Marcel Forai v parlamente! Výbor rokoval o konflikte záujmov

Dňa 23.9.2015 mal parlamentný výbor pre nezlúčiteľnosť funkcií podozrenie, že Marcel Forai, generálny riaditeľ štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a predseda predstavenstva, podpisoval lukratívne multimiliónové zmluvy so svojou 77 ročnou tetou Ankou 🙂 , čím konal v rozpore s konfliktom záujmov. Po zverejnení zmlúv sa pod Foraiom zatriasla stolička. Dôvodom sú zmluvy v hodnote 14 miliónov eur, ktoré mala najväčšia poisťovňa počas jeho pôsobenia uzavrieť s jeho tetou Annou Sučkovou.
Možný konflikt záujmov Foraia mal preveriť aj parlamentný výbor, ktorý ho mohol potrestať. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií však prerušil rokovanie proti generálnemu riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcelovi Foraiovi, lebo v utorok (21.9.2015) večer – deň pred zasadaním výboru – oznámil, že odchádza z funkcie generálneho riaditeľa VšZP. Takto sa elegantne vyhol trestu, prípadneju pokute. Podobne urobil aj predseda parlamentu Pavol Paška, čím znemožnil preverejnie jeho majtku. Výbor však zatiaľ nemal písomnú informáciu o jeho abdikácii a rokovanie je zatiaľ iba prerušené – bude zastavené akonáhle výbor oficálne obdrží informáciu, že Forai odstúpil z funkcie.
Na zmluvy VšZP s firmami, kde figuruje Anna Sučková, upozornil poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Počas pôsobenia Foraia mala poisťovňa uzatvoriť zmluvné vzťahy so spoločnosťami Bravia, Brilance, Medical Cassovia, Medical Partners, Medimas, SPV 40 a Welix. Zmluvy však podľa VšZP boli podpísané ešte pred tým, ako sa Marcel Forai stal generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne. Beblavý na to kontroval, že ide o dodatky také rozsiahle, že sa dajú považovať za nové zmluvy. Celkovo tržby všetkých siedmich firiem stúpli podľa Finstatu a zbierky listín len medzi rokmi 2011 a 2014 o 420 % z 1,611 milióna eur na 6,766 mil. eur v roku 2014
—-
Transparency: Je to konflikt záujmov
„Ak riaditeľ poisťovne podpisuje zmluvy s vlastnou tetou, je v konflikte záujmov. Konflikt záujmov je situácia, kedy človek môže čeliť voľbe medzi profesionálnym záujmom a prospechom seba alebo svojich blízkych,” hovorí Zuzana Dančíková zo slovenskej pobočky Transparency International.
Konflikt záujmov podľa nej neznamená automaticky pochybenie. Preto je potrebné konflikt deklarovať a umožniť verejnosti, aby kládla otázky a situáciu pre skúmala.
Transparency už v minulosti žiadala analýzu, podľa ktorej Všeobecná poisťovňa rozhoduje, ktorým CT a MR pracoviskám dá viac peňazí. Forai hovorí, že tam sú osobné údaje a Transparency žiadalo, aby údaje poisťovna začiernila.
“V TIS sme od Všeobecnej osobné údaje nežiadali, o začierňovaní nebola reč. Poisťovňu sme žiadali o dáta o ponuke a dopyte po CT a MR vyšetreniach v jednotlivých regiónoch,” hovorí Dančíková. Poisťovňa na základe týchto údajov prideľuje nové zmluvy, ide teda o údaje súvisiace s hospodárením s verejnými prostriedkami, ktoré má podľa infozákona povinnosť sprístupniť.
“Poisťovňa naopak porušuje zákon ich nesprístupnením. Tieto informácie nie sú na stránke poisťovne a doposiaľ sme ich nezískali ani infožiadosťou. Preto podávame žalobu,” dodala Dančíková.
—-
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
Video a činnosť GINN porporil aj RegioJet / Student Agency
—-
Osoby: Marcel Forai, Alojz Přidal, Otto Brixi, Peter Fitz, Milan Géci, Monika Gibalová, Pavol Goga, Ján Mičovský, Oľga Nachtmannová, Peter Osuský, Róbert Puci, Viera Šedivcová, Janka Šipošová, Péter Voroš, Iveta Lišková, Zsolt Simon, Martin Daňo, Lenka Dale
Miesto: Národná rada SR, Všeobecná zdravotná poisťovňa
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Canon VIXIA/LEGRIA HF-G25, RegioJet
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2015
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2015