilo odvážneho investigatívneho novinára Tonyho Papalea. Tony je spolupracovníkom mnohých medzinárodných novinárskych organizácií, tajomník českej sekcie Asociácie európskych žurnalistov (AEI). Spolu s ďalšími kolegami z Medzinárodného konzorcia investigatívnej žurnalistiky (ICIJ) dokumentoval medzinárodný obchod s časťami ľudského tela. Ako spolupracovník verejnoprávnej Slovenskej televízie (RTVS) preveroval prípad medzinárodnej adopcie detí, spolu s organizáciou Global Investigative News Network (GINN) sa podieľal na úspešnom zablokovaní nezákonného tendra za 30 miliónov Eur. Tony ako novinár, pod prezývkou Corleone, podpísal anonymné akcie a spolupracoval s českými Hospodářskými novinami s cieľom napadnúť súčasné právne normy. S cieľom infiltrovať sa do sveta „prepieračov peňazí“ sa Papaleo pomaly a postupne snažil získať dôveru kriminálnikov pod svojím pravým menom. Papaleo si budoval imidž skorumpovaného novinára s vážnymi problémami s alkoholom a drogovou závislosťou do júna 2012, keď mu jeho informátor ponúkol zárobok pri rýchlej finančnej operácii v Hongkongu . Presvedčený o tom, že sa mu konečne podarilo prilákať veľkú rybu, Tony aj s jeho kolegom Ivanom Bradom prišli na schôdzku so skrytou kamerou.
————————
Produkcia: Antonio Papaleo / Ivan Brada (STV)
Ema Mantlová (thedaily.cz) / Anna Ruggiu (lavoce.sk) / William Venuti (icij.org)
Kamera: Mauro Nigro
Špeciálne poďakovanie za podporu patrí:
Karen Wykurz / Rory Peck Trust
Benjamin Ismail / Reporters Without Borders
William Horsley / Association of European Journalists
XComm Telecomm AG / technická podpora
Martin Daňo / GINN.PRESS
Honorary sponsor:
Association of European Journalists / Czech republic
www.aej-cz.org
————————-
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
————————-
Podozrivé osoby: Juraj Jariabka
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Canon VIXIA/LEGRIA HF-G25
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2014
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2013, 2014