Matovič: Takých ako“vychcaný Procházka by mali všetci nahrávať tajne!

Niekto chce od vás úplatok? Alebo vás navádza na čierne platby? Čo spravíte? Obrátite sa na políciu. Ak nie ste líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič.
Celý článok http://www.ginn.pro/news/prochazka-matovic-nahravka
Ten si to nahral, nedal polícii a s odstupom času rozmýšľa, či to má zverejniť alebo nie.
Niekto vás očiernil, že ste chcel platiť načierno? Má dokonca nahrávku? Tak ho zrejme vyzvete nech ju zverejní – ak to nie je pravda. Neplatí to u lídra strany Sieť Radoslava Procházku.
Gro konfliktu je korupcia a čierne financie Líder Siete R. Procházka je atakovaný obvineniami Igora Matoviča, že chcel počas prezidentskej kampane inzerciu v jeho novinách bez faktúry. Po extempore s detektormi lži vytiahol Matovič údajný dôkaz, ktorý má – nahrávku. A Radoslav Procházka kontruje, že ak niečo zverejní podá naňho trestné oznámenie. Obidvaja sa pritom obviňujú navzájom, že sú platení spozadia – jeden na druhého hovoria, že sú platení sponzormi SMER-u. Momentálne Generálna prokuratúra rieši Matovičovu žiadosť o vydanie usmernenia, či možno tajne nahrávať verejných funkcionárov pri podozrení z korupcie.
Každý môže tajne nahrávať – sen Igora Matoviča
Prečo sa Igor Matovič neobrátil na políciu? Prečo tajne nahráva a potom to rieši na chodbe parlamentu namiesto s orgánmi činnými v trestnom konaní? Tu je vysvetlenie Igora Matoviča: „Polícia si to – po prvé – nevypýtala ešte. A po druhé – kým mne Procházka sa verejne vyhráža, že spácham trestný čin, keď to dám komukoľvek, tak ja chcem mať teda odpoveď. Požiadal som generálneho prokurátora o usmernenie, že vlastne kto si bude nahrávať verejného činiteľa. Ja chcem týmto dosiahnuť, aby generálny prokurátor povedal, že verejných činiteľov si môžeme nahrávať aj tajne, ak tým chceme dokázať korupciu alebo nejaké protizákonné konanie.“
Na našu pripomienku, že od toho je polícia I. Matovič reaguje: „Áno, ale – Sedíte s niekým za stolom a vidíte, že – do prčíč – on tu zrazu napríklad nejaký vychcaný Procházka sa chce pýtať, či môže platiť bokom. Tak jednoducho stlačíte telefón. … A keď vydá generálny prokurátor usmernenie, tak to môžeme urobiť všetci.“
Procházku jeho „kompromitujúca“ nahrávka nezaujíma?
Radoslav Procházka od rána nezdvíha telefón, takže jeho odpoveď na otázku prečo nepožiadal Igora Matoviča o zverejnenie nahrávky, ktorú má – nepoznáme. Takisto podľa doterajších zistení nepodal na súd ani žalobu o ochranu osobnosti. Tam by musel Igor Matovič nahrávku odprezentovať.
Zrušme políciu, robme tajné nahrávky a rovno nech rozhodne súd?
A prečo je nápad s TAJNÝM nahrávaním verejných funkcionárov úplný nezmysel? Pretože verejný funkcionár sa vo verejnom záujme dá úplne kľudne nahrávať s kamerou na stole či za stolom a predíde sa korupčným návrhom už v úvode. Na odhaľovanie korupcie je polícia s jasne stanovenými kompetenciami. Tu je odborný názor dekana Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy Jaroslava Ivora:
„Presne tak. Štandardne takéto oprávnenia môžu mať len štátne orgány a zákonom predpísaným spôsobom, lebo to je mimoriadne intenzívny zásah do osobnostných práv, do práva na súkromie a v takom prípade by sa to mohlo zvrhávať na kdejaké iné formy získavania dôkazov. V tomto smere všade vo svete, aj Európsky súd pre ľudské práva rešpektuje túto zásadu, že do týchto práv sa môže vstupovať len zákonným spôsobom, teda spôsobom, ktorý predpisuje zákon.“
————————-
GINN podporujú občania www.ginn.pro/podpora
————————-
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2014
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2013, 2014