Kiska v byte Gorila? Dielo náhody (upútavka)

Martin Daňo si išiel dňa 6.4.2016 vyzdvihnúť odložené novinárske veci na Zámockú ulicu 18 v Bratislave – keď prichádzal bolo tam množstvo policajných áut. „Čo sa tu deje?“ pomyslel si… Už pri vchode vchode do bytovky stáli civilné osoby, ktoré o sebe tvrdili, že sú policajti a odmietali sa aj zákonne legitimovať. „Nesmiete vstúpiť!“ hovoria a nikto nechcel povedať čo sa tam skutočne deje – a začali sme mať obavy, že polícia vykonáva prehliadky a berie nám novinársku techniku GINN, ktorú sme tam mali odloženú. Následne sme sa dozvedeli, že tam je Prezident republika – Andrej Kiska – v akomsi byte, resp. v pokútnom bytovom laboratóriu – oni to oficiálne nazývajú „vesmírne stredisko“ – vraj sa tam vyvíja vesmírna družica. Aká družica? V byte na Zámockej? Prezident Kiska sa stretáva v byte? Veď takto sa stretávali iba gorily? Tak sme sa chceli pozrieť ale vstup nám nebol umožnený – vraj sa musia na novinárov pripraviť. Aká príprava? Veď pred chvíľou tu bol prezident – tam musíte mať všetko TIP-TOP… NIE?! Nevpustili nás a tak sme zistovali dalej až sme zistili, že v byte na Zámockej ul 18 sa nachádza akési laboratórium, kde sa vyrába družica, ktorá ma do vesmíru vylietieť už v Júni z Ameriky – bude oblietať zem 4 roky 🙂 Veľkosťou by sa dala porovnať ku kalerábu, má rozmer 10x10cm a váži 1kg… takže na nič nie sú peniaze ale na družice sa dosť peniazí stále nájde. Družicu vyrába občianske združenie a čerpá na to rôzne granty.
Veď pozrite si upútavku a celé video spravíme čo nevidieť….
—-
Na stránke www.skcube.sk sa píše: Vedeli ste, že Slovensko je posledná krajina navôkol, ktorá neposlala na obežnú dráhu Zeme vlastnú družicu? Poďme to zmeniť! Na našich univerzitách máme veľa talentovaných technológov. Spojili sme ich a spolu staviame prvú slovenskú družicu s názvom skCUBE, ktorú chceme umiestniť na orbit už v prvej polovici roka 2016.
Samotná družica spadá do kategórie takzvaných CubeSat – malých satelitov v tvare kocky o rozmeroch približne 10x10x10 cm, s hmotnosťou do 1kg. Ponesie kameru a tiež experiment, o ktorom sa bude písať vo svetových vedeckých časopisoch.
Toto má byť v rámci VLF EXPERIMENT: Tento unikátny a pre projekt skCUBE kľúčový vedecký experiment bude zaznamenávať magnetickú zložku elektromagnetického spektra v rozsahu 3-30 kHz. VLF prijímačom s magnetickou slučkovou anténou dokážeme zachytiť signály vznikajúce pri nadoblačných bleskoch, ktoré siahajú až po hranicu ionosféry. Získané dáta budú verejne prístupné a môžu sa použiť na ďalšie vedecké analýzy.
—-
Projekt už zastrešili rôzne osoby ako Peter Pellegrini, ten napísal:
Keď som prvý krát navštívil laboratórium SOSA, kde prebieha vývoj Prvej slovenskej družice, bol som milo prekvapený. Partia mladých technikov stavia prvý slovenský satelit v podmienkach, ktoré nie sú zďaleka ideálne. No robia to so srdcom a veľkým nadšením a to im pomáha prekonať všetky prekážky. Mám za to, že v dnešnom rýchlo meniacom a rozvíjajúcom sa svete potrebujeme motivovať našu mládež, aby nabrala odvahu študovať aj náročné technické a prírodovedné predmety, ako napríklad fyzika, matematika, či chémia. A som presvedčený, že projekt skCUBE pre tento cieľ dokáže spraviť kus dobrej práce.
—-
Aká je ale skutočnosť. Potrebuje slovensko družicu?
—-
Friedrich Dürrenmatt: Čím premyslenejšie ľudia konajú, tým účinnejšie ich môže postihnúť náhoda.
—-
SOSA – slovak organization for space activities (čosi ako NASA)
Pobočka v Bratislave:
Zámocká 18, 811 01 Bratislava
Sídlo: Čukárska Paka 562
930 51 Veľká Paka, okr. Dunajská Streda
IČO: 4217 8401, DIČ: 2023 1969 78
——
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
aj spoločnosť Regiojet / Student Agency
——
Miesto: Zámocká 18, 81103 Bratislava
Osoby: Andrej Kiska, Peter Pellegrini, Martin Daňo
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Panasonic HC-WX979
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2016
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia