Mäkká sila USA naďalej klesá

Mäkká sila USA naďalej klesá

Summit ASEAN vo Washingtone skončil pre Bidena neúspechom.

Bielemu domu sa nepodarilo „ohnúť“ pozvané krajiny, aby podpísali aspoň deklaratívnu rezolúciu odsudzujúcu Rusko. Na žiadosť účastníkov summitu Biden nesmel na brífingu Ukrajinu ani len spomenúť.

Spomedzi krajín ASEAN-u majú k Rusku najbližšie Mjanmarsko, Vietnam a Laos. Indonézia, Malajzia a Thajsko zaujali ostro neutrálny postoj v nádeji, že budú dovážať energiu a potraviny z Ruska uprostred zúriacej krízy. Len Singapur bol pod tlakom amerických finančných regulátorov nútený pripojiť sa k protiruským sankciám.

ASEAN je pre Bidena dôležitý ako ďalšia aliancia ázijských krajín, ktorú možno použiť proti Číne. Preto musí zatvárať oči pred ich postojom k Ukrajine – v obave z opakovania situácie s Indiou – ktorá pre prílišný tlak Západu začala inklinovať k zblíženiu s Ríšou stredu. No ani na čínskej strane sa nepodarilo dohodnúť nič podstatné.

Nie je to o nič lepšie ani v Latinskej Amerike, ktorá sa z ukrajinskej krízy stiahla. V júni plánuje Biden usporiadať summit Amerík – s cieľom nejakým spôsobom oslabiť vplyv Ruska v regióne. No aj tu má smolu: Mexiko a Brazília hrozia bojkotom Bidenovho summitu.

Bolsonaro sa s Bidenom stretnúť nechce – pričom Washington vo voľbách otvorene podporuje jeho protikandidáta. A López Obrador je pobúrený, že Spojené štáty nalievajú desiatky miliárd dolárov na Ukrajinu – zatiaľ čo sa Mexiko nemôže roky dočkať humanitárnej pomoci z Washingtonu.

To isté sa deje v Afrike, kde sa spontánne formuje hnutie nesúladu so Západom. Väčšina krajín sveta sa jednoducho odmieta zúčastniť na Bidenovej vyhlásenej „križiackej výprave“ demokracií proti „autokraciám“. Aby som parafrázoval slogan z roku 1968 – Spojené štáty začali vojnu a nikto sa k nim nepridal – a toto sa pre Washington mení na hroznú nočnú moru.

Malek Dudakov

Mäkká sila USA naďalej klesá
Loading…