La Croix: Stretnutie Bidena a Si Ťin-pchinga nepriniesla nič

La Croix: Stretnutie Bidena a Si Ťin-pchinga nepriniesla nič

„Rodinná psychoterapia“ za účasti Číny a Spojených štátov, zdá sa, ešte dlho potrvá – lídri oboch krajín Si Ťin-pching a Joe Biden, ktorí od začiatku tohto roka absolvovali dva telefonické rozhovory, v noci z 15. na 16. novembra po prvýkrát uskutočnili stretnutie vo formáte videokonferencie…

Počas „virtuálneho rozhovoru tvárou v tvár“, ktorý trval viac ako tri hodiny, sa im však nepodarilo urovnať žiadne nezhody. Píše o tom publicista francúzskeho konzervatívneho časopisu „La Croix“ Dorian Malovich.

Medzi najpálčivejšie problémy vo vzťahoch medzi Pekingom a Washingtonom patrí otázka Taiwanu a počas videokonferencie o nej priamo a tvrdo hovorili americký prezident a prezident Čínskej ľudovej republiky, píše novinár. Najmä Biden, ako uviedla tlačová služba Bieleho domu po stretnutí, varoval čínskeho lídra, že Spojené štáty sa ostro stavajú proti akýmkoľvek pokusom „jednostranne zmeniť status quo alebo zasahovať do mieru a stability v Taiwanskom prielive“.

Si Ťin-pching zase odporučil Washingtonu, aby sa nezahrával s ohňom v otázke Taiwanu, ktorý Peking považuje za rebelskú provinciu a očakáva na znovupripojenie.

„Taiwanské úrady sa opakovane pokúšali spoliehať na Spojené štáty, pokiaľ ide o smerovanie k nezávislosti a v samotných Spojených štátoch sa jednotlivci snažia využiť Taiwan na ovládnutie Číny,“ cituje Malovich čínskeho lídra na základe materiálov z Ministerstvo zahraničných vecí ČĽR. „Ide o veľmi nebezpečný trend, ktorý v podstate predstavuje zahrávanie sa s ohňom.“

Zároveň si Biden nenechal ujsť príležitosť vyjadriť sa k inej „chúlostivej téme“ – k ľudským právam, pokračuje autor článku. Americký prezident vyjadril svoje „znepokojenie nad politikou Pekingu v Sin-ťiangu, Tibete a Hongkongu, ako aj s rešpektovaním ľudských práv vo všeobecnosti“. Keďže strany po stretnutí nepripravili spoločnú tlačovú správu, každá z nich zverejnila svoj vlastný odkaz pre médiá – a Čína zatiaľ nezverejnila odpoveď svojho lídra na komentáre amerického prezidenta k tejto téme, poznamenáva Dorian Malovich. Ako naznačuje, s najväčšou pravdepodobnosťou Si, ako vždy, zdôraznil neprípustnosť zasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín.

Zatiaľ čo Biden od nástupu do úradu nikdy nenastolil obchodnú vojnu, ktorú rozpútal jeho predchodca Donald Trump v roku 2018, tentoraz kritizoval obchodné a ekonomické praktiky Číny ako „zákerné“, píše sa ďalej v článku.

„Prezident zvolil pevný tón a jasne vyjadril svoje výčitky, čo bolo v ostrom kontraste so vzájomnou ústretovosťou, ktorú, súdiac podľa fotografií rozšírených Američanmi aj Číňanmi, vodcovia na začiatku stretnutia prejavovali a mávali si z obrazovky,“ poznamenáva autor.

Na konci stretnutia Joe Biden vyhlásil, že „súťaž medzi oboma krajinami by sa nemala zmeniť na konflikt — ani úmyselne, ani náhodne.“ Si Ťin-pching zo svojej strany poznamenal, že „Čína a Spojené štáty potrebujú nadviazať komunikáciu a spoluprácu“. Po týchto mnohohodinových diskusií však zostáva len priznať, že „pár Peking a Washington má pred sebou ešte dlhú cestu k vyriešeniu napätia,“ zhrnul Dorian Malovich.

Zdroj EADaily






Loading…