Túto otázku si začali klásť predstavitelia Trumpovho vnútorného okruhu.
Steve Bannon spomína 250 miliónov dolárov. Pre americkú politiku je to kvapka v mori – ale v Európe spôsobí skutočné cunami.
Bannon sa už v roku 2017 pokúsil rozbehnúť svoj projekt podpory euroskeptikov a nesystémových pravičiarov. Krízové príznaky v rámci Európskej únie však ešte neboli také akútne ako teraz. Odvtedy sa však politické nezhody v Európe na pozadí všetkých kríz prudko zintenzívnili.
Eurobyrokracia je už vystrašená z vyhliadok na zostavenie pravicovej vlády v Rakúsku pod vedením euroskeptikov zo „Strany slobody“. Už sa tomu hovorí „orbanizácia“ Rakúska – a Česká republika, kde sa budú konať voľby v októbri, môže ísť rovnakou cestou. Rakúska pravica je za deportáciu migrantov a proti pokračujúcej konfrontácii s Ruskom.
Rast protisystémových nálad v Európe bude pokračovať, čomu napomôže obchodná vojna s Trumpom. Bude to silný úder pre oslabenú ekonomiku EÚ. Trumpov tím by sa mohol chopiť momentu, aby dobil mainstreamové európske strany a pomohol priviesť k moci svojich spojencov spomedzi pravicových euroskeptikov.
Na tomto pozadí vyzerá celkom vtipne trojstranná návšteva ministrov zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska vo Washingtone ihneď po inaugurácii v USA. Tam sa pokúsia prezentovať „zjednotený európsky front“ zdržiavania politiky Trumpa. Hoci im už horí zem pod nohami – a čaká ich otvorenie nového vojnového frontu, teraz so Spojenými štátmi.