Medzinárodná kampaň vyzýva na "úplnú slobodu" latinskej omše ako odpoveď na "krízu" v Cirkvi

Medzinárodná kampaň vyzýva na "úplnú slobodu" latinskej omše ako odpoveď na "krízu" v Cirkvi

  • Nové vyhlásenie vyzýva na úplnú slobodu tradičnej liturgie v Katolíckej cirkvi.
  • Vnútorná kríza postihla Cirkev s poklesom náboženskej praxe a povolaní.
  • Tradičná liturgia je dôležitá pre obnovu viery a priláka mladých ľudí.
  • Výzva na úplnú slobodu tradičnej liturgie pre všetkých veriacich a klerikov.

V reakcii na “vnútornú krízu” Katolíckej cirkvi a v súvislosti s čoraz častejším obmedzovaním starobylej liturgie bolo dnes zverejnené nové vyhlásenie, ktoré vyzýva na “úplnú slobodu tradičnej liturgie”.

Medzinárodná kampaň, ktorú vydal Jean-Pierre Maugendre – výkonný riaditeľ organizácie Renaissance Catholique, obsahuje jednoduchú požiadavku, aby sa starobylej liturgii” Cirkvi prinavrátila jej plná prax a miesto v Cirkvi. {Celé vyhlásenie je uvedené nižšie.}

Maugendre konštatuje, že nielen západný svet sa stal predmetom “masívnej dechristianizácie,” ale že podobne bola postihnutá aj Cirkev. Píše, ako:

Cirkev zasiahla vnútorná kríza, ktorá sa prejavuje úpadkom náboženskej praxe, poklesom kňazských a rehoľných povolaní, poklesom sviatostnej praxe, ba dokonca rastúcou nejednotou medzi kňazmi, biskupmi a kardinálmi, čo bolo donedávna úplne nemysliteľné.

Potvrdzuje, že na obnovenie katolíckej viery môže Cirkev využiť “predovšetkým dôstojné a úctivé slávenie svojej liturgie, ktoré môže byť veľmi podporované vďaka príkladu a prítomnosti tradičnej rímskej liturgie.”

Pripomínajúc “pokusy, ktoré boli podniknuté na jej potlačenie, najmä počas súčasného pontifikátu,” Maugendre zdôraznil, že napriek tomu sa starobylá liturgia “naďalej šíri a posväcuje kresťanský ľud, ktorý je požehnaný, že z nej môže mať úžitok. Prináša hojné ovocie zbožnosti, ako aj nárast povolaní a konverzií.”

Čítajte: EXKLUZÍVNE: Pápež František obhajuje obmedzenia latinskej omše – ‘Čítajte motu proprio’ 

Avšak tvrdil, že Cirkev úmyselne ignoruje veľký poklad starobylej omše:

… pri mnohých príležitostiach sa urobili všetky pokusy na oživenie náboženskej praxe, na zvýšenie počtu kňazských a rehoľných povolaní a na zachovanie viery kresťanského ľudu. Všetko okrem toho, aby ľudia mohli zažiť tradičnú liturgiu tým, že sa dá spravodlivá šanca tridentskej liturgii.

Následne, poukazujúc na tradičnú liturgiu’na“zásadnú úlohu” v poslaní Cirkvi’odovzdávať pravdu a šíriť vieru, kampaň vydáva výzvu na úplnú slobodu, nielen na toleranciu starobylých obradov.

Z tohto dôvodu v záujme skutočnej slobody Božích detí v Cirkvi jednoducho žiadame, aby bola udelená úplná sloboda tradičnej liturgie so slobodným používaním všetkých jej liturgických kníh, aby ju v latinskom obrade mohli bez prekážok využívať všetci veriaci a sláviť všetci klerici.

Medzinárodná kampaň za úplnú slobodu tradičnej liturgie

Lutetiae parisiorum, die XXI mensis aprilis, Dominica III post Pascha.

Byť katolíkom v roku 2024 nie je ľahké úsilie. Západ prechádza masívnou dechristianizáciou, a to až do takej miery, že sa zdá, že katolicizmus sa vytráca z verejného priestoru. Inde rastie počet kresťanov prenasledovaných pre svoju vieru.

Čo’viac, Cirkev zasiahla vnútorná kríza, ktorá sa prejavuje poklesom náboženskej praxe, poklesom kňazských a rehoľných povolaní, poklesom sviatostnej praxe a dokonca rastúcim rozkolom medzi kňazmi, biskupmi a kardinálmi, čo bolo ešte nedávno úplne nemysliteľné.

Ale medzi všetkými vecami, ktoré môžu prispieť k vnútornej obrode Cirkvi a k obnove jej misijného zápalu, je predovšetkým dôstojné a úctivé slávenie jej liturgie, ktoré sa môže výrazne podporiť vďaka príkladu a prítomnosti tradičnej rímskej liturgie.

Napriek všetkým pokusom, ktoré boli podniknuté na jej potlačenie, najmä počas súčasného pontifikátu, žije ďalej, naďalej sa šíri a posväcuje kresťanský ľud, ktorý je požehnaný, že z nej môže mať úžitok. Prináša hojné ovocie zbožnosti, ako aj nárast povolaní a konverzií.

Priťahuje mladých ľudí a je prameňom mnohých rozkvitajúcich diel, najmä v školách, a sprevádza ho solídna katechéza. Nikto nemôže poprieť, že je nositeľom zachovania a odovzdávania viery a náboženskej praxe uprostred slabnúcej náboženskej viery a klesajúceho počtu veriacich. Táto omša sa vďaka svojej úctyhodnej starobylosti môže pochváliť tým, že v priebehu storočí posvätila nespočetné množstvo duší. Medzi ostatnými životaschopnými silami , ktoré v Cirkvi stále pôsobia, vyniká táto forma liturgického života stabilitou, ktorú jej dáva neprerušený lex orandi.

Zaiste, boli udelené, či skôr tolerované niektoré bohoslužobné miesta, kde sa táto liturgia môže sláviť, ale príliš často sa stáva, že to, čo bolo jednou rukou dané, je druhou rukou vzaté späť, bez toho, aby sa však niekedy podarilo, aby to zaniklo.

Od masívneho úpadku v období bezprostredne po Druhom vatikánskom koncile sa pri mnohých príležitostiach robili všetky pokusy o oživenie náboženskej praxe, o zvýšenie počtu kňazských a rehoľných povolaní a o zachovanie viery kresťanského ľudu. Všetko, okrem toho, že sa ľuďom umožnilo zažiť tradičnú liturgiu tým, že sa dala spravodlivá šanca tridentskej liturgii.

Dnes však zdravý rozum naliehavo žiada, aby sa všetkým životným silám  v Cirkvi umožnilo žiť a rozvíjať sa, a najmä tej, ktorá sa teší právu siahajúcemu viac ako tisícročie.

Nech nedôjde k omylu: táto výzva nie je žiadosťou o získanie novej tolerancie ako v rokoch 1984 a 1988, ba dokonca ani o obnovenie štatútu udeleného v roku 2007 motu proprio Summorum Pontificum, ktoré v zásade uznáva právo, v skutočnosti sa zredukovalo na režim skromne udelených povolení.

Nám ako laikom neprináleží posudzovať Druhý vatikánsky koncil, jeho kontinuitu či diskontinuitu s predchádzajúcim učením Cirkvi, zásluhy či nezásluhy reforiem, ktoré z neho vyplynuli, a tak ďalej. Na druhej strane je potrebné brániť a odovzdávať prostriedky, ktoré Prozreteľnosť použila, aby umožnila rastúcemu počtu katolíkov zachovať si vieru, rásť v nej alebo ju objaviť. Tradičná liturgia zohráva v tomto procese zásadnú úlohu vďaka svojej transcendentnosti, kráse, nadčasovosti a doktrinálnej istote.