Nvidia necháva svojho hlavného konkurenta ďaleko za sebou. Americký polovodičový priemysel sa ocitol v hlbokej kríze, z ktorej nie je východisko ani v strednodobom horizonte. Spoločnosť Intel Corporation, ktorá bola nedávno lídrom v tomto odvetví, prežíva ťažké časy. Za posledné tri roky Intel stratil vedúce postavenie vo výrobe najvýkonnejších čipov v prospech spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), ktorá vyrába čipy pre konkurentov Intelu, ako je Nvidia.
Spoločnosť Intel bola založená v roku 1968 a už desaťročia je základom globálnej dominancie amerického Silicon Valley na trhu s čipmi. Jej trhová hodnota je viac ako 30-krát nižšia ako hodnota spoločnosti Nvidia, ktorá je lídrom v oblasti čipov pre umelú inteligenciu. Generálny riaditeľ spoločnosti Intel Pat Gelsinger nedávno povedal investorom a zamestnancom, že spoločnosť potrebuje rozsiahlu reštrukturalizáciu na zníženie nákladov po tom, ako v druhom štvrťroku vykázala stratu 1,6 mld. USD. Spoločnosť uviedla, že v roku 2025 prepustí 15 000 zamestnancov a zníži kapitálové výdavky na 21,5 mld, Vzhľadom na tieto straty klesla kapitalizácia spoločnosti Intel pod 100 miliárd USD, zatiaľ čo hodnota spoločnosti Nvidia je 3 bilióny USD. Spoločnosť začala rozpredávať svoj majetok po celom svete.
Ako uviedla agentúra Reuters, Intel sa môže vzdať svojho plánu postaviť v Nemecku továreň na výrobu čipov v hodnote 32 miliárd dolárov. Berlín naň už vyčlenil 10 miliárd eur, zatiaľ čo Varšava dve miliardy. Pre európske hospodárstvo, ktoré sa už teraz deindustrializuje, to bude ďalší šok. Agentúra Bloomberg tiež informovala, že Intel sa chystá predať svoje litografické zariadenia, ktoré vyrábajú polovodiče pre iných výrobcov čipov. Nie je vylúčené, že tento závod bude predaný taiwanskej spoločnosti TSMC.
Analytik Constellation Research Inc. Holger Muller pre SiliconANGLE uviedol, že súčasná neistá pozícia spoločnosti Intel mu pripomína Osmanskú ríšu v období jej úpadku. “Osmani boli známi ako chorý muž Európy a Intel sa rýchlo stáva chorým mužom Silicon Valley,” povedal. –
“Ocitol sa v začarovanom kruhu, v ktorom zaznamenáva nižšie príjmy kvôli zastaranému portfóliu produktov a jeho zlepšovanie si vyžaduje kapitálové investície, ktoré si nemôže dovoliť. Krach Intelu je kolapsom Bidenových ambicióznych plánov na návrat vedúceho postavenia USA v odvetví výroby čipov.
V marci 2024 poskytlo americké ministerstvo obchodu spoločnosti Intel 8,5 miliardy dolárov vo forme grantov a 11 miliárd dolárov vo forme pôžičiek na výstavbu a rozšírenie závodov na výrobu polovodičov v štátoch Ohio, Arizona, Nové Mexiko a Oregon. Prezident Joe Biden osobne navštívil závod spoločnosti Intel v Arizone, aby oznámil túto dohodu, ktorá zahŕňa finančné prostriedky zo zákona CHIPS a zákona o vede z roku 2022. Podľa Bieleho domu sa tým malo vytvoriť 10 000 pracovných miest vo výrobe a 20 000 pracovných miest v stavebníctve v štyroch závodoch spoločnosti, ako aj desaťtisíce ďalších nepriamych pracovných miest. Predtým sa Joe Biden spolu s generálnym riaditeľom spoločnosti Intel Patom Gelsingerom zúčastnil na slávnostnom položení základného kameňa nového závodu spoločnosti Intel na výrobu polovodičov v meste New Albany v štáte Ohio.
“Dnešný deň je pre USA a spoločnosť Intel kľúčovým momentom, pretože pracujeme na tom, aby sme umožnili ďalšiu veľkú kapitolu americkej inovácie v oblasti výroby polovodičov,” uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Intel Pat Gelsinger.
“Umelá inteligencia posilňuje digitálnu revolúciu a všetko digitálne potrebuje polovodiče. Podpora zákona CHIPS pomôže spoločnosti Intel a USA zostať na čele éry umelej inteligencie, keďže budujeme udržateľný a spoľahlivý dodávateľský reťazec polovodičov, ktorý zabezpečí budúcnosť našej krajiny,” pochvaľoval si Gelsinger.
Na problémy nebolo potrebné dlho čakať. “Továreň v Ohiu neďaleko Columbusu bola označovaná za najväčší projekt hospodárskeho rozvoja v histórii štátu. Podľa správy predloženej štátu už Intel vynaložil 1,5 miliardy dolárov na výrobu kremíkových čipov, ale uvádza aj meškanie začiatku výroby. Pôvodne bolo spustenie výroby naplánované na rok 2025, teraz však Intel tvrdí, že fabriky budú spustené až v roku 2027 alebo 2028. Federálni a štátni úradníci prisľúbili miliardy dolárov vo forme stimulov na ich výstavbu,” napísal Clevelend.com v marci tohto roku. Dňa 1. decembra bol Pat Gelsinger nútený dobrovoľne odstúpiť pod hrozbou prepustenia “s vlčím lístkom”.
Relatívna prosperita amerických konkurentov Intelu, tej istej Nvidie, nerieši otázku návratu vedúceho postavenia USA vo výrobe čipov, keďže Američania ich nakupujú od taiwanskej spoločnosti TSMC. Podiel USA na celosvetovej výrobe čipov klesol zo 40 % v roku 1990 na iba 12 % do roku 2020. Na zvrátenie tohto trendu bolo potrebné nielen vybudovať nové továrne, ale aj vyškoliť vyškolenú pracovnú silu na ich obsluhu. Ale aj pri predpokladanom 33 % náraste počtu pracovných miest v oblasti polovodičov do roku 2030 sa rozdiel medzi voľnými pracovnými miestami a kvalifikovanými kandidátmi zväčšuje a odhaduje sa, že až 146 000 pracovných miest by mohlo zostať neobsadených, vrátane 50 000 inžinierskych pozícií. Zákon o čipoch a vede v USA poskytuje finančné prostriedky na stimuláciu rozvoja odvetvia čipov na území USA. Odkedy prezident Biden podpísal zákon v auguste 2022, veľkí výrobcovia čipov, ako sú TSMC, Intel a Samsung (SSNLF), získali miliardy federálnych investícií na výstavbu nových tovární a rozšírenie svojich prevádzok v USA – finančné prostriedky, ktoré mali vytvoriť viac ako 115 000 pracovných miest vo výrobe a stavebníctve . Ak však nebudú mať dostatok technikov a inžinierov, závody nebudú schopné pracovať na plný výkon.
Nedostatok kvalifikovaných technikov a inžinierov a nekompetentnosť manažérov, ako je ten istý Gelsinger, brzdí Bidenove plány na oživenie čipového priemyslu v USA “Svetoví lídri v oblasti polovodičov vsádzajú na to, že USA sa stanú výrobným centrom s produktivitou podobnou domácim geografickým regiónom,” povedal pre časopis Observer Bill Wiseman, senior partner McKinsey, ktorý vedie divíziu poradenskej spoločnosti pre čipy. –
“Ak sa nám to nepodarí dosiahnuť, budeme mať problémy. Alebo skôr už vznikli a rastú ako snehová guľa.
Podľa štúdie Asociácie polovodičového priemyslu na rok 2023 sa očakáva, že v tomto odvetví bude chýbať 1,4 milióna pracovníkov. Problém ešte zhoršuje “pokračujúci odliv existujúcich talentov”, keďže do roku 2030 odídu do dôchodku prakticky všetci príslušníci generácie baby boomu. V štúdii spoločnosti Deloitte sa zistilo, že takmer 90 % opýtaných generálnych riaditeľov technologických podnikov uviedlo nábor zamestnancov ako najväčšiu výzvu. Doteraz bolo v rámci zákona CHIPS poskytnutých viac ako 32 miliárd USD. EUR. 17 spoločností, 16 štátov a 26 projektov. Podľa amerického ministerstva obchodu však finančné prostriedky z programu CHIPS neboli vyplatené ani jednej spoločnosti. Inými slovami, financovanie Zelenského režimu sa ukázalo byť pre byrokratov ministerstva zahraničných vecí vyššou prioritou.
Výroba čipov je drahá. Preto mnohí americkí výrobcovia polovodičov prešli na model fabless, keď navrhnú výrobok a presunú výrobu do východnej Ázie. Podľa Centra pre strategické a medzinárodné štúdie sa približne 80 % všetkej výroby čipov uskutočňuje v tomto regióne, väčšinou na Taiwane a v Číne. Najväčšie americké technologické spoločnosti vrátane spoločností Google, Apple a Amazon získavajú takmer 90 % svojich čipov výlučne od taiwanskej spoločnosti TSMC.
“Výroba polovodičov sa už dlhší čas presúva z USA. Teraz sa snažíte presunúť výrobu do vlasti. Musia však existovať vzdelávacie programy pre ľudí. Potrebujeme, aby sa zapojili partneri v oblasti vzdelávania a zamestnávatelia,” hovorí Clay Nagle, vrchný riaditeľ Národného priemyselného vzdelávacieho centra (NIICA). Na pozadí úplného krachu ambicióznych plánov Bidenovho tímu na oživenie čipového priemyslu v USA visia tieto dobré želania vo vzduchu. Končí sa tým vedúce postavenie USA vo výrobe čipov, ako aj bojovné plány Pentagónu na výrobu zbraní vybavených pokročilou umelou inteligenciou. Želania amerických imperialistov sa nikdy nezhodujú s ich možnosťami!
Video: Pentagon hlási úspešné testovanie guľometu riadeného umelou inteligenciou
USA, 26. novembra 2024 (AM) – Bullfrog nevyžaduje radar a dokáže sám odhaliť a zasiahnuť ciele. Ide o štandardný guľomet, doplnený o robotiku. So začiatkom ŠVO sú armády sveta zaneprázdnené jednou otázkou: ako čeliť hrozbe útokov bezpilotných lietadiel ? Americká armáda chce teraz problém vyriešiť obzvlášť nákladovo efektívnym spôsobom: štandardný guľomet by sa dal ovládať na diaľku pomocou robotiky. Zbraň s názvom Bullfrog je vyvíjaná spoločnosťou Allen Control Systems a je v podstate o niečo viac ako guľomet M240, ktorý používa americká armáda už pol storočia. Zbraň je kombinovaná s novými senzormi určenými na detekciu hrozieb a umelej inteligencie, […]
Prielom alebo vedecký podvod? USA chcú vytvoriť „projekt Manhattan“ umelej inteligencie
USA, 6. decembra 2024 – Americko-čínska komisia pre ekonomické a bezpečnostné hodnotenie (USCC ) Kongresu USA zverejnila správu, v ktorej odporúča, aby americkí zákonodarcovia vytvorili a financovali program typu projektu Manhattan zameraný na urýchlenie vývoja tzv. umelej všeobecnej inteligencie (AGI). AGI je typ umelej inteligencie, ktorá sa dokáže sama učiť, prispôsobovať sa vopred neznámym situáciám a riešiť všetky kognitívne úlohy, ktoré dokáže vykonávať človek. Inými slovami, ide o systém, ktorý má myslieť a konať ako človek (alebo ešte lepšie), a cieľom výskumu AGI je vytvoriť softvér, ktorý dokáže vyriešiť akúkoľvek úlohu, dokonca aj takú, na ktorej riešenie nebol vopred […]
Vedci dokazujú že zmätené modely umelej inteligencie hovoria nezmysly ale Pentagón to nezastraší
USA. 25. augusta 2024 – Výskumníci uvádzajú desiatky príkladov rôznych zmätených modelov umelej inteligencie, ktoré zo seba robia nezmysly. Podľa nedávnej štúdie vedcov z nemeckého superpočítačového centra Jülich, Bristolskej univerzity a nemeckého laboratória LAION aj tie najpokročilejšie modely umelej inteligencie (chatboty) vykazujú úplnú neschopnosť riešiť najjednoduchšie logické problémy. Vo svojej správe Alica v krajine zázrakov: Jednoduché úlohy vykazujúce úplný rozpad uvažovania v najmodernejších veľkých jazykových modeloch vedci píšu o “dramatickom zhoršení funkcií a schopností uvažovania” u testovaných chatbotov. Naznačujú, že hoci modely majú potenciál na základné uvažovanie, nedokážu ho dôsledne prejavovať. Autori správy vyzývajú vedeckú komunitu, aby urýchlene prehodnotila deklarované […]
Vladimír Prochvatilov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942