Kenskí biskupi odsudzujú hrozbu vlády, že prevezme kontrolu nad katolíckymi školami a zadrží dlhy voči nemocniciam

Kenskí biskupi odsudzujú hrozbu vlády, že prevezme kontrolu nad katolíckymi školami a zadrží dlhy voči nemocniciam

  • Biskupi odsúdili vládne kroky ako podkopávanie Katolíckej cirkvi.
  • Vláda chce prevziať kontrolu nad katolíckymi školami a nemocnicami.
  • Biskupi odsúdili zámery vlády oslabiť úlohu Cirkvi vo vzdelávaní a zdravotníctve.
  • Vláda má povinnosť zmierniť nespravodlivé situácie a zlepšiť blahobyt občanov.

Katolícki biskupi Kene odsúdili niekoľko krokov vlády ako zámerné podkopávanie Katolíckej cirkvi v spoločnosti, vrátane dvoch nových zákonov, ktoré vláde fakticky umožnia prevziať kontrolu nad katolíckymi školami v celej krajine, a odmietnutie zaručiť splatenie veľkého dlhu, ktorý má vláda voči katolíckym nemocniciam.

V tlačovom vyhlásení, ktoré 11. apríla vydala Konferencia katolíckych biskupov Kene po minulotýždňovom plenárnom zasadnutí, biskupi vyhlásili: “My ako Katolícka cirkev zaznamenávame meniacu sa dynamiku vzťahov medzi nami a vládou. Sme znepokojení zámerným zámerom znížiť a podkopať úlohu Katolíckej cirkvi a vlastne všetkých náboženstiev ako záruk morálky v spoločnosti. Zvlášť odsudzujeme tento rozvrat v oblasti vzdelávania a zdravotníctva.

RELATED:

Biskupi upozornili na snahu vlády ’umožniť jednostranné prevzatie a kontrolu katolíckych súkromných škôl vládou, čo je v rozpore s právnou dohodou s Cirkvou a jej uznanou úlohou pri intelektuálnej a morálnej formácii kenských občanov.

Biskupi odsúdili, že “od získania nezávislosti dochádza k postupnej snahe vyvlastniť riadenie a úlohu Cirkví v školách. Navrhovaný nový zákon teraz ešte viac ohrozuje túto kľúčovú úlohu cirkví v našom vzdelávacom systéme. Preto odsudzujeme a odmietame systematický plán na podkopanie a oslabenie našej riadiacej úlohy ako zriaďovateľov katolíckych sponzorovaných škôl.”

Takisto vyjadrili ľútosť nad ochromujúcim vplyvom na katolícke nemocnice, ktorý vyplynul z obrovských nezaplatených dlhov, ktoré má voči nemocniciam vláda.

Biskupi napísali: “Pri rôznych príležitostiach sme vládu upozornili na veľmi nespravodlivú skutočnosť, že nemocnice založené na viere majú obrovské dlhy voči NZIS. K dnešnému dňu sa táto suma vyšplhala na viac ako 2 miliardy kenských šilingov … Od vlády požadujeme, aby urýchlene vyrovnala dlhy NHIF voči všetkým zariadeniam, ktoré poskytovali zdravotnícke služby v rámci systému NHIF pred prechodom na nový Fond sociálneho zdravotného poistenia (FSSZ).”

Podľa správ “Konferencia katolíckych biskupov Kene (KCCB) a Kresťanská zdravotnícka asociácia Kene (CHAK) spoločne dohliadajú na sieť viac ako 800 pridružených zariadení, ktoré podľa odhadov poskytujú 30 % zdravotníckych služieb v celej krajine. Najnovšie údaje odhaľujú rozsiahlu zdravotnú starostlivosť katolíckej cirkvi, ktorá zahŕňa sieť 451 centier, viac ako 70 misijných nemocníc, 117 zdravotných stredísk, 14 lekárskych vzdelávacích škôl a 251 ambulancií.”

RELATED:

Katolícke školstvo a zdravotníctvo boli len jedny z mnohých sťažností na nespravodlivosť, ktoré biskupi vzniesli voči súčasnej kenskej vláde.

V závere svojej ostrej sťažnosti napísali: “Vláda má povinnosť a zodpovednosť, dokonca ako zbožná a vznešená vec, zmierniť tieto nepriaznivé okolnosti a napomôcť zlepšeniu blahobytu občanov. Mala by tiež splniť sľuby, ktoré dala ľudu. Preto Cirkev stojí ako strážca morálky spoločnosti, zachovávania ľudskej dôstojnosti a obrany najchudobnejších. My ako biskupi preto vyjadrujeme veľkú nespokojnosť so situáciou nespravodlivosti, ktorú tieto situácie prinášajú.

Biskupi sa po vydaní svojho vyhlásenia stretli s kenským prezidentom Williamom Samoei Rutom . Po stretnutí Ruto v odpovedi napísal: “Cirkev je cenným partnerom v našom rozvojovom programe. Oceňujeme ich prínos v oblasti zdravotníctva a vzdelávania a tešíme sa na spoluprácu pri posilňovaní riadenia našej krajiny”

Plné znenie vyhlásenia kenských biskupov”nasleduje nižšie:

KENSKÁ KONFERENCIA KATOLÍCKYCH BISKUPOV KENSKÉHO KATOLÍCKEHO SEKRETARIÁTU – KRÍZOVÝ VÝROK PRE ODPUSTENIE

“Toto hovorí Všemohúci Pán: ‘Uskutočňujte pravú spravodlivosť; preukazujte si navzájom milosrdenstvo a súcit. Neutláčajte vdovu ani sirotu, cudzinca ani chudobného. Neplánujte proti sebe navzájom zlo.’” (Zach 7, 9-10)

My, Konferencia katolíckych biskupov Kene, zhromaždení v Roussel House v Karen Nairobi na našom biskupskom’plenárnom zasadnutí, vás pozdravujeme a prajeme vám požehnanie Veľkej noci, času nádeje a Božieho’víťazstva nad zlom. Ďakujeme Bohu za mnohé požehnania, ktoré sme dostali od začiatku roka, najmä za dažde, ktoré teraz zažívame. Oceňujeme úsilie vlády na mnohých frontoch, ako je zalesňovanie, kampaň za starostlivosť o životné prostredie a klimatické zmeny, a tiež za stabilizáciu kenského šillingu v posledných týždňoch.

Pri hodnotení stavu našej spoločnosti a nášho národa sa chceme podeliť o nasledujúce obavy.

Naša africká spoločnosť bola vždy zakorenená a ukotvená v hlbokej úcte a rešpekte k Bohu. Je to zakotvené v našej ústave a vyjadrené v našej národnej hymne. Naša spoločná viera v Boha nás vedie k úcte k životu a k zachovávaniu dôstojnosti ‘každého človeka. Úlohou (Cirkvi) je chrániť a rozvíjať morálku a hodnoty v spoločnosti, ktoré tento vzťah s Bohom prináša.

Katolícka cirkev od príchodu našich prvých misionárov do Kene po celý čas pokračuje v skutočnom angažovaní sa v iniciatívach v oblasti ľudského blaha v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a pozdvihovania dôstojnosti ľudskej osoby bez ohľadu na jej sociálne postavenie alebo kmeň. Naďalej sme dopĺňali úsilie vlády v duchu spolupráce a partnerstva.

Nanešťastie, my ako Katolícka cirkev zaznamenávame meniacu sa dynamiku vzťahov medzi nami a vládou. Sme znepokojení zámerným zámerom znížiť a podkopať úlohu Katolíckej cirkvi a vlastne všetkých náboženstiev ako záruk morálky v spoločnosti. Zvlášť odsudzujeme tento rozvrat v oblasti vzdelávania a zdravotníctva.

RELEVANTNÉ: Kardinál Sarah: ‘Veľmi hrdý’ na afrických biskupov za to, že odmietli homosexuálne ‘požehnanie’ pápeža Františka’

Predložený návrh zákona o vzdelávaní (Basic Education Bill 2024) sa opäť snaží oslabiť a znížiť úlohu Cirkvi na školách a iných vzdelávacích inštitúciách. V skutočnosti ide o porušenie pôvodnej dohody medzi Cirkvou a štátom o tom, ako sa majú spravovať vzdelávacie inštitúcie založené Cirkvou.

Naša história je veľmi jasná, že mnohé z týchto inštitúcií založili naši misionári, ktorí neúnavne a s veľkými obetami pracovali na ich zriadení a dlhé roky sa o ne starali. Navyše ich hlavným prínosom nebolo len akademické vzdelanie, ale skutočná formácia morálky a ľudskosti. To dalo našej krajine skvelých vodcov a utužilo morálnu štruktúru našej kenskej spoločnosti.

Od získania nezávislosti sa postupne objavovala snaha vydobyť si riadenie a úlohu cirkví v školách. Navrhovaný nový zákon teraz túto kľúčovú úlohu cirkví v našom vzdelávacom systéme ešte viac ohrozuje. Preto odsudzujeme a odmietame systematický plán na podkopanie a oslabenie našej riadiacej úlohy ako zriaďovateľov katolíckych sponzorovaných škôl.

Ako hlavný účastník poskytovania vzdelávania máme ako Cirkev právo aktívne sa zapájať do celkového riadenia a dohľadu nad všetkými našimi súkromnými a katolíckymi sponzorovanými školami. Väčšina z nich vznikla z iniciatívy Katolíckej cirkvi.

V rovnakom duchu sa v navrhovanom zákone o vysokých školách (novela) 2024 priznáva ministrovi vlády jednostranná právomoc zrušiť a zlúčiť, transformovať alebo amalgamizovať súkromné vysoké školy bez toho, aby sa obrátil na ich vlastníkov (čl. 38). Je prekvapujúce, že namiesto toho, aby sa vláda zamerala na zlepšenie situácie na verejných vysokých školách, kde je situácia zúfalá, chce kontrolovať naše cirkevné vysoké školy a zasahovať do nich. Aj keď chceme dodržiavať normy stanovené ministerstvom školstva, želáme si, aby sa v záležitostiach, ktoré sa týkajú našich univerzít, vždy uskutočnili úplné konzultácie so všetkými zainteresovanými stranami.

Misionárom, ktorí nám slúžili v tejto krajine, vďačíme za veľa. Ich láska a obeta pre Keňanov a pre túto krajinu si zaslúži veľkú úctu a uznanie. Skutočne boli hrdými Keňanmi, štedro prispievali všetkými spôsobmi a dokonca mnohí z nich sú pochovaní v našej pôde. Dnes mnohí s veľkou obetavosťou naďalej ponúkajú skvelé služby charity a sociálnej práce.

Prekvapuje nás neúmerné zvýšenie poplatkov za pracovné povolenie, ktoré platia misionári, z 15 000 Kshs na 150 000 Kshs. Je to absolútne neetické a svedčí to o nedostatku vďačnosti voči ľuďom, ktorí zasvätili svoj život pre dobro spoločnosti. My ako krajina by sme v skutočnosti mali prejavovať vďačnosť a uznanie prostredníctvom odpustenia poplatkov kňazom, rehoľníkom a rehoľníčkam a ďalším dobrovoľníkom z radov sociálnych misionárov, ktorí prichádzajú dopĺňať našu spoločenskú angažovanosť. Žiadame, aby ich pracovné povolenie bolo nulovo hodnotené.

PODĽA: Kardinál Sarah vystúpi na teologickom sympóziu o šírení evanjelia v Afrike

Katolícka cirkev vlastní a spravuje stovky nemocníc a ambulancií v krajine. Robíme tak v reakcii na náš Bohom daný mandát podporovať ľudskú dôstojnosť bez ohľadu na okolnosti. V spolupráci s vládou dopĺňame jej úsilie o to, aby sa zdravotnícke služby dostali k tým najodkázanejším.

Pri rôznych príležitostiach sme vládu upozorňovali na veľmi nespravodlivú skutočnosť, že nemocnice založené na viere dlhujú obrovské sumy NHIF. K dnešnému dňu sa táto suma vyšplhala na viac ako 2 miliardy kenských šilingov. Dôsledkom toho je, že väčšina našich nemocníc je ochromená a nie je schopná optimálne fungovať, a teda poskytovať služby ľuďom v núdzi. V skutočnosti mnohé z nich teraz nie sú schopné obstarávať lieky a vyplácať mzdy.

V súčasnosti prebieha proces prechodu na nový Fond sociálneho zdravotného poistenia (FSSZ). Na naše otázky, či budú naše dlhy uhradené, sme sa stretli len so sľubmi a bez právnej záruky. Je to nielen neférové, ale aj úplne nespravodlivé! Žiadame od vlády, aby urýchlene vyrovnala dlhy voči NZP všetkým zariadeniam, ktoré poskytovali zdravotnícke služby v rámci systému NZP pred prechodom na nový Fond sociálneho zdravotného poistenia (FSSZ).

5- Štrajk lekárov’

Uznávame, že v určitých časoch sa ľudia musia usilovať o spravodlivosť a rovnoprávnosť. Znova a znova však naliehame na lekárske bratstvo, že ich povolanie nie je ako ostatné, pretože sa najviac dotýka ľudského života. Aj keď veríme, že môžu existovať požiadavky hodné zásluh, vždy sme lekárov a zdravotníkov vyzývali, aby na prvé miesto kládli život a záujmy pacientov. To isté robíme aj teraz.

Život ľudskej osoby by sa nikdy nemal používať ako platidlo pri vyjednávaní. Každý život má väčšiu cenu ako akýkoľvek finančný alebo pracovný zisk, Vyzývame vládu na jednej strane a lekárov a klinických pracovníkov na strane druhej, aby sa snažili o takú pracovnú dohodu, ktorá neohrozí životy pacientov, aby nedošlo k strate alebo ohrozeniu životov ani počas protestnej akcie.

Žiadame vládu, aby urýchlene riešila oprávnené obavy lekárov. Zabezpečenie nášho zdravotníctva je v rukách lekárskeho stavu. Žiadame obe strany, aby sa snažili o dialóg a vyriešili túto záležitosť raz a navždy. Veríme, že sa dá rýchlo dosiahnuť vzájomné stanovisko a ukončiť toto zbytočné krvácanie.

Situácia je žalostná a naďalej sme svedkami utrpenia chorých. Mnohí z nich zomreli a mnohým sa ich zdravotný stav zhoršuje v dôsledku súčasnej patovej situácie. Situáciu zhoršuje neschopnosť cirkevných nemocníc plne reagovať na krízu, keďže ich ochromil dlh NZP. V konečnom dôsledku za to draho zaplatí životom chudobný Keňan.

Viac krát sme sa zaoberali otázkou životných nákladov a nadmerného zdanenia. Realita bežných Keňanov je taká, že bojujú s finančnými problémami, čo ich často privádza do psychickej nepohody. Za posledné tri roky došlo k veľmi prudkému nárastu životných nákladov. Potravinárske výrobky sa zároveň na trhu dostali na historické minimum.

Kým Keňania robia všetko pre to, aby sa prispôsobili vysokým životným nákladom, Cirkev stojí na strane tých, ktorí si nemôžu dovoliť dať jedlo na stôl, odviesť deti do školy a zaplatiť účty za lekárske ošetrenie. Nezamestnanosť je tiež najvyššia. Okrem toho nás naďalej “ťažko zdaňuje” korupcia v našich systémoch služieb! Problém nadmerného zdanenia by sme preto mali chápať v tomto kontexte.

Čo musíme urobiť, aby sme podporili trpiacich Keňanov? Naším cieľom ako národa musí byť, aby bežní Keňania mohli uspokojiť aspoň svoje základné potreby.

Naliehali sme a naďalej vyzývame vládu, aby zlepšila účasť verejnosti na posudzovaní svojho daňového režimu. To zahŕňa aj vypočutie hlasu cirkví a iných vierovyznaní, ktoré mali jasno v tom, aká cesta môže byť v tomto čase najvýhodnejšia. Žiadame, aby použitie vybraných daní bolo jasné a aby bol zrejmý ich prínos pre blaho. To platí tak pre národnú vládu, ako aj pre okresné vlády. Nemali by sme mať v úmysle v krátkom čase získať miliardy za cenu veľkého stresu pre obyčajných Keňanov. Môžeme sa rozvíjať pomaly, ale dôstojne.

Na záver chceme povedať, že my, katolícki biskupi, ako vaši pastieri, sme na vás, naši rodáci z Kene, veľmi hrdí. Odolnosť Keňanov, ktorí dokážu čeliť nepriazni osudu, počnúc životnými nákladmi, poveternostnými podmienkami či chorobami, vždy vynikala. Táto nádej a pozitívny postoj pramení najmä z našej viery v Boha. Ako hovorí žalmista: “Tento chudák volal a Pán ho vypočul” (Ž 34, 6). Cirkev bude vždy kráčať s vami.

Na druhej strane vláda má povinnosť a zodpovednosť, dokonca ako vec bohuznáma a ušľachtilá, zmierňovať tieto nepriaznivé situácie a napomáhať zlepšeniu blahobytu občanov. Mala by tiež plniť sľuby, ktoré dala ľuďom. To je dôvod, prečo Cirkev stojí ako strážca morálky spoločnosti, zachovávania ľudskej dôstojnosti a obrany tých najchudobnejších. My ako biskupi preto vyjadrujeme veľkú nespokojnosť so situáciou nespravodlivosti, ktorú nám tieto situácie prinášajú.

Keď slávime toto veľkonočné obdobie, Zmŕtvychvstalý Kristus nám dáva novú nádej a podnet, aby sme zvíťazili nad zlom a priniesli svetlo do tohto sveta, aby sme vybudovali skutočnú civilizáciu lásky.
Pozývame a povzbudzujeme všetkých Keňanov, aby sa intenzívne modlili za našu krajinu, našich vodcov a za všetkých občanov.

Páter Maurice Muhatia Makumba
PREDSEDA KCCB/KISUMU

PODNETY

Kenskí kresťania, moslimovia podali petíciu Národnému zhromaždeniu proti LGBT ideológii