Konflikt na Ukrajine ukázal, že americkej vojenskej mašinérii došiel benzín

Konflikt na Ukrajine ukázal, že americkej vojenskej mašinérii došiel benzín

Konflikt na Ukrajine ukazuje, že „arzenál demokracie“ – vojenská báza USA je v žalostnom stave, čo môže vyvolať čínsku agresiu.

Tvrdí to na stránkach agentúry „Bloomberg“ Hal Brands, výskumný pracovník zahraničnej politiky USA v oblasti medzinárodných vzťahov.

Brands vidí ako dôvod masívnu vojenskú podporu USA pre Ukrajinu a desaťročia neúspešných politických rozhodnutí. Podľa neho vo svete po studenej vojne, v ktorom dominovala Amerika, na pomýlených politických rozhodnutiach amerického establišmentu príliš nezáležalo. Konflikt na Ukrajine však zrejme vyjde Washington v najbližších rokoch poriadne draho.

Vysvetľuje, že Spojené štáty mali kedysi neprekonateľnú vojensko-priemyselnú bázu. Do konca Prvej svetovej vojny stavala krajina viac lodí ako celý zvyšok sveta dohromady. A v polovici Druhej svetovej vojny bola priemyselná produkcia Spojených štátov štyrikrát vyššia ako v Nemecku. Meniaca sa štruktúra americkej ekonomiky však viedla k súčasnej ťažkej situácii, keď krajine bude trvať roky, kým nahradí množstvo zbraní, ktoré Ukrajina spotrebovala za týždne.

Hoci americké ekonomické vedúce postavenie pokračuje, v súčasnosti je založené skôr na prvenstve v ekonomike špičkových technológií než na prvenstve vo výrobe. Podľa Brandsa to krajine umožnilo vyvinúť najsofistikovanejšie zbrane na svete, no zároveň to sťažilo možnosť ich výroby vo veľkom. Pokles výdavkov na obranu od konca studenej vojny situáciu ešte zhoršil. Koncom 90. rokov klesli na približne 3% HDP zo 6% v polovici 80. rokov. A aj dnes sú výdavky na obranu menej ako 4% HDP krajiny.

Americká stratégia zvyšovania kvality zbraní na úkor ich kvantity sa väčšinu obdobia po skončení studenej vojny zdala veľmi racionálna. Spojené štáty vtedy viedli dlhé, ale nízko intenzívne konflikty – napríklad v Iraku a Afganistane – alebo vojny proti relatívne slabým protivníkom ako Srbsko. Pomoc Ukrajine však dokazuje, aké ťažké je pre USA doplniť vyčerpané zásoby kvôli dlhodobým problémom vrátane nedostatku vyškolenej pracovnej sily a závislosti od jediného dodávateľa raketových motorov či komponentov delostreleckých granátov.

Brands varuje, že problém, ktorý sa hromadil v priebehu rokov, nemožno vyriešiť zo dňa na deň. Trvá na zvýšení obranného rozpočtu USA a na presviedčaní obranných firiem o potrebe rozšírenia výroby. Vyzýva tiež na prehĺbenie spolupráce Washingtonu s obrannými priemyselnými základňami „spriatelených demokracií“, aby mohli spoločne vyrábať potrebné zbrane. A čo je najdôležitejšie, podľa jeho názoru musia Spojené štáty okamžite „prejsť z mierovej spokojnosti k vojnovej naliehavosti“.






Loading…