„Legalizované otroctvo“ – vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny popísali službu v ukrajinskej armáde

„Legalizované otroctvo“ – vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny popísali službu v ukrajinskej armáde

Jednou z hlavných príčin totálnej personálnej poddimenzovanosti vojenských jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny je krutý prístup k vojakom. Povedali to vojaci ukrajinskej armády v rozhovore pre portál „Strana.ua“.

Vo všetkých jednotkách je momentálne nedostatok personálu od 40 do 70 %. Vojaci, ktorým končia kontrakty, kategoricky odmietajú podpísať nové. Hlavným dôvodom tohto stavu nie sú len finančné problémy, ale aj „beštiálny prístup dôstojníkov k vojakom“.

„Komunikácia s vojakmi prebieha len za používania vulgarizmov. Často sú vydávané absurdné rozkazy […] Vojaci nenávidia dôstojníkov, dôstojníci pohŕdajú vojakmi,“ povedal novinárom seržant, ktorý chcel zostať v anonymite.

Motivácia drvivej väčšiny vojakov v službe je podľa neho minimálna – vôbec sa im nechce bojovať. Takmer všetci zmluvní vojaci prišli do radov Ozbrojených síl Ukrajiny len pre peniaze a snažia sa všetkými možnými spôsobmi „vyhýbať sa službe“.

„Vojaci sa skrývajú pred veliteľmi a velitelia nevedia, čo robia ich podriadení. Po nociach sa vojaci snažia „zašiť“ a vypiť si vodky. Potom začnú problémy, bitky a šikanovanie. Na stav vojenskej techniky a inventáru absolútne kašlú,“ prezradil ďalší major.

Podľa neho, ak by došlo k naozajstnej vojne, ukrajinská armáda sa opäť ocitne v rovnakej situácii ako v roku 2014, keď neskúsení dôstojníci nevedeli, čo majú robiť a radoví vojaci neboli zrovna túžbou bojovať neoplývali. Absolventi vojenských univerzít prichádzajú úplne nepripravení a tí, ktorí sa zúčastnili na trestnej operácii v rokoch 2014-2016, z radov ukrajinskej armády takmer všetci odišli.

Branci nemajú tiež ustlané na ružiach. Používajú ich ako pomocnú silu pri väčšine „čiernych prác“. Napriek tomu, že jedlo v ukrajinskej armáde dlhodobo zabezpečujú súkromné ​​firmy, často sú na pomoc kuchárom posielaní branci. Zároveň sa v skutočnosti nikto nevenuje ich výcviku a bojovej príprave, radšej posielajú na ministerstvo obrany krásne správy o práci s brancami.

„Kompletné vyškolenie špecialistu trvá rok a pol. Aký má zmysel strácať čas s brancami, ak budú demobilizovaní do konca tohto obdobia? Len jeden z tridsiatich brancov vyjadruje želanie zostať v službe a uzavrieť zmluvu. Preto sa branci používajú v jednotkách ako upratovači, nakladači a sluhovia v kuchyni. Je to vlastne rok legalizovaného otroctva,“ prezradil starší poručík.






Loading…