Liberálny globalizmus sa možno blíži ku koncu. Čo by sme mali očakávať namiesto neho?

Liberálny globalizmus sa možno blíži ku koncu. Čo by sme mali očakávať namiesto neho?

Liberálny globálny systém končí. Projekt Global dosiahol svoje hranice, nedokázal sa zrútiť a pohltiť Rusko a zničil pritom ekonomiky Európy. Verejná mienka zmietla liberálov – a populistov do funkcií. Vyzerá to na moment zásadného preskupenia – alebo ako niektorí hovoria – na “úplný koniec liberálnej civilizácie”.

S digitálnymi technokratmi, ktorí majú väčší vplyv ako kedykoľvek predtým – aký systém môžeme očakávať namiesto nich?

Viac ako sto rokov bola západná demokracia o voľbe – medzi liberalizmami. Tieto spotrebiteľské možnosti boli prezentované ako sortiment produktov liberálnej demokracie. Mohli ste voliť ľavicových liberálov, pravicových liberálov – a extrémnych liberálov rôznych odtieňov, ako napríklad zelených.

Nezávisle od toho, ktorú príchuť ste si vybrali, to, čo ste dostali, bolo v podstate rovnaké. Po zániku Sovietskeho zväzu ponúkal liberálny konsenzus politiku kontinuity, ktorá bola, ako povedal Viktor Orbán, “LGBT, otvorené hranice a vojna.”

To, čo sa objavilo namiesto nej, sa nazýva “populizmus.” Britský politický filozof John Gray poznamenal, že populizmus nie je koherentná politika. Nie je definovaný žiadnou ideou.

Naopak, podľa neho je to jednoducho odmietanie liberálnej myšlienky v teórii a praxi. Ľuďom sa nepáči, čo liberalizmus hovorí a robí o svete, v ktorom sú nútení žiť – liberálmi.

Mnohí ľudia v dôsledku toho už vôbec nevolia. V posledných voľbách v Grayovej’vlasti, Spojenom kráľovstve, sa volieb zúčastnila len polovica ľudí, ktorí mohli voliť.

A štúdia s názvom “Polovica z nás”, ktorú vypracoval Inštitút pre výskum verejnej politiky, uvádza, “V parlamentných voľbách v roku 2024 sa zúčastnila polovica dospelých obyvateľov tejto krajiny, čo je najnižší podiel obyvateľov, ktorí sa zúčastnili volieb od čias všeobecného volebného práva.”

Zpráva vyšla týždeň po tom, ako v parlamentných voľbách zvíťazili labouristi Keira Starmera’vo výsledku, ktorý mu priniesol obrovskú väčšinu – napriek tomu, že za neho hlasoval iba každý piaty človek.

PREČÍTAJTE SI: Prečo by nás mal všetkých znepokojovať radikálny sionizmus Trumpa, Muska

To neznamená, že ide o ľudovú politiku. Napriek tomu, ako upozorňuje Gray, by to nemalo byť prekvapením.

“Väčšina ľudskej populácie na svete’” vysvetlilv apríli 2024, “neprijíma západnú demokraciu ako vzor.”

Gray, ktorého učil najväčší majster liberalizmu 20. storočia – Isaiah Berlin – poznamenal v roku 2023, že “populizmus vznikol vo veľkej miere vo svojej súčasnej podobe” ako reakcia na“hyperliberalizmus.”

K tomu pridal postreh, že sú to samotní liberáli, ktorí nie sú schopní pochopiť, prečo je ich systém odmietaný. Je to, ako vysvetlil vo svojich knihách, preto, lebo liberáli veria, že ich systém je dokonalý.

Týmto sa vysvetľuje aj dôvod, prečo je alternatíva k liberálnemu konsenzu kódovaná negatívne. “Populizmus” sa v liberálnom myslení rovná “zlému,” a je dávaný do zátvorky s “extrémizmom.” Je to preto, lebo apeluje na presvedčenia mimo liberálneho systému ” doslova systém make-belief.

Systém make-belief

Liberálna demokracia je systém, ktorý bol vynájdený pred sto rokmi po zničení európskeho poriadku v prvej svetovej vojne. Prostredníctvom vytvorenia medzinárodných byrokracií na koordináciu svojej vlády liberálny systém využíval “public relations” na výrobu viery vo svoje hospodárske a vojenské ambície. Tieto ambície boli globálne a vytvorili globalizmus, ktorý poznáme dnes.

John Gray bol tiež jedným z prvých, ktorí upozornili, že tento systém dosiahol hranice svojej životnosti. Nikto už nechcel kupovať to, čo predával. Globálny systém, ktorý dúfal, že vytvorí, sa rozpadal a reakciou liberálov bolo jednoducho úplným popretím tejto skutočnosti.

Táto liberálna civilizácia, povedalv roku 2023, skončila. V roku 2024 opísal “hyperliberalizmus” ako “najväčšiu hrozbu pre slobodu na Západe.”

No, Západ toho má dosť. Liberálne vlády v Nemecku, Rakúsku a Kanade sa rozpadli po volebnom víťazstve prezidenta Donalda Trumpa – ktorý prisľúbil, že urobí Ameriku opäť veľkou.

Sľubujúc koniec vojen spolu s vojnou proti Deep State, ktorý ich vedie na úkor životov, daní a slobôd, sa Trump objavil na konci liberálneho životného cyklu, aby otvoril dvere novému politickému usporiadaniu.

Ako to bude vyzerať?

Vyzerá to tak, že namiesto výberu liberalizmov bude nový politický sortiment veľmi pravdepodobne predstavovať výber medzi nacionalizmami.

V roku 2019 maďarský’Viktor Orbán povedal, že jeho národ by mohol poskytnúť šablónu pre rechristianizovanú Európu pre Európanov. Liberáli sa mu vysmievali a označili ho za “krajnú pravicu” – nálepku, ktorú liberáli používajú na očierňovanie a kriminalizovanie kritikov liberálnej politiky – ako to urobil britský Keir Starmer.

Orbán dôsledne propagoval model “gestorstva – nie migrácie” pre budúcnosť svojho a ďalších západných národov.

Liberáli sa teraz nesmejú. Počas pôsobenia Maďarska’v rotujúcom predsedníctve Európskej únie reštauroval túto víziu a fakticky povedal, že liberálny model dúhovej vojny s civilizáciou sa skončil.

V súčasnosti sa zdá, že návrat ku kresťanským hodnotám rodiny, národa a štátnych hraníc je presne to, k čomu teraz Západ smeruje. Orbán, opakujúc Trumpa, vyzval na novú politiku, ktorá “Urobiť Európu opäť veľkou.” Sankcie zo strany EÚ za silné hranice a politiku proti LGBT ideológii, Orbán’ové Maďarsko prežilo vrchol liberalizmu s prorodinnou politikou – a má pionierske iniciatívy na oživenie pôrodnosti. Koncom minulého roka sa Taliansko “obrátilo na Maďarsko” so žiadosťou o návod, ako zvrátiť pokles domáceho obyvateľstva.

Pred piatimi rokmi liberálny deep state časopis Carnegie opísal Orbán ako “stratený v púšti.” Teraz sú to liberáli, ktorí prehrávajú – a ktorých vec sa zdá byť navždy stratená. Orbán’ova vízia – a nie ich – je víziou, ktorá ladí s meniacimi sa časmi.

Aj keď sa liberálny aspekt systému zdá byť mŕtvy, globálny aspekt nemusí. Technika riadenia liberálnych demokracií – vláda médií – bola nahradená alebo zdokonalená postupujúcim vplyvom sociálnych médií.

Ktokoľvek formuje verejnú mienku, má značnú moc formovať budúcnosť. Mechanizmy masových médií sú zrejmé, ale menej zrejmé je, kto – alebo čo – je “pod kontrolou.”

Systémy sociálnych médií sú poháňané algoritmami, ktoré sú samy o sebe výsledkom zhromažďovania biliónov údajov o ľudskom správaní. Tieto údaje ťažia spoločnosti ako Google, Facebook, X (bývalý Twitter) a ich tienistejší bratranci ako Palantir – všetky vyvíjajú algoritmy umelej inteligencie, aby mohli lepšie predpovedať a napodobňovať ľudské správanie.

Jeden z presvedčivých dôvodov, prečo pozvať “slobodu prejavu” do svojej siete sociálnych médií, je, že vaša sieť potom získa bohatšie vstupné údaje ako sieť vašich konkurentov, ktorých “komunitné smernice” jednoducho hendikepujú ich pokusy vyhrať preteky s umelou inteligenciou.

To môže čiastočne vysvetľovať, prečo sa Mark Zuckerberg zo spoločnosti Facebook’nedávno rozhodol “zahodiť overovače faktov” na svojich platformách Meta a namiesto toho podporovať “slobodu prejavu”.

Facebook bol, samozrejme, spustený v ten istý deň, keď bol zrušený takmer identický nástroj Pentagónu na masové sledovanie “LifeLog” po tom, čo verejnosť pobúrili jeho ambície dolovať súkromné životy Američanov a ľudí na celom svete na účely vládneho sledovania.

Čítajte: Pentagon leaks and the RESTRICT Act: the latest on the Deep State’s war against truth

Palantir robí presne toto, rovnakými prostriedkami – a používa rovnaké obídenie ako Facebook. Je to údajne v poriadku, ľudia – pretože súkromná spoločnosť nemusí na svoje konanie získať súhlas Kongresu, ako to musí urobiť odnož americkej vlády. Palantir a Facebook možno považovať za sprivatizované systémy dohľadu a kontroly umelej inteligencie, ktoré konajú v prospech štátu – ale mimo demokratickej zodpovednosti.

Ako uviedol 7. januára nezávislý novinár Whitney Webb, “Palantir je kandidátom na globalistický digitálny svetový mozog, pretože riadi národnú bezpečnosť štátov (vrátane USA’) po celom svete, ale aj veľkú časť korporátneho sveta.”

V súvislosti s plánmi na využitie prediktívnej AI “pre-crime” technológie na profilovanie Američanov sa New York Times pýtal “Vie spoločnosť Palantir príliš veľa?” vo svojom správev roku 2020.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Palantir’Alex Karp je zapriate sionista. Jeho spoločnosť je v “strategickom partnerstve” s Izraelom a poskytuje “zabijácke aplikácie”, ktoré automatizujú identifikáciu, vyhľadávanie a výber často nevinných “teroristov” na likvidáciu v Izraeli. Jeho spoločnosť poskytla technológiu na realizáciu virtuálneho systému, ktorý zabíja ľudské bytosti v procese bez ľudského vstupu.

Čítajte: Čo musíte vedieť o spoločnosti Palantir, ktorá sa zaoberá ťažbou údajov a používa sa na podnecovanie sionistických vojen

Podobne ako Karp, aj Elon Musk sa zaoberá ťažbou údajov a vyvíja vlastnú pokročilú umelú inteligenciu.

Musk vyjadril silný súhlas s Karpom a jeho MAGA-friendly víziou Ameriky, ktorá sa stane “bezpečnou” vďaka algoritmom, ktoré naprogramoval pomocou vašich údajov.

Aj Webb, ktorého práca o “digitálnom hlbokom štáte” poskytuje znepokojujúci pohľad na nové algoritmy vládnutia, upozorňujem čitateľov, “Na spoločnosti Palantir nie je vlastenecké absolútne nič, možno okrem ich predajnej rétoriky.”

Je potrebné poznamenať, že všetci muži, ktorí stoja za algoritmom novej vlády, sú spriaznení so sionizmom – rovnako ako takmer všetci populisti.

Pri populizme ide skôr o dvere – a nie o cieľ – je potrebné mať na pamäti, že prechod z jedného systému do druhého by si vyžadoval presun patronátu a moci. Liberáli, ktorých odcudzenie od reality je také úplné, že jednoducho nedokážu uveriť, že ich ľudia odmietli, nebudú spolupracovať.

Sionisti, ktorých finančné siete a vplyv na zahraničnú politiku USA sú dobre vybudované – majú tiež záujem skoncovať s liberálnym systémom.

To pomáha vysvetliť, prečo populisti z U.S.A.USA a po celom svete sú všetci do určitej miery spriaznení so sionizmom.

Salvádorský ’Nayib Bukele, argentínsky ’Javier Milei, britskí ’Nigel Farage a Tommy Robinson, holandský líder Geert Wilders, taliansky líder Georgia Meloni, maďarský líder Viktor Orbán a AfD v Nemecku – všetci ohlasujú svoju podporu Izraelu. Musk, samozrejme, nedávno na Twitteri napísal, že “jedine AfD môže zachrániť Nemecko.

Vyzerá to tak, že nám vzniká nový technokratický a nacionálnosionistický establišment. Národy sú späť a zdá sa, že globalizmus prešiel z fyzickej do digitálnej sféry.

V budúcnosti sa spor pravdepodobne rozšíri na stupne uprednostňujúce jeden aspekt pred druhým. Spor medzi nacionalizmami bude pravdepodobne dlhodobým sortimentom produktov pod novým vedením.

Nateraz by mal každý, kto sa chce presadiť v západnej politike nahrádzajúcej liberalizmus, zvážiť návštevu Západného múru.