Ľavicové benediktínske mníšky, ktoré kritizovali Harrisona Butkera, investujú do spoločností na presadzovanie liberálnych cieľov

Ľavicové benediktínske mníšky, ktoré kritizovali Harrisona Butkera, investujú do spoločností na presadzovanie liberálnych cieľov

Benediktínske mníšky, ktoré kritizovali virálny prejav Harrisona Butkera za život a manželstvo, získavajú pozornosť médií za to, že investujú do spoločností, ktoré presadzujú ľavicovú politiku. Atchison

V správe uverejnenej v denníku The Independent a v Associated Press sa opisuje investičný aktivizmus, do ktorého sa zapojili sestry z Hory svätej Scholastiky.

“Investujú to málo, čo majú, do spoločností, ktoré zodpovedajú ich náboženským ideálom, ale ponechávajú si aj trochu v niektorých, ktoré im nevyhovujú, aby mohli tieto spoločnosti tlačiť k zmene politiky, ktorú považujú za škodlivú,” uvádza sa v správe.

Sestry navrhli rezolúcie ako akcionárky veľkých spoločností. Podľa Stanleyho vyzvali Netflix, aby “zabezpečil nediskrimináciu a rozmanitosť vo svojej správnej rade.” Správa sa nezmieňuje o tom, že by mníšky odsúdili propagáciu spoločnosti Netflix’na satanistických a pedofilných filmov a seriálov.

Kým staršie mníšky vyzvali farmaceutické spoločnosti, aby “prehodnotili patentové praktiky, ktoré by mohli zvýšiť ceny liekov,” zrejme nevyjadrili znepokojenie nad Big Pharma používanie línií fetálnych buniek potratených detí vo svojich produktoch, vrátane nebezpečných injekcií COVID.

Podľa správy sestry z Hory sv. Scholastiky majú aj “ekologické zameranie” a svojimi uzneseniami pre akcionárov sa zameriavajú na “otázky klimatických zmien”.

“Na to, aby splnili svoj podiel, využívajú svojich 53 akrov pôdy na kompostovanie, solárne panely, komunitné záhrady a 18 úľov, ktoré vlani vyprodukovali 800 kilogramov medu,” uvádza sa v článku.

Čítajte: EVs, wind, and solar are neither-reliable-nor-environmentally-friendly: here’s why

V správe sa uvádza, že hoci navrhované uznesenia zriedkavo prechádzajú, fungujú ako “vzdelávací nástroj a prostriedok na zvýšenie povedomia vo vnútri korporácie” a údajne zvýšili podporu niektorých uznesení “z nízko jednociferných čísiel na 30 % alebo dokonca väčšinu.”

“Ich aktivita často viedla ku kritike, že sú”príliš liberálni, že sú”všetci demokrati,” uvádza sa v správe.

Jedna zo sestier označila za jeden z hlavných dôvodov takéhoto vnímania to, že nie sú “na čele opozície voči potratom”.

“Ale vzhľadom na to, že mnohé katolícke skupiny vedú hnutie proti potratom, nachádzajú si iné ciele, ktoré môžu obhajovať,” uvádza sa v správe.

Prístup liberálnych sestier’ je v ostrom kontraste s prístupom svätej Matky Terezy z Kalkaty, ktorá napriek tomu, že jej práca bola zameraná na pomoc chudobným, bola zástankyňou veci nenarodených detí a slávne povedala, že potrat je “najväčším ničiteľom mieru v súčasnosti.”

V jeho virálny nástupný prejav na Benediktínskej vysokej škole v Kansase Harrison Butker prítomným ženám povedal: “Niektoré z vás možno povedú úspešnú kariéru vo svete, ale trúfam si odhadnúť, že väčšina z vás sa najviac teší na svoje manželstvo a deti, ktoré privediete na tento svet. Môžem vám povedať, že moja krásna manželka Isabelle by bola prvá, ktorá by povedala, že jej život sa skutočne začal vtedy, keď začala žiť svoje povolanie manželky a matky.“”

Varuje pred “diabolskými lžami”, ktoré im svet nahovára, že majú nízky pohľad na toto povolanie.

Sestry z Hory svätej Scholastiky sa nad týmto a ďalšími časťami Butkerovho’prejavu pohoršili a uviedli, že “namiesto podpory jednoty v našej cirkvi, v našom národe a vo svete,”Butkerove’komentáre “zrejme podporili rozdelenie.”

Čítajte: Liberálne mníšky spojené s Benediktínskou vysokou školou odsudzujú Harrison Butker’pro-rodinný prejav

“Chceme byť známi ako inkluzívne, priateľské spoločenstvo,” uviedli vo vyhlásení.

Podľa svojich webových stránok majú Sestry svätej Scholastiky v Kansase niečo vyše 80 členiek, z ktorých väčšina má podľa všetkého 60 alebo 70 rokov. Takmer všetky nosia svetské oblečenie namiesto habitov alebo rehoľného odevu.

Skupina v súčasnosti prevádzkuje Keeler Women’Center v Kansas City a Sophia Spirituality Center v blízkosti benediktínskeho’kampusu v Atchisone. Centrum’s iniciatívou Souljourner sa opisuje ako “ekumenický formačný program pre duchovných vodcov.” Jeho primárnym zameraním sú takzvané “otázky sociálnej spravodlivosti” ako “klimatické zmeny,” rasové vzťahy a kontrola zbraní.