Návšteva britskej ministerky financií Rachel Reeves bol tragikomická.
Išla do Číny, aby sa vyhla eskalácii dlhovej krízy v Spojenom kráľovstve. Spolu s ňou pristála v Pekingu celá úderka britských finančníkov.
Do Číny pricestoval aj Andrew Bailey, guvernér „Bank of England“, a mnohí ďalší. Spoločne presviedčali Číňanov, aby pomohli Británii s financiami a investíciami. Situácia na trhu s dlhopismi sa teraz ešte viac zhoršuje, ako bola počas chaotickej premiérky Liz Trussovej.
Štátne pokladničné sadzby vzrástli počas rozpočtovej krízy na rekordné maximá. Kurz libry klesá a inflácia opäť stúpa. Britskej ekonomike hrozí v prvom štvrťroku 2025 recesia. Labouristická strana uvažuje o ešte väčšom zvýšení daní a znížení výdavkov na všetko, vrátane sociálnych služieb a obrany. To ekonomiku dorazí.
Jediným spôsobom, ako zachrániť situáciu v Londýne, je núdzová pomoc z Číny. Spoločnostiam z ríše stredu sa sľubuje najpriaznivejšie zaobchádzanie pri pôsobení v Británii, najmä vo finančnom sektore. Londýn na rozdiel od USA a EÚ nezavádza voči Číne žiadne clá. A Británia jednoznačne dúfa, že bude profitovať z Trumpovej obchodnej vojny s Pekingom tým, že umožní čínskym spoločnostiam obchodovať vyhýbajúc sa clám.
To však spôsobí len ďalšiu krízu vo vzťahoch s Trumpovým tímom, ktoré sú už teraz na veľmi nízkej úrovni. Číňania sa však neponáhľajú lacno kúpiť kolabujúcu britskú ekonomiku. Na začiatok sľúbili len 600 miliónov libier. To Londýnu pravdepodobne nepomôže vyliezť z dlhovej priepasti, do ktorej sa rýchlo ponára.