Mediálny odpad z Trendu miluje ekonomické zločiny a nenávidí pravdu a odlišné názory

Mediálny odpad z Trendu miluje ekonomické zločiny a nenávidí pravdu a odlišné názory

Neuveriteľné šialenstvo, strašiace šialenstvo, hlavne zo strany renomovaných ekonomických a analytických elít, keď sa pridalo aj vedenie EÚ a EP, spoločne súvisí s tým, že Fico obetoval vyše jednej miliardy eur a nedovolil, aby ceny plynu a energií sa nezvýšili o vyše 100-percent, ako to navrhovali SaS, PS, KDH, pravicové dzurindovsko-miklošovské zberby. Paradoxne, obviňujú Fica, ako ublížil slovenským občanom, o hroziacej gréckej ceste, o tom, že nebude z čoho vyplácať dôchodky.
Zareagoval som na článok v Trende, je súčasťou článku a slušne som sa zapojil do diskusie, ktorá je taktiež súčasťou článku. Čo sa ale nestalo. Hneď po napísaní a odoslaní mi bolo oznámené, že sa k tomu musí vyjadriť ich admin. Keďže som tušil, ako to dopadne, tak som si mnou napísaný diskusný príspevok uložil do dokumentov. No a tušil som správne, môj diskusný príspevok bol vymazaný. Takže posúďte, vážení čitatelia, aký mohol byť dôvod admina z Trendu?
Vladimír Pavlík


Bankrot Slovenska sa priblížil. V roku 2030 bude jeho pravdepodobnosť sedemdesiatpäť percent – Internetový Trend – streda 24. 1. 2024

Branislav Toma
Redaktor

 Diskusia (5) Uložit článok Zdieľať článok
dnes 8:00 Posledné roky je medzi najhoršie hospodáriacimi krajinami v Európskej únii práve Slovensko. Obyvateľov preto čaká šesť až dvanásť rokov uťahovania opaskov
Výdavky slovenských vlád v posledných rokoch vysoko prevyšujú príjmy štátneho rozpočtu. Životná úroveň nad možnosťami miestnej ekonomiky začína postupne znepokojovať investorov. Obavy vyvolávajú najmä obrovské rozpočtové schodky. Štát v poslednej veľkej aukcii predal dlhopisy len vďaka ponúknutiu výnosov na úrovni štyroch percent za rok. V prípade pokračovania v nezodpovednom spravovaní verejných financií nemusí investorom už o pár rokov stačiť ani ponúknutie nadštandardných ziskov.
Slovensko v súčasnosti stále ťaží z relatívne nízkeho verejného dlhu. Jeho hodnota koncom minulého roka dosiahla asi 59 percent HDP. Lenže pri ponechaní súčasného nastavenia verejných financií – rozumej žiadne zvyšovanie daní ani škrtanie výdavkov – narastie už do roku 2030 na 83 percent HDP a 2040 až na 165 percent HDP. Finančné trhy nenechajú slovenský verejný dlh vyrásť do astronomických výšok. Krajina sa s veľkou pravdepodobnosťou ocitne už o pár rokov v platobnej neschopnosti.
Rizikom je najmä volebný rok
„V prostredí nízkeho rastu, veľkej zraniteľnosti ekonomiky voči externým šokom, starnúcej populácie a vysokých, päť až šesť percentných primárnych deficitov môžeme v takomto scenári očakávať zásadnejšie problémy s financovaním dlhu a postupnej straty dôvery zo strany finančných trhov a ratingových agentúr už pred rokom 2030,“ upozorňuje Zuzana Múčka, analytička Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. V prípade ignorovania konsolidácie začne pravdepodobnosť bankrotu výrazne narastať už od roku 2025. Krajina aktuálne čelí 16-percentnému riziku bankrotu. Bez prijatia zásadných zmien sa toto číslo do roku 2030 zvýši na 75 percent.
Predchádzajúca analýza RRZ zo septembra 2023 hovorila o 14-percentnom riziku bankrotu pre rok 2032 s následným zvyšovaním tohto rizika až po 93 percent v roku 2040. Medzitým nastúpila nová vláda tvorená z väčšej časti ľavicovými stranami, ktorá okrem iných opatrení schválila vyplácanie plnohodnotného trinásteho dôchodku už od tohto roku.
Aspoň slovne sa však nová koalícia chystá konsolidovať. „Budeme pravidelne znižovať deficit o 0,5 percenta HDP,“ vyhlásil pred prijatím tohtoročného rozpočtu premiér Robert Fico. Minister financií Ladislav Kamenický dokonca v schválenom dokumente naplánoval konsolidáciu o jedno percento HDP. Konkrétne na roky 2025 a 2026. Takto nastavené ozdravovanie verejných financií bude mať zákonite negatívny dopad na preferencie koaličných strán. Preto je otázne, ako sa vláda postaví k zodpovednému hospodáreniu rok pred voľbami. Doteraz väčšinou práve v tomto období prišlo k razantnému zvyšovaniu výdavkov.


VP

Nežiadúci komentár

Vladimír Pavlíkpred minútou Čaká sa na overenie od Trend.sk.
Zaujímavé, že ani jeden renomovaný ekonomický expert či analytik, pričom pre nich to nie je žiadny problém vyrátať, koľko sa tu každoročne od roku 1993 do roku 2022 rozkradlo miliárd zo štátneho rozpočtu, tých zbojníkov ktorí sú na vrchole pyramídy, nielen tých dobre poznáme, ako aj tých čo sú pod nimi. Tvorí to väčšinu ich majetku, ktorí oni nevyprodukovali, ale vykradli to, čo druhí vyprodukovali a podložili silou ekonomiky. Treba pomenovať skutočné príčiny, ako aj ich vinníkov z ponovembrových vlád, parlamentov, oligarchov, finančných skupín, bielych golierov, pozemkových mafií, konkurzných mafií, advokátskych mafií….. A treba si pripomenúť, čo je povinnosťou MV SR a GP SR podľa ústavného práva a verejne sa ich pýtať, prečo sa správajú ako komplici týchto zločincov, ako zločinecké štátne orgány, ktorých som tu vymenoval.