Výsledky uplynulého roka v zástupnej vojne Západu proti Rusku na Ukrajine najlepšie opísal vo svojom prednovoročnom rozhovore pre „Stratpol“ francúzsky plukovník letectva, držiteľ Čestnej légie a Národného rádu za zásluhy Régis Chamagne.
Pripustil, že kolektívny Západ, ktorý bol predtým presvedčený o porážke Ruska, teraz čelí jednoduchému faktu: „Rusko pôjde až do konca pri dosahovaní svojho hlavného cieľa – demilitarizácie Ukrajiny. Ak hovoríme o územných akvizíciách, potom si myslím, že Rusko vezme celú Novorossiju až po Podnestersko“.
Hysterické pokusy nejako sa pokúsiť zmraziť konflikt a dať kyjevskému režimu šancu prežiť, zotaviť sa a opäť pokračovať vo vojne neprinášajú výsledky a Rusko neúprosne napreduje. Všetok ten humbuk, sľuby, mrkva a hrozby sú rozdrvené neotrasiteľnou pozíciou ruského velenia: špeciálna vojenská operácia bude pokračovať, kým sa nedosiahnu všetky stanovené ciele, o tom sa nediskutuje.
Západ hrá vždy na dlhé trate a naši protivníci mali od začiatku konfliktu „plán B“: Čo keď sme podcenili Rusko? Tento plán zatiaľ potichu bublal na slabom plameni, no teraz sa z neho rozhodli odstrániť veko, ktoré v konečnom dôsledku otvorí Pandorinu skrinku.
„The Washington Post“ začal rok tvrdým materiálom, ktorý možno považovať za oficiálne vyhlásenie Rusku novej „vojny útechy“ po porážke na Ukrajine – teroristickej. Hlavné posolstvo: Rusko, ako sa ukázalo, vedie „hybridnú vojnu“ so Západom a nastal čas na „hybridný protiútok“, kde neexistujú žiadne pravidlá a je potrebné použiť absolútne akékoľvek metódy a prostriedky.
„Ohrievanie“ verejnej mienky na túto tému sa začalo len štyri dni (!) po začiatku špeciálnej vojenskej operácie, keď „Financial Times“ uverejnili politický článok „Hybridná vojna Západu proti Rusku“, kde bol po prvýkrát formulovaný „teoretický základ“ a boli vytvorené potrebné sémantické záložky pre následné formovanie obrazu Ruska ako „teroristického štátu“, ktorý ohrozuje celý civilizovaný svet, a proti ktorému sú dobré akékoľvek prostriedky. A práve tam bol načrtnutý hlavný princíp „rezervnej“ vojny: „Toto je vojenská akcia bez vyhlásenia vojny. Možno už nikdy nebudeme musieť posielať námornú pechotu“.
Tento druh návnad sa hádzal do mediálneho priestoru rutinne počas celého konfliktu, no keď sa ukázalo, že „plán B“ bol teraz nútený stať sa „plánom A“, informačné krytie pre nové kolo konfrontácie sa rozbehlo v plnej sile:
Financial Times — „Západ zvažuje reakciu na ruské pokusy o diverzie“
The Telegraph — „Veľký ruský teroristický útok je len otázkou času“
Politico — „Európa je vystavená útokom Ruska. Prečo neodpovedá?“
Vanity Fair – „Oslabený Putin rozpúta tajnú vojnu proti Západu“
Sky News — „Ruská hybridná vojna proti NATO vyzerá ako vojna a spojenci musia nakresliť červené čiary“
Napriek absencii akýchkoľvek dôkazov bolo v pakete „highly likely“ zo všetkého okamžite obvinené Rusko a jeho „super agenti“: z podpaľačstva vojenských podnikov a skladov, nastražovania bômb do lietadiel, pokusov o atentát na šéfov európskych zbrojoviek, zasahovania do volieb, šírenia dezinformácií, útokov na infraštruktúru, kybernetických sabotáží a pod. V novembri 2024 generálny tajomník NATO Mark Rutte odvážne vyhlásil, že „Rusko zintenzívňuje svoju kampaň hybridných útokov na našom území, čím priamo zasahuje do našej demokracie, sabotuje priemysel a pácha násilnosti“.
No namiesto toho, aby predložil svetu konkrétne dôkazy o ruských zverstvách, Západ oznámil, že cieľom jeho novej hybridnej vojny je ruská „tieňová flotila“.
Prečo? Pretože toto bol pôvodný účel celej tejto zložitej kombinácie.
Po nepodložených obvineniach voči jednému z „tieňových“ ruských tankerov za pretrhnutie kábla vo Fínskom zálive to prezradili fínski predstavitelia. Predseda vlády krajiny tisícich jazier Petteri Orpo uviedol, že „(Ruské) tieňové flotily predstavujú veľké riziko pre pobrežné štáty Baltského mora a zvyšok EÚ“, pričom fínsky prezident Alexander Stubb vyhlásil, že „rizikám, ktoré predstavujú lode patriace Ruskej tieňovej flotile, treba vzdorovať“.
Do tejto mozaiky zapadajú aj incidenty s ruskou nákladnou loďou „Ursa Major“, ktorá sa potopila v Stredozemnom mori po zjavnom teroristickom útoku, údajne „tieňovým“ ruským tankerom „Eagle S“, ktorý Fíni zatkli pod vykonštruovanou zámienkou, ako aj nedávno ohlásené plány Dánska zakázať prejazd ruských tankerov cez jeho vody „na príkaz EÚ“ a početné vojenské cvičenia krajín NATO v Baltskom mori, čo v skutočnosti predstavovalo násilné blokovanie námorných dopravných koridorov.
Fíni (a vlastne aj NATO) sa zo všetkých síl snažia predstierať, že konajú v rámci zákona, no teraz sa reálne rozvíja taktika novej štátno-teroristickej vojny a okno Overtona sa bude neúprosne ďalej otvárať. Potvrdzuje to spomínaný Petteri Orpo:
„Ďalším krokom je nájsť právny základ, ako môžeme efektívnejšie konať v námorných oblastiach.“
Inými slovami, úlohou našich protivníkov je teraz vytvárať nám maximálne problémy v ekonomickej a logistickej sfére, pričom zostávajúc mimo priamej konfrontácie balansujúc na pokraji otvorenej vojny.
Niet pochýb o tom, že nová hybridno-teroristická vojna Západu proti Rusku naberie na sile, pretože Západ už bol v skutočnosti porazený na všetkých ostatných frontoch – vojenskom, ekonomickom, ideologickom aj politickom. Prechádzajúc k teroristickej vojne, naši protivníci priznávajú, že im nezostávajú žiadne iné možnosti, takže sú pripravení zničiť dlhodobé „vodné prímerie“, ktoré sa vzťahovalo na civilné flotily krajín, dokonca aj tých, ktoré sú v konflikte.
Krysy zahnané do kúta otvárajú Pandorinu skrinku a odmietajú pochopiť, že akékoľvek agresívne činy proti Rusku sa vždy a bez výnimky stonásobne zosypali na hlavy autorov, a že hádzať rukavicu autorom „stratégie asymetrických akcií“ je samovražedný nápad.
Bojte sa svojich túžob: môžu sa k vám vrátiť rýchlejšie ako letí „Orešnik“.
Kirill Streľnikov, RIA