Martin Daňo dorazil do Luxemburgu. Kauzu Biele kone prejedná Európsky súd zajtra.

Vo štvrtok 16. Februára 2017 prejedná Súdny dvor Európskej únie kauzu uniknutých zozanmov bielych koní z Finančnej správy, ktorú zverejnil GINN. Práve sme dorazili do Luxemburgu a prebiehajú prípravy na súdny prípad, ktorý sa len tak nevidí. Za celú históriu súdu (od roku 1952) tu bolo zo Slovenska iba 32 prípadov a ten náš je zrejme prvý, ktorý bude prejednaný verejne.
Je to mimoriadne významný proces a zrejme prvý verejný súdny proces Slovenska pred týmto súdom. Len nedávno Najvyšší súd SR odobril, že štát môže svojvoľne nazvať Bielym koňom prakticky kohokoľvek a bez vysvetlenia či opory v Zákone viesť evidenciu s dehonestujúcim názvom, s ktorou pracujú najma daňoví úradníci. Najvyšší súd – 6 sudcov Najvyššie súdu, ktorí žaloby dotknutých subjektov, bielych koňov, pôvodne zamietli: Miroslav Gavalec, Peter Paluda, Zuzana Ďurišová, Igor Belko, Jana Henčeková a Elena Berthotyová – svojvoľne ignoruje Nálezy Ústavneho súdu aj judikatúru Štrasburgu a jediné previnenie vidí u ľudí čo na to poukázali – teda v reportéroch GINN. Kto ponesie zodpovednosť za škandál medzinárodných rozmerov teraz?
Celý článok: http://www.ginn.press/news/biele-kone-sud
Druhy clanok: https://www.ginn.press/news/biele-kone-sudny-dvor
Európsky súdny proces povedie 5 európskych sudcov a dozerať hzo bude generálny advokát Juliane Kokott, ktorá je iba treťou ženou vo viac ako 55 ročnej histórii tejto inštitúcie a patri medzi najuznávanejšie právnicke autority súčanosti.
Kauza uniknuté “Biele kone” z Finančnej správy má medzinárodný rozmer: NS SR ju posunul na Súdny dvor. Prezident Finančnej správy F. Imrecze potichu, v kľude a bez kompetencií prežíva obrovský škandál svojho úradu. Nevedia si rady! Sudcovia Najvyššieho súdu SR, ktorí nezvládli zákonné rozhodovanie kauzy vedenia a úniku databázy Finančnej správy Biele kone, musia konať. Najprv rýchlosťou blesku zamietli 4 žaloby ľudí zo Zoznamu Biele kone, ktorí žiadali vysvetlenie prečo sú v evidencii ako nastrčené osoby vo firmách, teda Biele kone, nech to Finančná správa vysvetlí a žiadali aj odstránenie svojho mena zo Zoznamu, ktorý zverejnil GINN. Najvyšší súd žaloby doslova zamietol pod koberec bez hlbšieho skúmania. Ústavný súd im veci vrátil, lebo podľa jeho odôvodnenia porušili základné právo na súdnu ochranu. Týka sa to všetkých cca 1200 ľudí na Zozname.
——
Štát môže svojvoľne nazvať kohokoľvek Bielym koňom. Štát môže bez vysvetlenia a opory v Zákone viesť evidenciu s dehonestujúcim názvom, s ktorou pracujú daňoví úradníci. Štátni úradníci – na čele s prezidentom Finančnej správy F. Imreczem – nezabezpečia ani interný charakter takýchto pofidérnych Zoznamov a ocitnú sa na verejnosti. Štát v tomto škandalóznom precedense nevidí problém. Najvyšší súd súhlasí so štátom a ich prístupom, odignoruje judikatúru Štrasburgu a jediné previnenie vidí u tých, čo na to poukázali – teda GINN. Jeden z postihnutých občanov – vzdelaním právnik Ladislav Klein – sa však nevzdáva. Vďaka nemu sa prípad neututláva – prijal ho na ďalšie riešenie Ústavný súd. Detaily v reportáži L. Dale
——
Ako biely kôň sa slangovo označuje osoba, ktorá je nastrčená k páchaniu trestnej činnosti, aby zakryla osobu páchateľa, ktorá má z tejto činnosti prospech. V niektorých prípadoch bývajú biele kone zlikvidované, aby sa znížilo riziko ich vyzradenia. Medzi najznámejšie formy využívania bielych koní patrí ich registrácia ako podnikateľov a následné odoberanie tovarov a služieb s cieľom ich nezplatiť alebo na vystavovanie faktúr, tvorbu fiktívnych plnení, pranie špinavých peňazí alebo zneužívanie dotácií.
———–
Žeby najväčší únik dát v histórii Slovenska?! V decembri 2013 prenikli na verejnosť citlivé osobné údaje daňových subjektov, vrátane dokumentu o tzv. bielych koňoch. Existuje podozrenie, že s údajmi daňových subjektov sa „obchoduje“ a stopy vedú k najvyšším
predstaviteľom Finančnej správy. Údaje získal GINN aj s pomocou odvážnych občanov a pripravuje ich zverejnenie.
Oproti zoznamu Finančnej správy
———–
Zoznam bielych koňov podľa Finančnej správy: http://www.ginn.press/kone
Čo je biely kôň: http://www.ginn.press/a/bielekone
Biele kone žaloby: http://www.ginn.press/news/biele-kone-zaloby
Byť bielym konňom nie je urážka, tvrdí prezident Finančnej správy http://www.ginn.press/news/imrecze-biely-kon
———–
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
———–
Miesto: Bratislava a Súdny Dvor Európskej únie,,
Osoby: František Imrecze,Daniel Čech, Peter Kažímír, Miroslav Kriak, Lenka Dale
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Canon VIXIA/LEGRIA HF-G25, Mafia, Mafiánske zoznamy, Mafiánske listy, curia, cvria
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2017
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2017