Letom pri Aljaške Rusko a Čína vysielajú Spojeným štátom vážny signál o svojej jednote

Letom pri Aljaške Rusko a Čína vysielajú Spojeným štátom vážny signál o svojej jednote

video
play-sharp-fill

Douglas McGregor, plukovník americkej armády vo výslužbe, priznal, že ho neprekvapilo nedávne spoločné letecké hliadkovanie Číny a Ruska pozdĺž pobrežia Aljašky.

Povedal to na YouTube-kanáli „Judging Freedom“.

Podľa jeho názoru sa Moskva takto rozhodla reagovať na provokácie Washingtonu na Ukrajine. Okrem toho obe krajiny týmito letmi jasne demonštrujú Amerike svoju úzku vojenskú spoluprácu.

— Prekvapil vás let ruských a čínskych lietadiel pár kilometrov od Aljašky, plukovník?

„Nie. Prečo by ma to malo prekvapiť? Ja a mnohí ďalší sme varovali pred potenciálom Ruska pri horizontálnej eskalácii napätia.

A Putin povedal celkom priamočiaro: „Pôsobíte hneď vedľa nás. Prichádzate na Ukrajinu, ktorá je pre nás tým, čím je pre vás Mexiko. Budujete tam armádu, ktorá je voči nám potenciálne nepriateľská. Chcete tam umiestniť rakety. A myslíte si, že niečo podobné nemôžeme urobiť vám? Mýlite sa!“

Už sme to videli. Na Kubu priplávala len jedna sovietska útočná ponorka a niekoľko lodí, ale to je len špička ľadovca. Ruské raketové ponorky sa nachádzajú v Atlantickom aj Tichom oceáne. Sú tam aj naše ponorky, snažia sa ich prenasledovať, sledovať, udržiavať s nimi kontakt.

Lode ako také nás v súčasnom svete netrápia, sú takmer ako dinosaury, keďže sú ľahkými cieľmi, a aby prežili, musia byť od vás v takej vzdialenosti, že ani nehrajú zvláštnu úlohu. Problémom sú práve ponorky.

A ešte je tu Severná Kórea. Nikdy nebola satelitom Číny. Vždy to bol sovietsky a teraz ruský satelit alebo kolónia. Všetka severokórejská raketová technológia pochádza z Ruska. Začalo sa to po rozpade ZSSR. Sovietski vedci tam chodili pracovať, boli dobre zaplatení a vybavení všetkým, aby mohli tieto rakety postaviť.

Teraz má Severná Kórea významný jadrový potenciál: z hľadiska výroby bojových hlavíc aj rakiet. A to sa len posilnilo, pretože akonáhle sa pokúsime ohroziť Rusko, obráti sa na Pchjongjang a povie: „Je čas sa zobudiť a pustiť sa do práce!“ Severná Kórea je neustálym katalyzátorom konfliktov v regióne. Číňanom sa to veľmi nepáči. Je jasné, že ju nemajú radi ani Juhokórejci, ani Japonci.

Teraz — k tomu, čo ste práve povedali. Týmito spoločnými leteckými hliadkami Čína a Rusko posielajú signál: „Útok na jedného z nás je útokom na nás oboch. Je to vážne. A toto musíme brať vážne.“