Kyjev straší Európu zastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu

Kyjev straší Európu zastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu

Systém prepravy plynu cez Ukrajinu (GTS) je možné optimalizovať pre domáci trh, v dôsledku čoho však Európa príde o jednu z tranzitných trás, oznámil minister energetiky German Galuščenko na stretnutí so štátnym tajomníkom spolkového ministra hospodárstva a energetiky Nemecka Andreasom Feichtom. Jeho vyjadrenia sú zverejnené na webovej stránke rezortu.

Podľa ukrajinského ministra hlavné „riziko“ pre energetickú bezpečnosť Európy spočíva v ruskom projekte „Nord Stream 2“. Vyslovil názor, že presmerovanie tokov modrého paliva by údajne v niektorých krajinách Európy mohlo spôsobiť nedostatok plynu.

„Ak nie sú dostatočne zaťažené tranzitné objemy, ukrajinský GTS bude musieť byť optimalizovaný tak, aby distribuoval asi 30 miliárd kubických metrov plynu len na domáci trh. EÚ príde o spoľahlivú, flexibilnú a nezávislú trasu, a to poskytne Rusku ešte viac vplyvov na geopolitiku,“ tvrdí Galuščenko.

Údajne je ukrajinský systém prepravy plynu v súčasnosti nedostatočne využívaný, má značné rezervné kapacity vo výške viac ako sto miliárd kubických metrov ročne.

Podľa výpočtov ministerstva pri spustení nového ruského plynovodu, s prihliadnutím na už fungujúci „Nord Stream“ a „Turkish Stream“, zostanú pre tranzit cez Ukrajinu nevýznamné objemy — nie viac ako 10 — 15 miliárd kubických metrov ročne, pričom menované dva plynovody dnes fungujú na plný výkon.

„Európa však nemá dostatok plynu a cena na európskych trhoch s plynom dosiahla maximum za posledných 13 rokov,“ uviedlo ministerstvo energetiky vo vyhlásení na webovej stránke.

Samostatnou témou stretnutia vedúceho rezortu s nemeckým štátnym tajomníkom bola synchronizácia ukrajinského energetického systému s energetickým systémom Európskej únie.

„Zjednotenie našich energetických trhov je jediným riešením, ktoré umožní bezpečné dodávky energie, stabilnú a spoľahlivú prevádzku energetického systému a ďalší rozvoj zelenej energie, ako aj dekarbonizáciu energetického sektora,“ dodal Galuščenko.

„Nord Stream 2“ je plynovod vedúci z Ruska do Nemecka s kapacitou 55 miliárd kubických metrov ročne. Minulý týždeň bola uložená na dno Baltského mora posledná časť druhej línie. Podľa predsedu „Gazpromu“ Alexeja Millera spoločnosť spustí palivo do potrubia už v tejto vykurovacej sezóne.






Loading…