Kažimír chystá podozrivý biznis z našich daní

Ďakujeme TV JOJ si všimla, že Kažimír chystá podozrivý biznis z našich daní
Ministerstvo financií pripravuje zmeny v softvére, ktoré budú stáť viac ako jeden milión eur. Ide o obnovenie už pôvodného počítačového systému, ktoré však má zaujímavé pozadie. O lukratívnej zákazke ministerstvo rokuje len s jedinou počítačovou spoločnosťou, ktorú si vybralo bez súťaže. Podľa našich zistení, s inou spoločnosťou ani reálne rokovať nemôže.
Zákazka za 1 061 000 EUR
O tomto zámere ministerstva informuje na internete jeden z členov Ginn, čo je Globálna investigatívna spravodajská sieť. „Ministerstvo financií sa chystá obstarať služby od spoločnosti SAP prostredníctvom spoločnosti Hewlett Packard v hodnote 1 milión 61 tisíc tisíc eur…,“ uviedol Martin Daňo, člen spoločnosti Ginn.
Za všetkým má byť štátny úradník…
Ministerstvo financií tvrdí, že má zviazané ruky. Faktom je, že štátna pokladnica funguje na počítačovom systéme, ktorý bol zmluvne zabetónovaný ešte v roku 2002. Extrémne drahý systém komunikačne prepája 39 systémov deviatich ministerstiev, troch VUC-iek a ďalších úradov. „Ministerstvo financií neobstaráva nový softvér, ani nové aplikácie, ale len služby aplikačnej podpory k už dodanému dielu v minulosti,“ povedal hovorca Ministerstva financií SR Miroslav Šmál.
Zaklincovaná zmluva autorskými právami tak dodávateľskej firme zaručuje dlhodobý kšeft s obnovovaním „zastaralého“ softvéru. „A vzhľadom na autorský zákon a práva z neho vyplývajúce, ministerstvo ani nemalo inú možnosť,“ dodáva Šmál.
„Otázne je, či by nebolo vytvorenie nového systému lacnejšie ako upgardovať licencie v miliónových hodnotách, ktoré už pravdepodobne tú hodnotu ani nemajú. Len oni deklarujú, že majú,“ myslí si člen spoločnosti GINN Martin Daňo.
To, že ministerstvo financií realizuje už teraz nevýhodný obchod, si myslí aj Transparensy Internacional. „Ja si myslím, že je to zlé riešenie pre štát. Jednoducho, štát by mal znova otvoriť súťaž na dané riešenie,“ hovorí Emília Beblavá z Transparency Internacional SR. Ministerstvo financií túto zákazku s najväčšou pravdepodobnosťou počítačovej firme reálne aj zaplatí. Ak sa nič zásadné nestane, definitívne stanovisko bude hotové koncom tohto mesiaca.