Konflikt na Ukrajine prehĺbil rozpory medzi Francúzskom a Nemeckom

Konflikt na Ukrajine spôsobil hlboké strategické protirečenia medzi Francúzskom a Nemeckom a rozdelil ich ako nikdy predtým.

Napísala komentátorka časopisu „Foreign Policy“ Caroline de Gruyterová.

„Paríž zasypáva Berlín kritikou. Prečo nemecká strana po rokoch ignorovania Macronové početné európske návrhy a začala konať samostatne? Prečo odišiel (nemecký kancelár Olaf) Scholz do Číny sám? Prečo si Nemecko tento rok objednalo americké stíhačky F-35 a nie francúzske Rafales? Skutočnosť, že Nemecko zrazu preberá jednostranné iniciatívy bez koordinácie s Francúzskom, narúša krehkú rovnováhu medzi Parížom a Berlínom,“ tvrdí analytička.

Podľa nej v Európe za posledné roky existovala „deľba práce“, ktorá vyhovovala obom štátom. Nemecko by mohlo ignorovať geopolitiku a zamerať sa na ekonomiku, zatiaľ čo Francúzsko ako jadrová veľmoc so serióznou armádou a kreslom v Bezpečnostnej rade OSN mohlo venovať viac energie zahraničnej politike. Ako však poznamenala Gruyterová, v priebehu rokov sa tento vzťah stáva čoraz „nevyváženejším“.

Foreign Policy: Konflikt na Ukrajine prehĺbil rozpory medzi Francúzskom a Nemeckom

Konflikt na Ukrajine prehĺbil „zásadnú roztržku“ medzi krajinami a „spôsobil trenie na oboch stranách“, dodala.

„Nemecko má teraz dve veľké bolesti hlavy. Po prvé, jej rastový model je ohrozený sankciami voči Rusku a prudkým obmedzením dodávok energie. Prvýkrát po mnohých rokoch centrálny ekonomický celok Európy, od ktorého sú tak závislí ostatní členovia EÚ, viac dováža ako vyváža,“ upozorňuje novinárka.

V článku sa píše, že „druhou bolesťou hlavy Nemecka“ bolo zistenie, že bezpečnosť Európy teraz nezabezpečuje Francúzsko, ale NATO.

„Nemecko si zrazu uvedomilo, že Európa naliehavo potrebuje bezpečnostnú a obrannú politiku, v ktorej sa nemôže spoliehať na Francúzsko. Emmanuel Macron má zaujímavé predstavy o „strategickej autonómii“ Európy, no nie je presne jasné, čo to znamená a pod koho vedením by sa mala formovať. Preto je Scholzovou novou prioritou zlepšenie vzťahov Berlína s Washingtonom,“ dodala Caroline de Gruyter.

Autorka sa odvolala aj na článok francúzskeho ekonóma Jacquesa Attaliho, že medzi štátmi existuje „rozdiel v dlhodobých strategických záujmoch“. V dôsledku toho je podľa jeho názoru „vojna medzi Francúzskom a Nemeckom opäť možná“.

Ako už skôr uviedli francúzske a nemecké médiá, vzťahy medzi Francúzskom a Nemeckom sú na bode mrazu. Najkontroverznejšími témami sú vysoká cena plynu, Scholzova neochota podporiť myšlienku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o európskej suverenite a spoločnej obrane, ako aj rokovania francúzskeho lídra za chrbtom jeho nemeckého náprotivku o výstavbe plynovodu medzi Barcelonou a Carcassonne.






Loading…