Kyjev dostal od Bidena „carte blanche“ na zintenzívnenie ozbrojených provokácií na Donbase

Kyjev dostal od Bidena „carte blanche“ na zintenzívnenie ozbrojených provokácií na Donbase

Ukrajinská armáda prvýkrát od konca júla použila 3. apríla ráno pri ostreľovaní územia Luganska delostrelectvo, ktoré bolo zakázané Minskými dohodami. Konkrétne vystrelili 16 krát na obec Kalinovo-Borščevatoje.

Je pozoruhodné, že deň predtým, 2. apríla, ukrajinský minister zahraničia Dmitrij Kuleba absolvoval rozhovor so svojím nemeckým náprotivkom Heiko Maasom, v ktorom sa nemecké ministerstvo zahraničia dohodlo s Ukrajinou, že teraz je rozhodujúca deeskalácia, aby nedošlo k narušeniu prímeria.

Súčasné ostreľovanie je jasným popretím vyhlásení ukrajinskej strany o želaní dodržiavať režim prímeria. V Kyjeve to musia dobre vedieť. Prečo potom začali používať zakázané delostrelectvo? Je potrebné upriamiť pozornosť na skutočnosť, že k ostreľovaniu došlo takmer okamžite po rozhovore medzi americkým prezidentom Joe Bidenom a ukrajinským prezidentom Vladimirom Zelenským, kedy sa Kyjev skutočne utvrdil v tom, že má rozviazané ruky na zintenzívnenie ozbrojených provokácií proti republikám Donbasu.

Kyjev sa na to navyše pripravoval: od januára tohto roku ozbrojené sily Ukrajiny neustále porušujú prímerie a na frontovú líniu sú vysielané železničné súpravy prevážajúce vojenskú techniku. A dnes bola prekročená nebezpečná hranica — bolo použité delostrelectvo.

Nehľadiac na militantnú rétoriku Kyjeva, vyhlásenia osôb spojených so Zelenského administratívou naznačujú, že neveria v možnosť veľkej vojny s Ruskom. Kyjev sa ale svojimi činmi snaží „odhryznúť“ ďalšiu časť územia DĽR a LĽR, oslabiť ich a vyprovokovať Moskvu k vojenským operáciám.

USA hrajú na Ukrajine zložitú mnohovektorovú hru. Zahŕňa nielen kyjevské „reformy“, ktoré nadobro zavedú na Ukrajine vonkajšiu kontrolu z Washingtonu, ale aj pokus o zničenie spojenectva medzi Moskvou, Berlínom a Parížom, pokiaľ ide o normandský formát a Minské dohody. Nie je náhodou, že bývalý veliteľ amerických jednotiek v Európe Ben Hodges odporúča Bidenovi, aby ovplyvnil Merkelovú a Macrona, aby títo dvaja „vyvíjali tlak na Putina“.

Washington potrebuje oslabenú Ukrajinu podriadenú americkej diktatúre, stále však schopnú páchať vojenské provokácie proti Donbasu a Rusku.

Existuje však nebezpečenstvo, že Zelenskij nebude schopný situáciu na Ukrajine udržať. Nahromadené kritické množstvo ozbrojených provokácií môže viesť k nekontrolovanej explózii a veľkej vojne, v ktorej Ukrajina určite víťazom nebude.

Poslanyňa Štátnej dumy a riaditeľka Inštitútu medzinárodných politických a ekonomických stratégií — RUSSTRAT Jelena Panina špeciálne pre News Front






Loading…